MotoGP v Silverstone 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

V pátek a v sobotu panovalo v Silverstone slunečné počasí. V neděli se však situace změnila a začalo pršet. Mokrý závod ovládl Valentino Rossi. Poprvé v kariéře se podíval na podium Danilo Petrucci, který dojel druhý. Třetí místo vybojoval Andrea Dovizioso.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

V Brně přišel Valentino Rossi o vedení v šampionátu. Překonal jej jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, který tehdy zvítězil. Oba jezdci Yamahy měli stejný počet bodů, ale Lorenzo měl na kontě více výher, díky čemuž se posunul do vedení. Nyní se zase situace obrátila. Po výhře na mokré britské dráze se do čela průběžného pořadí vrátil Rossi. Na Lorenza má nyní náskok dvanáct bodů. V Británii bojoval Rossi o první místo s Márquezem, ale Márquez na mokré trati upadl a musel odstoupit. Od té chvíle už Rossiho na první pozici nikdo neohrožoval a Ital si tak dojel pro čtvrté vítězství letošní sezóny. „Jsem velmi šťastný a také jsem pyšný na toto vítězství. Je to fantastický pocit! Myslím, že poslední mokrý závod, který jsem vyhrál, byl tak někdy před deseti lety,“ prohlásil nadšený Valentino. „Ráno jsem se probudil s dobrým pocitem. Můj tým odvedl skvělou práci a motorka byla fantastická od prvního kola warm upu. Cítil jsem se skvěle a na motorce jsem se začal cítit mnohem lépe, takže jsem věděl, že bych mohl být v závodě konkurenceschopný. Hodně jsem bojoval s Marcem, což bylo dost náročné. Snažil jsem se mu ujet, ale on pořád zůstával za mnou. Na velkoplošné obrazovce jsem pak viděl, že Marc havaroval, a také už jsem přestal slyšet zvuk jeho motorky, takže mi došlo, že se něco stalo. Po jeho pádu jsem zpomalil, protože jsem si myslel, že mám dostatečný náskok, ale ve skutečnosti Danilo nebyl až tak daleko, takže jsem znovu musel přitlačit na pilu, aby mě nedojel. Je to mé čtvrté vítězství sezony, takže jsem velmi šťastný, protože je to důležité pro šampionát. Dnes jsem byl hodně rychlý, cítil jsem velkou důvěru v motorku a je to fantastické vítězství na Silverstonu, kde jsem ještě nikdy předtím nevyhrál, takže dnes je to poprvé!“ uzavřel své vyprávění o vítězném závodě Rossi.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Mokrý britský závod ovládli Italové – Rossi vítězí

Danilo Petrucci (Octo Pramac Racing) – 2. místo

Ital Petrucci se vydával do britského závodu až z osmnácté pozice. Závod se však jel na mokré dráze, což si Danilo Petrucci přál. Nějakou dobu se pohyboval na třetí příčce, ale po pádu Marca Márqueze se dostal ještě o jedno místo výše. Jedná se o Petrucciho úplně první umístění na stupních vítězů. „Bylo to opravdu neuvěřitelný závod. Přál jsem si, aby pršelo, protože včera jsem pokazil kvalifikaci a do závodu jsem startoval až osmnáctý, což bylo složité,“ říkal po závodě spokojený Petrucci, který v té chvíli ani nemohl uvěřit tomu, že bojuje s Pedrosou a Lorenzem o přední místa. Jak sám říká, takovou situaci zná snad jenom z Playstationu. Dále Ital přiznává, že nevěděl, co má dělat. „Není jednoduché je předjet a to především proto, že jsou to Lorenzo a Pedrosa. Měl jsem obavy z Jorgeho, co udělá, pokud třeba společně spadneme! Bál jsem se jeho reakce, ne toho pádu. Snažil jsem se tedy udržet nějakou bezpečnou vzdálenost, ale nakonec to všechno dobře dopadlo. V okamžiku, kdy jsem si uvědomil, že bojuji o stupně vítězů, začal jsem se obávat pádu, protože na mokré dráze je to vždy nevyzpytatelné,“ pokračuje Petrucci. Po Márquezově pádu se začal Petrucci docela přibližovat Rossimu. „Už jsem byl z toho docela nesvůj, protože to u něj nebývá zvykem. Byla to zvláštní situace. Obyčejně ale, když s Valentinem trénujeme na jeho farmě, mívá pro takové situace vždy nějakou rezervu. V závěru už jsem nechtěl nic riskovat,“ dodává šťastný závodník, který se dle svých slov obával, že je to všechno jenom sen.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 3. místo

