Motocyklové Grand Prix slaví 70 let

První motocyklová Grand Prix se jela v červnu roku 1949. Od té doby uplynulo 70 let. Níže následují některé zajímavé statistiky týkající se sedmdesátileté historie motocyklových Grand Prix.

O nadcházejícím víkendu se nedaleko Barcelony pojede sedmý podnik letošního ročníku MotoGP, kromě toho nás ale čekají také oslavy sedmdesátiletého výročí od prvního závodu, který se počítá do klasifikace Mistrovství světa. Tím závodem byl závod na ostrově Man, který se jel v červnu roku 1949. Závod třídy 350 ccm tehdy vyhrál britský jezdec Freddie Frith na Velocette. Tento jezdec pak vyhrál všech pět závodů úvodního ročníku třídy 350 ccm a získal tak mistrovský titul. Prvním mistrem světa ve třídě 500 ccm byl Les Graham na AJS, prvním šampionem kategorie 250 ccm byl Bruno Ruffo na Moto Guzzi a Nello Pagani získal historicky první titul ve třídě 125 ccm.

Zde jsou některé zajímavé statistiky týkající se historie motocyklových Grand Prix:

• Od zahájení Mistrovství světa v roce 1949 se zatím odjelo 929 podniků Grand Prix. Celkem je to tedy 3114 závodů jednotlivců.

• 117 různých jezdců si zajistilo alespoň jeden světový titul (mezi jednotlivci) v některé třídě závodů Grand Prix. Jezdcem, který nasbíral nejvíce světových titulů je Giacomo Agostini (15 titulů). Za ním následují Angel Nieto (12 + 1), Mike Hailwood (9), Valentino Rossi (9) a Carlo Ubbiali (9).

• Celkem 372 různých jezdců se napříč všemi třídami jednotlivců dostalo na nejvyšší stupínek podia. Nejvíc vítězství má na svém kontě Giacomo Agostini (122). Následují Valentino Rossi (115), Angel Nieto (90), Mike Hailwood (76) a Marc Marquez (73).

• Z těchto 372 vítězů je celkem 111 různých jezdců, kteří vyhráli (zatím) jenom jeden závod. Nejnověji se mezi ně předminulý týden zařadil Danilo Petrucci, který vyhrál v Itálii.

• Celkem 718 různých jezdců se v kategoriích jednotlivců dokázalo dostat na stupně vítězů. Jezdcem s nejvyšším počtem umístění na bedně je Valentino Rossi (234), následují Giacomo Agostini (159), Dani Pedrosa (153), Jorge Lorenzo (152) a Angel Nieto (139).

• Vítězové pocházejí z 29 různých zemí. Nejlépe je na tom Itálie (811 vítězství), následuje Španělsko (609), Velká Británie (383), Německo (191) a Austrálie (180).

• Od první sezóny v roce 1949 se Grand Prix dostala celkem do třiceti různých zemí. Nejvíce závodů uspořádalo Španělsko (400), na druhém místě je Itálie (347).

• Honda je nejúspěšnějším konstruktérem v závodech Grand Prix (v rámci tříd jednotlivců). Na svém kontě má Honda zatím 776 výher, následují Yamaha (502), Aprilia (294), MV Agusta (275) a Suzuki (157).

Zdroj a foto: motogp.com, foto: Ducati