MotoGP v Assenu 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

Po čtyřech vítězstvích Lorenza přišla výhra Valentina Rossiho. Po Katalánsku měl Rossi náskok v čele šampionátu pouhý jeden bod, nyní jej navýšil na deset.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

Před závodem v Assenu měl Valentino Rossi náskok pouhý jeden bod. Jeho týmový kolega se mu po čtyřech vítězstvích velmi přiblížil. V Assenu byl však úspěšnější Rossi a podařilo se mu znovu navýšit vedení – nyní má Ital náskok deset bodů. O nizozemské vítězství Rossi dlouho bojoval s Márquezem. Úřadující šampion se do poslední chvíle nechtěl vzdát. V samotném závěru došlo mezi jezdci ke kontaktu, po němž následovalo Rossiho vyjetí mimo trať. Incident byl po závodě vyšetřován ředitelstvím závodu. Bylo rozhodnuto, že nikdo v této situaci nezískal výhodu, takže ani nikdo nebude trestán. „Nechci říct, že jsem měl perfektní závod, ale skoro. Viděl jsem, že nejsem schopen Marcovi ujet. S ním je to vždycky těžké a člověk ví, že boj bude velmi tvrdý, ale já jsem byl spokojený s tím, že jsem konkurenceschopný a snažil jsem se vyhrát,“ vypráví o boji s Márquezem Rossi. „V posledních kolech jsem na to hodně zatlačil a přijel jsem do poslední šikany, když mě Marc chtěl předjíždět, ale dorazil tam trošičku později, to já už jsem byl v šikaně, došlo mezi námi k menšímu kontaktu a já jsem musel projet zatáčku rovně. Vlastně jsem neměl na vybranou a jsem rád, protože jsem musel do kačírku, neubral jsem plyn a nevěděl jsem, jak je hluboký štěrk, takže byla velká šance na to, abych ztratil kontrolu nad motorkou,“ popisuje Rossi incident ze svého pohledu. Z vítězství má Rossi pochopitelně radost a také je šťastný, že navýšil svůj náskok před Lorenzem.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: V Assenu se raduje Valentino Rossi

Marc Márquez (Repsol Honda Team) – 2. místo

Po dvou závodech, které nedojel, je nyní Márquez spokojený, že dorazil do cíle. Na podiu stále naposledy v Jerezu. V Le Mans skončil čtvrtý a v Mugellu a v Montmeló upadl. „Jsem velmi šťastný, že jsem zpátky na podiu a že jsem měl dobrý závod, v němž jsem bojoval o vítězství až dokonce. Myslím, že je to pro nás morální vítězství, ale v poslední šikaně jsme jeli opravdu na limitu,“ vypráví úřadující šampion. „Poslední kolo jsme jeli tak, abychom vyhráli, obzvlášť v poslední šikaně. Pečlivě jsem prostudoval situaci, abych věděl, kde mám brzdit, abych mohl předjet Valeho. Tak jsem to také udělal, ale neskončilo to tak, jak jsem si přál,“ vyjádřil se k závěru závodu i Márquez, který se již nyní soustředí na Sachsenring a věří v další zlepšení.

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 3. místo

Jorge Lorenzo dokázal vyhrát čtyři závody v řadě za sebou. V Assenu jej však překonali Valentino Rossi a Marc Márquez. „Jsme deset bodů za vedoucím jezdcem, což je dobré. Po Argentině to bylo devětadvacet, takže teď těch deset bodů není po tak náročném víkendu, jaký jsme tu měli, až tak špatné,“ zhodnotil svůj výsledek Lorenzo. „Snažil jsem se držet tempo s Valentinem a Marcem, ale oni byli hodně silní a dnes to zkrátka nebyl můj den. Dnes byl den na to, abych si akorát udržel třetí pozici, což je pro šampionát dobré,“ pokračuje. „Valentino byl konkurenceschopnější už od začátku. Marc postupně zlepšoval motorku a cítil se na ní stále lépe a lépe, což u nás bylo přesně naopak. Zjistili jsme, že tvrdá pneumatika nám působila větší potíže a ve druhém a čtvrtém sektor okruhu jsem nemohl být dostatečně rychlý. V obou jsem ztrácel půl vteřiny, což znemožnilo udržet si dobré tempo.  Další závod - na Sachsenringu – bude náročnější, protože jsem tam ještě nikdy nevyhrál, ale člověk nikdy neví, co se stane,“ uzavírá závodník z Mallorky.

