5
Fotogalerie

Hanika do závodu z páté řady

Kája začal svoje debutové působení na okruhu Catalunya dvaadvacátým místem v prvním tréninku (1:53,789). Ve druhém vylepšil svůj čas na 1:53,313 a posunul se na devatenácté místo.

Nebylo to ale bez problémů. Kája musel na několik dlouhých minut zastavit, protože na výjezdu z 10. zatáčky dostal velký highsider, po kterém následoval pád. Motorka prošla malou opravou a přesto, že si Kája poranil prst, dokázal opět zajíždět rychlé časy. Dnes porychlil značně a časem 1:51,706 dokončil poslední třetí trénink na nadějném jedenáctém místě a to mu patřilo i v součtu časů za oba dny.

Hned v úvodu kvalifikace nebezpečně havaroval Bryan Schouten (CIP), když se svojí Mahindrou zůstal uprostřed dráhy a ostatní jezdci se mu museli na poslední chvíli vyhýbat, včetně našeho Káji. Po úvodních deseti minutách měl provizorní pole position Alex Rins (Estrella Galicia) s časem 1:51,649 sekundy. Druhý byl Enea Bastianini a třetí Niccoló Antonelli (oba Junior Team GO&FUN Moto3). Kája byl s časem 1:52,590 sekundy desátý. V polovině kvalifikace zůstával na prvním místě Alex Rins, který své maximum zlepšil na hodnotu 1:51,202 sekundy. Na druhém místě byl jeho týmový kolega Alex Márquez a třetí pozice patřila Australanu Jacku Millerovi (Red Bull KTM Ajo). Kája se držel v první kvalifikaci v Barceloně velmi dobře, protože mu časem 1:51,812 sekundy patřila šestá pozice.

V posledních deseti minutách jezdci atakovali nejlepší časy a do poslední chvíle bojovali o co nejlepší postavení na startu Velké ceny Katalánska.  Provizorní pole position stále patřila Alexi Rinsovi, ale ten měl čtyři minuty před koncem těžký pád, když šel po highsideru přes řídítka a na záda dopadl na asfalt. Sice z místa nehody odešel po svých, ale následně byl v péči zdravotní služby. To vše v době, kdy mu patřila druhá pozice za Márquezem. Ten si nakonec pole position udržel novým kvalifikačním rekordem okruhu 1:50,232 sekundy. Druhá pozice na startu patří italskému jezdci Enea Bastianinimu a třetí do závodu Moto3 odstartuje Alex Rins (pokud bude zdravotně v pořádku). Kája nakonec obsadil patnácté místo a zítra mu bude patřit pátá řada. Jeho stájový kolega a jeden z největších favoritů na titul skončil překvapivě „až“ ve třetí řadě, na devátém místě.

Karel Hanika odstartuje do nedělního závodu z páté řady

„Jsem spokojený, nešlo to tak špatně. Myslím si ale, že bych v kvalifikaci dokázal zajet ještě lépe. Dopoledne jsme zajeli dobrý trénink a v něm dosáhli podobného času jako v kvalifikaci. Dlouhou dobu jsem byl na pozici, která mi zaručovala druhou řadu, ale když nakonec ostatní jezdci jeden druhého následovali a vyhledávali větrný stín, já už měl opotřebované pneumatiky. Patnácté místo ale není špatné a zítra můžu zajet dobrý závod. Rozdíly jsou celkem malé a podobný závod jsme mohli vidět v Mugellu, protože tam byla také tak dlouhá rovinka jako je tady. Myslím, že můžu být vpředu a bojovat za dobrý výsledek.“