Luis Salom 7. 8. 1991 – 3. 6. 2016

Motocyklový sport dnes ukázal svou odvrácenou tvář. Při druhém tréninku na GP Katalánska zahynul Luis Salom.

Luis Salom se narodil 7. srpna 1991 ve městě Palma de Mallorka. Již v raném dětství se začal věnovat motocyklovému sportu.

V roce 2007 se připojil do Red Bull Rookies Cupu. Během svého prvního roku získal vítězství v Assenu a v celkovém pořadí skončil druhý. V tomto šampionátu pokračoval i v následujícím roce. Vyhrál čtyři z pěti úvodních závodů sezóny a bojoval o titul, ale těsně jej nezískal.

Ve světovém šampionátu se poprvé objevil v roce 2009 jako jezdec na divokou kartu při GP Španělska. Tehdy jel kategorii 125 ccm. Při svém prvním startu dojel 23. V roce 2009 se ještě objevil i v dalších závodech. Odjel posledních deset Velkých cen s týmem WRB. Salomovým nejlepším výsledkem bylo tehdy šesté místo při GP Velké Británie.

Rok 2010 zahájil Luis Salom v barvách týmu Lambretta, v průběhu roku pak přesedlal k týmu Stipa-Molenaar Racing, kde s Aprilií dokázal dokončit devětkrát mezi nejlepšími deseti.

Roku 2011 se Salom dočkal svého prvního umístění na stupních vítězů – v Assenu dojel druhý. Tento úspěch pak ještě zopakoval při GP Austrálie. Celkově uzavřel sezónu na osmé pozici.

Svých největších úspěchů však Luis Salom, známý jako Mexicano, dosáhl v kategorii Moto3, která se začala jezdit od roku 2012. Při GP Indianapolis 2012 dosáhl na své první vítězství, když překonal Sandra Corteseho o pouhých 0,056 s. Pak si musel čtyři závody počkat, než se dočkal svého dalšího triumfu. Celkem osmkrát v tomto roce u týmu RW Racing dokončil závod na stupních vítězů. Na konci roku se pak radoval z titulu vicemistra.

Roku 2013 se již zdálo, že si Mexicano pojede pro mistrovský titul, zvítězil v úvodním závodě v Kataru, v dalších třech skončil na podiu, pak vyhrál tři závody v řadě za sebou: Itálie, Katalánsko a Nizozemsko. V prvních osmi závodech pokaždé vystoupil na stupně vítězů, až v Indianapolis dojel pátý, poté přidal další dvě výhry – v Brně a ve Velké Británii. Závěr roku už mu ovšem nevyšel podle jeho představ, sice zvítězil v Malajsii a byl třetí v Austrálii, ale v Japonsku nedokončil a v posledním závodě upadl a dojel až čtrnáctý. Do Valencie přijel s dvoubodovým náskokem ve vedení šampionátu, ale nakonec skončil až třetí – šampionem se stal Viňales a Saloma předběhl i Rins.

Za svou kariéru v nejslabší kubatuře získal Mexicano celkem 22 umístění na stupních vítězů, z toho 9 výher, čtyřikrát vyrážel z pole position.

Roku 2014 přestoupil do Moto2. Ve své první sezóně v prostřední třídě vybojoval dvě umístění na stupních vítězů – v Argentině a Itálii. Po zisku druhého místa v Itálii už se Salomovi přestalo dařit. Pak přišel závod v Katalánsku, kde měl Mexicano velké štěstí v neštěstí, když upadl a Jonas Folger se mu jen těsně vyhnul. Tehdy skončil Mexicano jen se zlomeným malíčkem. O dva roky později už se mu katalánský okruh stal osudným. Po zmíněné GP Katalánska 2014 přišla Salomova série bodově chudých závodů, lepšího výsledku dosáhl až ve Valencii, kdy byl čtvrtý. V celkovém pořadí šampionátu skončil jako osmý.

V následující sezóně se na podium nedostal a rok uzavřel na celkově třináctém místě. Po sezóně přestoupil k týmu SAG. Úvod sezóny mu vyšel – v Kataru dojel druhý. Tehdy jezdec plakal na podiu a děkoval své rodině, že s ním vždy byla i v těžkých časech. Saloma vždy na závodech doprovázela jeho matka.

Podium v Kataru bylo Salomovým posledním umístění na stupních vítězů v životě. Výhry se v Moto2 nedočkal a bohužel už ani nedočká.

Při druhém volném tréninku dnešního dne utrpěl Mexicano z Mallorky zranění neslučitelná s životem. Ani okamžitý zásah na dráze a následná operace v nemocnici již jezdci nepomohla. V 16:55 jezdec zemřel.

Mexicano však navždy zůstane v srdcích motocyklových fanoušků.