Andrea Iannone (Ducati Team) – 4. místo

Podruhé v řadě skončil Andea Iannone na čtvrtém místě. V celkovém pořadí je nyní Ital na třetí příčce za Rossim a Lorenzem. „Byl to náročný závod, protože když si člověk zvykne na lepší výsledky, je těžké spokojit se se čtvrtým místem, třebaže to člověku přinese dobré body. Na rozdíl od jiných okruhů jsem dobře odstartoval, ale pak jsem nebyl schopný udržet tempo, takže jsem se pak hodně trápil s předjetím Aleixe Espargara a mezitím mi ujeli Jorge, Marc a Vale. Tempo jsem měl srovnatelné s Jorgem, takže jsem mohl dopadnout lépe,“ vyjádřil se ke svému závodu Iannone.

Monster Yamaha Tech3 | Zajímavosti

Espargaro a Smith se zúčastní osmihodinovky v Suzuce

Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) – 5. místo

Mladšího z bratrů Espargarových znovu trápí předloktí, které mu nedávno operovali, ale nakonec dokázal v Assenu dojet pátý. „Samozřejmě musím být spokojený s dnešním pátým místem, byl to velmi náročný závod. Bohužel jsem zase měl velké potíže s pravým předloktím, které mi nedávno operovali; v posledních šesti kolech už to bylo hodně náročné. Jezdil jsem hodně zeširoka v rychlých zatáčkách a nemohl jsem pořádně brzdit, takže abych byl upřímný, tato jízda byla cokoliv jen ne snadná. V posledních třech kolech jsem si už začal myslet, že nebudu schopný závod dokončit, protože jsem byl přesvědčen, že pojedu moc zeširoka a někde spadnu. Bojoval jsem však dál a udržel jsem si pozici až do cíle,“ popisuje své strasti Polyccio, který je již nyní na cestě do Japonska, kde ho čeká první test na osmihodinovku v Suzuce.

20. března | V Kataru se na mokru nepojede, dokud s tím nebudou souhlasit všichni jezdci.
19. března | Takto to dnes večer vypadalo nad katarským okruhem: odkaz
19. března | Na poušti opět prší, takže už se testovat nebude. odkaz
19. března | Ode dneška za týden už se bude závodit. odkaz
17. března | Dnešní den testů v Kataru musel být kvůli špatnému počasí ukončen.

Harmonogram

GP Kataru, Losail

Čtvrtek 23. března
Moto3 1. trénink   16:00–16:40
Moto2 1. trénink   16:55–17:40
MotoGP 1. trénink   17:55–18:40
Moto3 2. trénink   18:55–19:35
Moto2 2. trénink   19:50–20:35
Pátek 24. března
MotoGP 2. trénink   16:00–16:45
Moto3 3. trénink   17:00–17:40
Moto2 3. trénink   17:55–18:40
MotoGP 3. trénink   18:55–19:40
Sobota 25. března
Moto3 kvalifikace   16:00–16:40
Moto2 kvalifikace   16:55–17:40
MotoGP 4. trénink   17:55–18:25
MotoGP 1. kvalifikace   18:35–18:50
MotoGP 2. kvalifikace   19:00–19:15
Neděle 26. března    
Moto3 warm up   14:50–15:10
Moto2 warm up   15:25-15:45
MotoGP warm up   16:00–16:20
Moto3 závod   17:00
Moto2 závod   18:20
MotoGP závod   20:00

Nejčtenější články

Moto3: Druhý den testů v Kataru ovládl Fenati

Moto3: Druhý den testů v Kataru ovlá…

Oproti včerejšku se počasí v Kataru vylepšilo a jezdci Moto3 dnes mohli využít k testům všechny tři části plánovaného programu pro dnešní den. Nejrychlejší byl Fenati.

18.  3.  2017 |
Moto3: Poslední den testů v Kataru ovlivnilo počasí, nejrychlejší Guevara

Moto3: Poslední den testů v Kataru o…

Dnešek byl úplně posledním oficiálním předsezónním testem pro jezdce Moto3. V úvodu testu se ovšem moc nejezdilo, protože bylo hodně větrno. Třetí část dne zastavila bouřka. Nejrychlejší byl Guevara.

19.  3.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
MotoGP: Viňalesovi se dařilo i v posledním dni testů

MotoGP: Viňalesovi se dařilo i v pos…

V pátek byl nejrychlejší Dovi a v sobotu a v neděli dominoval Viňales. Dovi byl dnes druhý. Třetí čas zajel Dani Pedrosa.

12.  3.  2017 |
Katar: Jak to nakonec bude s případným závodem na vodě?

Katar: Jak to nakonec bude s případn…

V dřívějších letech platilo, že se závod v Kataru nepojede, pokud by pršelo. Před letošní sezónou bylo rozhodnuto, že se pojede i za deště. Nyní je to ovšem zase trochu jinak.

20.  3.  2017 | | 2 N/A