MotoGP v Silverstone 2015: Ohlasy prvních pěti v cíli

V pátek a v sobotu panovalo v Silverstone slunečné počasí. V neděli se však situace změnila a začalo pršet. Mokrý závod ovládl Valentino Rossi. Poprvé v kariéře se podíval na podium Danilo Petrucci, který dojel druhý. Třetí místo vybojoval Andrea Dovizioso.

Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) – 1. místo

V Brně přišel Valentino Rossi o vedení v šampionátu. Překonal jej jeho týmový kolega Jorge Lorenzo, který tehdy zvítězil. Oba jezdci Yamahy měli stejný počet bodů, ale Lorenzo měl na kontě více výher, díky čemuž se posunul do vedení. Nyní se zase situace obrátila. Po výhře na mokré britské dráze se do čela průběžného pořadí vrátil Rossi. Na Lorenza má nyní náskok dvanáct bodů. V Británii bojoval Rossi o první místo s Márquezem, ale Márquez na mokré trati upadl a musel odstoupit. Od té chvíle už Rossiho na první pozici nikdo neohrožoval a Ital si tak dojel pro čtvrté vítězství letošní sezóny. „Jsem velmi šťastný a také jsem pyšný na toto vítězství. Je to fantastický pocit! Myslím, že poslední mokrý závod, který jsem vyhrál, byl tak někdy před deseti lety,“ prohlásil nadšený Valentino. „Ráno jsem se probudil s dobrým pocitem. Můj tým odvedl skvělou práci a motorka byla fantastická od prvního kola warm upu. Cítil jsem se skvěle a na motorce jsem se začal cítit mnohem lépe, takže jsem věděl, že bych mohl být v závodě konkurenceschopný. Hodně jsem bojoval s Marcem, což bylo dost náročné. Snažil jsem se mu ujet, ale on pořád zůstával za mnou. Na velkoplošné obrazovce jsem pak viděl, že Marc havaroval, a také už jsem přestal slyšet zvuk jeho motorky, takže mi došlo, že se něco stalo. Po jeho pádu jsem zpomalil, protože jsem si myslel, že mám dostatečný náskok, ale ve skutečnosti Danilo nebyl až tak daleko, takže jsem znovu musel přitlačit na pilu, aby mě nedojel. Je to mé čtvrté vítězství sezony, takže jsem velmi šťastný, protože je to důležité pro šampionát. Dnes jsem byl hodně rychlý, cítil jsem velkou důvěru v motorku a je to fantastické vítězství na Silverstonu, kde jsem ještě nikdy předtím nevyhrál, takže dnes je to poprvé!“ uzavřel své vyprávění o vítězném závodě Rossi.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Mokrý britský závod ovládli Italové – Rossi vítězí

Danilo Petrucci (Octo Pramac Racing) – 2. místo

Ital Petrucci se vydával do britského závodu až z osmnácté pozice. Závod se však jel na mokré dráze, což si Danilo Petrucci přál. Nějakou dobu se pohyboval na třetí příčce, ale po pádu Marca Márqueze se dostal ještě o jedno místo výše. Jedná se o Petrucciho úplně první umístění na stupních vítězů. „Bylo to opravdu neuvěřitelný závod. Přál jsem si, aby pršelo, protože včera jsem pokazil kvalifikaci a do závodu jsem startoval až osmnáctý, což bylo složité,“ říkal po závodě spokojený Petrucci, který v té chvíli ani nemohl uvěřit tomu, že bojuje s Pedrosou a Lorenzem o přední místa. Jak sám říká, takovou situaci zná snad jenom z Playstationu. Dále Ital přiznává, že nevěděl, co má dělat. „Není jednoduché je předjet a to především proto, že jsou to Lorenzo a Pedrosa. Měl jsem obavy z Jorgeho, co udělá, pokud třeba společně spadneme! Bál jsem se jeho reakce, ne toho pádu. Snažil jsem se tedy udržet nějakou bezpečnou vzdálenost, ale nakonec to všechno dobře dopadlo. V okamžiku, kdy jsem si uvědomil, že bojuji o stupně vítězů, začal jsem se obávat pádu, protože na mokré dráze je to vždy nevyzpytatelné,“ pokračuje Petrucci. Po Márquezově pádu se začal Petrucci docela přibližovat Rossimu. „Už jsem byl z toho docela nesvůj, protože to u něj nebývá zvykem. Byla to zvláštní situace. Obyčejně ale, když s Valentinem trénujeme na jeho farmě, mívá pro takové situace vždy nějakou rezervu. V závěru už jsem nechtěl nic riskovat,“ dodává šťastný závodník, který se dle svých slov obával, že je to všechno jenom sen.

Andrea Dovizioso (Ducati Team) – 3. místo

A třetím jezdcem na britských stupních vítězů byl také Ital – konkrétně Andrea Dovizioso na motocyklu Ducati. Dovi byl naposledy třetí ve Francii, v dalších šesti závodech pak dojel nejlépe šestý v Brně. Ve Velké Británii se tak po šesti závodech vrátil na stupně vítězů. Cesta k tomuto výsledku však pro Itala nebyla nijak snadná. „S třetím místem jsem velmi spokojený a moc rád bych poděkoval svému týmu, protože spolu velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom znovu byli konkurenceschopní. Dnešek nebyl snadný hned z několika důvodů,“ vypráví Dovi. „Startovali jsme ze čtvrté řady a hned v úvodu jsem málem havaroval, protože zadní pneumatika náhle ztratila přilnavost a já jsem se tak ocitl na konci závodního pole. Navzdory tomu se mi podařilo celkem rychle vybojovalt ztracené pozice zpět a dokonce jsem se dostal až na druhé místo. Byl to těžký závod, bojoval jsem s Petruccim, takže jsem rád, že to takhle dopadlo. V závěru závodu jsme až příliš riskovali, když jsme se navzájem předjížděli, ale nakonec jsem se soustředil na udržení třetího místa,“ popisuje dále svůj závod Dovi.

