Jorge Lorenzo – šampion MotoGP pro rok 2015

Jorge Lorenzo se po závodě ve Valencii stal šampionem MotoGP. Jedná se o jeho třetí titul v královské kubatuře. Celkem (včetně nižších tříd) už má titulů pět.

Jorge Lorenzo přijel do Valencie se ztrátou sedmi bodů na Valentina Rossiho. Ital kvůli penalizaci z Malajsie vyrážel do závodu z konce startovního pole. Lorenzo naopak startoval z prvního místa. Cílem posledního závodu projel Lorenzo jako první a Rossi čtvrtý, což Lorenzovi na zisk třetího titulu v královské kubatuře stačilo. V závěrečném pořadí šampionátu tak Lorenzo skončil pět bodů před Rossim.

Jorge Lorenzo se narodil 4. května 1987 na Mallorce. Závodění na motocyklu se věnuje od svých tří let. V dětství sbíral tituly v domácích šampionátech minimoto, motokrosu a trialu.

Do světového šampionátu silničních motocyklů se Jorge Lorenzo dostal v den svých patnáctých narozenin (ve Španělsku roku 2002). Tehdy ještě platila nejnižší věková hranice na vstup do MS silničních motocyklů patnáct let, až později byla posunuta na současných šestnáct let (s výjimkou pro šampiony CEV, kteří v MS mohou startovat i v mladším věku). Při svém debutu v kategorii 125 ccm musel Lorenzo čekat až na kvalifikaci, protože při pátečních trénincích ještě nesplňoval věkový limit. Svou první sezónu ukončil Lorenzo na celkově jednadvacátém místě.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Lorenzo se raduje z vítězství i z titulu

Lorenzo zůstal v kategorii 125 ccm i v letech 2003 a 2004. V Brazílii roku 2003 se ve svých šestnácti letech poprvé radoval z vítězství. Další tři výhry si závodník z Mallorky připsal v nejnižší kubatuře v roce 2004. Tehdy se radoval v Nizozemsku, České republice a Kataru.

V kategorii 125 ccm se Lorenzo mistrem světa nikdy nestal. Nejlépe dokončil svou poslední sezónu (2004), kdy obsadil celkově čtvrté místo.

Po třech letech v nejslabší kubatuře přišly tři roky ve dvěstěpadesátkách.  Prvního vítězství v prostřední třídě se Lorenzo dočkal roku 2006. V témže roce slavil i svůj první mistrovský titul. Druhý titul v prostřední třídě následoval o rok později.

Během své kariéry v nižších třídách se Lorenzo proslavil svým sponzorským lízátkem, které si brával na stupně vítězů.

Po šesti letech ve slabších kubaturách se Lorenzo v necelých jednadvaceti letech přesunul do MotoGP. Hned při prvním závodě sezóny vyrážel Lorenzo z pole position. Svůj úplně první závod královské kubatury (Katar, 2008) dokončil Lorenzo na druhé pozici. Prvního vítězství se dočkal už ve třetím závodě – v Portugalsku. Pak ovšem následovala série zranění. V Číně jel se zlomenými kotníky. Velkou nehodu měl na okruhu Laguna Seca, přesto ve své první sezóně v královské třídě obsadil celkově čtvrté místo.

Roku 2009 vyhrál Lorenzo čtyři závody a sezónu uzavřel jako vicemistr světa. Prvního titulu v královské třídě se dočkal o rok později. Úvod sezóny Lorenzovi vyšel velmi dobře. V prvních deseti závodech byl sedmkrát první a třikrát druhý. Až při jedenáctém závodě (v Indianapolis) zajel horší výsledek – skončil třetí. V Aragonsku a Japonsku byl až čtvrtý. Ve všech závodech sezóny dokázal bodovat.

Roku 2011 bojoval Lorenzo o obhajobu titulu, ale nakonec kvůli zranění prstu musel vynechat poslední závody sezóny. Celkově skončil druhý.

V roce 2012 získal závodník z Mallorky svůj druhý mistrovský titul. Závody v Nizozemsku a Valencii nedokončil, jinak pokaždé skončil na stupních vítězů.

O rok později bojoval Lorenzo o titul s Marcem Márquezem, ale jeho mladší krajan byl úspěšnější. Lorenzo obsadil celkově druhé místo. Během závodního víkendu si Jorge zlomil klíční kost, ale krátce po operaci se vrátil a do závodu nastoupil. Později si klíční kost zranil znovu, přesto však dokázal bojovat o titul do posledního závodu. Tehdy mu titul unikl o čtyři body.

Loňský ročník byl pro Lorenza z hlediska celkového pořadí v šampionátu MotoGP druhým nejhorším. Tehdy skončil třetí. Hůře dopadl jen při svém debutu, kdy byl čtvrtý.

Úvod letošního roku nevyšel Lorenzovi tak, jak by si přál, ale po závodech v Kataru, Texasu a Argentině, si vyjel čtyři výhry v řadě. Během roku pak ještě další tři triumfy přidal. Ve vedení šampionátu se Lorenzo letos objevil jen po Brně a po posledním podniku sezóny ve Valencii.

Příští rok zůstává v týmu tovární Yamahy, kde jezdí v současnosti.

17:12 | Fabio Spiranelli dnes slaví 17 let.
4. prosince | Franco Morbidelli dnes slaví 22 let.