A třetím jezdcem na britských stupních vítězů byl také Ital – konkrétně Andrea Dovizioso na motocyklu Ducati. Dovi byl naposledy třetí ve Francii, v dalších šesti závodech pak dojel nejlépe šestý v Brně. Ve Velké Británii se tak po šesti závodech vrátil na stupně vítězů. Cesta k tomuto výsledku však pro Itala nebyla nijak snadná. „S třetím místem jsem velmi spokojený a moc rád bych poděkoval svému týmu, protože spolu velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom znovu byli konkurenceschopní. Dnešek nebyl snadný hned z několika důvodů,“ vypráví Dovi. „Startovali jsme ze čtvrté řady a hned v úvodu jsem málem havaroval, protože zadní pneumatika náhle ztratila přilnavost a já jsem se tak ocitl na konci závodního pole. Navzdory tomu se mi podařilo celkem rychle vybojovalt ztracené pozice zpět a dokonce jsem se dostal až na druhé místo. Byl to těžký závod, bojoval jsem s Petruccim, takže jsem rád, že to takhle dopadlo. V závěru závodu jsme až příliš riskovali, když jsme se navzájem předjížděli, ale nakonec jsem se soustředil na udržení třetího místa,“ popisuje dále svůj závod Dovi.

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

Závodní z Mallorky se po vítězství v Brně dostal do vedení šampionátu, ale v Silverstone o něj opět přišel. Nyní se Jorge Lorenzo drží dvanáct bodů za svým týmovým kolegou. V britském mokrém závodě skončil Lorenzo pod stupni vítězů. „Start na hladkých pneumatikách přestavoval velmi nebezpečnou situaci, takže jsem byl rád, když déšť přidal a mohli jsme tak startovat na pneumatikách do deště. V prvních třech nebo čtyřech kolech jsem se cítil pohodlně a jezdil jsem dobře, ale ostatní jezdci začali postupem času jezdit rychleji než já. Valentino a Márquez mě předjeli a já jsem za nimi na třetí pozici každým kolem ztrácel hodně času. Oni totiž brzy nabrali lepší rychlost než já a já už jsem nedokázal udělat nic proto, abych je následoval,“ vyjádřil se Lorenzo. „Náhle, když jsem najížděl do šikany, jsem málem měl velkou nehodu s Espargarem, který tam udělal nepochopitelný manévr a je to vůbec zázrak, že jsem se udržel na motocyklu. Byl jsem vyděšený, ale naštěstí jsem zůstal na trati a snažil jsem se udržet si třetí pozici, ale Petrucci, Dovizioso a Pedrosa mě předjeli. Pak se mi dařilo postupně zrychlovat a zpátky jsem předjel Daniho. V posledních kolech jsem se dostal až k Doviziosovi, který udělal pár chyb, ale ochladilo se a začalo víc pršet. V tu chvíli jsem úplně přestal vidět, protože hledí se zamlžilo, takže jsem musel zpomalit, čímž jsem ztratil šanci na pódiové umístění, což je velká škoda. V dešti jsem zkrátka neměl takovou rychlost jako Valentino a Márquez,“ uzavírá Lorenzo.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Do britského závodu vyrazí z pole position Márquez