Jorge Lorenzo (Movistar Yamaha MotoGP) – 4. místo

Závodní z Mallorky se po vítězství v Brně dostal do vedení šampionátu, ale v Silverstone o něj opět přišel. Nyní se Jorge Lorenzo drží dvanáct bodů za svým týmovým kolegou. V britském mokrém závodě skončil Lorenzo pod stupni vítězů. „Start na hladkých pneumatikách přestavoval velmi nebezpečnou situaci, takže jsem byl rád, když déšť přidal a mohli jsme tak startovat na pneumatikách do deště. V prvních třech nebo čtyřech kolech jsem se cítil pohodlně a jezdil jsem dobře, ale ostatní jezdci začali postupem času jezdit rychleji než já. Valentino a Márquez mě předjeli a já jsem za nimi na třetí pozici každým kolem ztrácel hodně času. Oni totiž brzy nabrali lepší rychlost než já a já už jsem nedokázal udělat nic proto, abych je následoval,“ vyjádřil se Lorenzo. „Náhle, když jsem najížděl do šikany, jsem málem měl velkou nehodu s Espargarem, který tam udělal nepochopitelný manévr a je to vůbec zázrak, že jsem se udržel na motocyklu. Byl jsem vyděšený, ale naštěstí jsem zůstal na trati a snažil jsem se udržet si třetí pozici, ale Petrucci, Dovizioso a Pedrosa mě předjeli. Pak se mi dařilo postupně zrychlovat a zpátky jsem předjel Daniho. V posledních kolech jsem se dostal až k Doviziosovi, který udělal pár chyb, ale ochladilo se a začalo víc pršet. V tu chvíli jsem úplně přestal vidět, protože hledí se zamlžilo, takže jsem musel zpomalit, čímž jsem ztratil šanci na pódiové umístění, což je velká škoda. V dešti jsem zkrátka neměl takovou rychlost jako Valentino a Márquez,“ uzavírá Lorenzo.

MotoGP | Výsledky

MotoGP: Do britského závodu vyrazí z pole position Márquez

Dani Pedrosa (Repsol Honda Team) – 5. místo

Dani Pedrosa dojel pátý v horkém brněnském závodě a tento výsledek zopakoval i v deštivém Silverstone. Se svým závodem Španěl moc spokojený není. „Abych byl upřímný, tak to dnes nebyl nejlepší den,“ zhodnotil Pedrosa. „V dešti jsem měl na motocyklu prostě divný pocit. Neměli jsme dostatečnou přilnavost a jízda byla celkem nevyzpytatelná. Hned na startu jsem chyboval, protože jsem se dobře neodlepil a pak už jsem vlastně nenašel potřebný rytmus. Snažil jsem se dělat maximum, ale pocit jsem stejně neměl dobrý. Z posledních několika výsledků jsem docela nešťastný. Zkusím na tom víc zapracovat hned v příštím závodu – v Misanu – a uvidíme, zda se nám podaří dostat výš než v posledních pár závodech,“ dodává nespokojený Pedrosa.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

27. dubna | Alex Rins má za sebou úspěšnou operaci. V Jerezu nepojede, nahradí jej Tsuda. odkaz
27. dubna | Livio Loi dnes slaví 20 let.
24. dubna | Simone Corsi dnes slaví 30 let.
24. dubna | 3/3. I'm still hungry & determined & believe I can be competitive in Moto2. I wish Kiefer Racing the best for the future.
24. dubna | 2/3. It's been a difficult period since joining the team and I don't feel I'm able to reach my potential so I've decided to step away.

Harmonogram

GP Španělska, Jerez
Pátek 5. května
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 6. května
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 7. května    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00

Nejčtenější články

MotoGP: Marc Márquez zůstává králem Austinu

MotoGP: Marc Márquez zůstává králem …

I letos dokázal Marc Márquez zvítězit na okruhu v Austinu. Je to jeho páté vítězství na této dráze. Na podium vystoupili i Rossi a Pedrosa.

23.  4.  2017 | | 6 N/A
Abraham má za sebou nešťastný víkend v Austinu

Abraham má za sebou nešťastný víkend…

Karel Abraham se v pátek v Austinu zranil po kolizi s týmovým kolegou. V nedělním závodě upadl a body nezískal.

24.  4.  2017 | | 1 N/A
MotoGP v Austinu 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Austinu 2017: Ohlasy prvníc…

Ve třetím závodě letošního roku uspěl Marc Márquez, kterému se v Austinu tradičně výborně daří. Viňales přijel do Austinu jako vedoucí jezdec šampionátu, ale v závodě upadl a o vedení přišel. Nyní vede Rossi.

25.  4.  2017 |
Kornfeil nebodoval ani v Americe

Kornfeil nebodoval ani v Americe

Kornfeil se bodů nedočkal ani v Americe a navíc jej během závodního víkendu trápily zdravotní komplikace.

24.  4.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |