Aleix Espargaró je po půlce sezóny nejlepším jezdcem CRT

Rozhovor s jedním z nejzajímavějších jezdců současného startovního pole přináší tisková zpráva týmu Power Electronics Aspar.

Výkony Aleixe Espargaró byly v první polovině sezóny mimořádně působivé, pravidelně byl součástí top ten a pravidelně byl také velkou nepříjemností pro satelitní stroje. V tiskové zprávě hovoří Aleix nejen o uplynulé polovině sezóny 2013, ale i vyhlídkách a nadějích pro polovinu druhou.

„Udržet si stávající úroveň, už to by byl výjimečný úspěch."

Poté, co loni Aleix Espargaró vstoupil do historie jako vůbec první „vítěz" CRT v MotoGP, zahájil i letošní sezónu ve velkém stylu. Samozřejmě, že jeho výkony jsou ještě vzdálené od přímých uchazečů o titul - Márqueze, Lorenza a Pedrosy, ale stejně tak jsou v opačném smyslu vzdálené od zbytku pole CRT jezdců. O místo ve výsledkové listině závodu pravidelně bojuje s jezdci na prototypových strojích. Aleix je žádaným jezdcem a sám doufá, že po měsíční přestávce předvede ze svého umění ještě víc.

Jak hodnotíte první polovinu sezóny?

„Jsem mnohem šťastnější, než jsem čekal. V loni jsme skončili dobře a na podobné výsledky jsme se těšili i v letošním roce. Nikdo, ani já, jsme neočekávali, že budeme tak blízko továrním prototypům. Takže jsem opravdu spokojený a doufám, že v druhé polovině šampionátu ještě zvýšíme tlak."

Které závody pro Vás byly nejlepší?

„Možná vyberu kvalifikaci v Německu, protože tehdy jsem si vyjel svou zatím nejlepší startovní pozici. Nejvíc jsem si ale užil závod v Holandsku, kdy jsem skončil s dosud nejmenším odstupem ke špici."

Pokud by to šlo, vytěsnil byste některý svůj závod z paměti?

„Žádný ze závodů nebyl takový, abych na něj chtěl zapomenout. Musím se ale přiznat, že v mnohem víc jsem doufal při svém domácím závodě v Montmeló."

Co dělá Aleix Espargaró, aby byl ještě lepší?

„Zlepšit se musím v různých oblastech. Například, pokud jsou vyšší teploty, zdá se, že nejsem schopen udržet tempo, protože hodně ztrácíme přilnavost na zadním kole. Do jisté míry je to právě to, co se nám stalo v Barceloně. To je můj jediný handicap, chcete-li to tak nazvat, protože, mám-li být upřímný, nemyslím si, že se nám to podaří v druhé polovině sezóny příliš zlepšit."

Co více potřebujete od motocyklu?

„Motorka pracuje perfektně, podvozek je neuvěřitelný, a to nám dovoluje využít mnoha variant nastavení. Jediný způsob, jak bychom mohli ART zdokonalit, je získat o trochu víc výkonu v motoru a lepší elektroniku."

V co doufáte pro druhou polovinu sezóny?

„Nemohu žádat o mnoho víc. Myslím si, že pokud se nám podaří udržet současnou úroveň až do konce sezóny, budeme všichni velmi spokojeni. Nebude to vůbec snadné, den ode dne chceme po sobě stále víc a víc, abychom byli schopni zaplnit mezeru na tovární motocykly a zůstali tak na úrovni, na které jsme teď. Pokud se to podaří, už to bude výjimečný úspěch."

Co máte v plánu na prázdniny?

„Na týden úplně vypnout daleko od domova v New Yorku. Nikdy předtím jsem tam ještě nebyl, tak to bude určitě skvělá zkušenost. Poté bych rád strávil několik dní s přáteli na pláži, a pak se vrátím k tréninku a začnu přemýšlet o Indianapolis."

Kdo je zatím nejsilnějším jezdcem sezóny?

„Současná situace v šampionátu je trochu divná. Řekl bych, že pravděpodobně nejsilnější je Marc už z toho důvodu, že v polovině vede šampionát. V nováčkovské sezóně si to zaslouží velké uznání. Můžeme říct, že letos je opravdu silný Dani a samozřejmě i Jorge. Je jen škoda, že se oba zranili, ale myslím si, že všichni tři se ještě předvedou na vynikající úrovni."

Které z okruhů, jež jsou ještě před vámi, máte nejraději?

„Velmi příznivý je pro nás okruh v Misanu, asi proto, že je tak krátký. Opravdu rád mám Sepang, protože je rychlý a já miluju rychlé tratě. A magický je i Phillip Island."

Po prázdninách jsou na programu tři sady závodů ve třech měsících bez přestávky. Je to pro vás výhoda nebo nevýhoda?

„Abych byl upřímný, závodění miluju, a kdybych mohl, tak bych závodil každý týden. Nicméně dva závody v řadě jsou skutečně únavné a zvlášť jedou-li se mimo Evropu. Každopádně, všechno jde v této sezóně velmi dobře, mám vynikající vztah s týmem, takže jsme schopni mnohem snáze řešit každou situaci, ve které se aktuálně nacházíme."

20:59 | Alex Rins má za sebou úspěšnou operaci. V Jerezu nepojede, nahradí jej Tsuda. odkaz
27. dubna | Livio Loi dnes slaví 20 let.
24. dubna | Simone Corsi dnes slaví 30 let.
24. dubna | 3/3. I'm still hungry & determined & believe I can be competitive in Moto2. I wish Kiefer Racing the best for the future.
24. dubna | 2/3. It's been a difficult period since joining the team and I don't feel I'm able to reach my potential so I've decided to step away.

Harmonogram

GP Španělska, Jerez
Pátek 5. května
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 6. května
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 7. května    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00

Nejčtenější články

MotoGP: Ani letos nikdo v texaské kvalifikaci nepřekonal Márqueze

MotoGP: Ani letos nikdo v texaské kv…

Marc Márquez v Austinu opět vyrazí z pole position. Maverick Viňales odstartuje jako druhý. První řadu doplní Valentino Rossi.

22.  4.  2017 | | 4 N/A
MotoGP: Marc Márquez zůstává králem Austinu

MotoGP: Marc Márquez zůstává králem …

I letos dokázal Marc Márquez zvítězit na okruhu v Austinu. Je to jeho páté vítězství na této dráze. Na podium vystoupili i Rossi a Pedrosa.

23.  4.  2017 | | 6 N/A
MotoGP: V druhém tréninku se do čela dostal Márquez

MotoGP: V druhém tréninku se do čela…

Marc Márquez se v druhém tréninku posunul na první místo. Druhý skončil nováček Johann Zarco a na třetí příčku klesl Maverick Viňales. Karel Abraham měl nepříjemný pád.

21.  4.  2017 |
Abraham včera havaroval po kontaktu s Bautistou

Abraham včera havaroval po kontaktu …

Karel Abraham měl včera velmi nepříjemný pád. Český jezdec upadl po kontaktu se svým kolegou Bautistou.

22.  4.  2017 |
Abraham má za sebou nešťastný víkend v Austinu

Abraham má za sebou nešťastný víkend…

Karel Abraham se v pátek v Austinu zranil po kolizi s týmovým kolegou. V nedělním závodě upadl a body nezískal.

24.  4.  2017 | | 1 N/A