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Dani Pedrosa dojel pátý v horkém brněnském závodě a tento výsledek zopakoval i v deštivém Silverstone. Se svým závodem Španěl moc spokojený není. „Abych byl upřímný, tak to dnes nebyl nejlepší den,“ zhodnotil Pedrosa. „V dešti jsem měl na motocyklu prostě divný pocit. Neměli jsme dostatečnou přilnavost a jízda byla celkem nevyzpytatelná. Hned na startu jsem chyboval, protože jsem se dobře neodlepil a pak už jsem vlastně nenašel potřebný rytmus. Snažil jsem se dělat maximum, ale pocit jsem stejně neměl dobrý. Z posledních několika výsledků jsem docela nešťastný. Zkusím na tom víc zapracovat hned v příštím závodu – v Misanu – a uvidíme, zda se nám podaří dostat výš než v posledních pár závodech,“ dodává nespokojený Pedrosa.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

18:45 | Rodrigo si při pádu v prvním tréninku zlomil pravou klíční kost. odkaz
18:15 | Takto upadl Sam Lowes při prvním tréninku: odkaz
16:14 | Před několika minutami už to začalo: odkaz
23. března | Nezapomeňte, že první testy v Kataru jsou už dnes od 16:00.
23. března | Andrea Dovizioso dnes slaví 31 let. odkaz

Harmonogram

GP Kataru, Losail

Čtvrtek 23. března
Moto3 1. trénink   16:00–16:40
Moto2 1. trénink   16:55–17:40
MotoGP 1. trénink   17:55–18:40
Moto3 2. trénink   18:55–19:35
Moto2 2. trénink   19:50–20:35
Pátek 24. března
MotoGP 2. trénink   16:00–16:45
Moto3 3. trénink   17:00–17:40
Moto2 3. trénink   17:55–18:40
MotoGP 3. trénink   18:55–19:40
Sobota 25. března
Moto3 kvalifikace   16:00–16:40
Moto2 kvalifikace   16:55–17:40
MotoGP 4. trénink   17:55–18:25
MotoGP 1. kvalifikace   18:35–18:50
MotoGP 2. kvalifikace   19:00–19:15
Neděle 26. března    
Moto3 warm up   14:50–15:10
Moto2 warm up   15:25-15:45
MotoGP warm up   16:00–16:20
Moto3 závod   17:00
Moto2 závod   18:20
MotoGP závod   20:00

Nejčtenější články

Moto3: Druhý den testů v Kataru ovládl Fenati

Moto3: Druhý den testů v Kataru ovlá…

Oproti včerejšku se počasí v Kataru vylepšilo a jezdci Moto3 dnes mohli využít k testům všechny tři části plánovaného programu pro dnešní den. Nejrychlejší byl Fenati.

18.  3.  2017 |
Moto3: Poslední den testů v Kataru ovlivnilo počasí, nejrychlejší Guevara

Moto3: Poslední den testů v Kataru o…

Dnešek byl úplně posledním oficiálním předsezónním testem pro jezdce Moto3. V úvodu testu se ovšem moc nejezdilo, protože bylo hodně větrno. Třetí část dne zastavila bouřka. Nejrychlejší byl Guevara.

19.  3.  2017 |
Katar: Jak to nakonec bude s případným závodem na vodě?

Katar: Jak to nakonec bude s případn…

V dřívějších letech platilo, že se závod v Kataru nepojede, pokud by pršelo. Před letošní sezónou bylo rozhodnuto, že se pojede i za deště. Nyní je to ovšem zase trochu jinak.

20.  3.  2017 | | 2 N/A
MotoGP: Prvnímu letošnímu tréninku dominoval Viňales

MotoGP: Prvnímu letošnímu tréninku d…

Viňalesovi se po přestupu k Yamaze daří. Rychlý byl v předsezónních testech i nyní v prvním tréninku. Dále se umístili Márquez a Pedrosa.

včera |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |