Stále dobrý Nicky Hayden

Je těžké uvěřit tomu, že Američan Nicky Hayden právě dokončil svou desátou sezónu v MotoGP. Je to jako včera, když se na podiu v roce 2003 objevil „Kentucky Kid“, kluk s divokými, blond promelírovanými vlasy.

Jako nováček byl oslavován vedle svého tehdejšího kolegy v Repsolu Valentina Rossiho.

Jak to vypadá, Nicky letos v královské kategorii dokončil sezónu, ve které byl nejvíc zkoušen. Ani jednou se mu během tohoto roku nepodařilo postavit se na stupně vítězů. A to je něco, co se mu v kariéře stalo poprvé. Jeho nejlepším umístěním v tomto roce bylo 4. místo v Sepangu.

V očích některých evropských odborníků je rok bez bedny jednoduše selhání. Po pravdě řečeno, většina z těchto evropských očí potřebuje laserovou operaci. Nicky letos vydržel podávat pravděpodobně nejlepší výkony za celou čtyřletou dobu působení u Ducati.

V celkovém hodnocení skončil Hayden devátý, 41 bodů za svým týmovým kolegou Valentinem Rossim. Ale Nicky také dva závody ztratil. Kvůli otřesu mozku a zlomené ruce nejel v Indianapolis a v Brně. Byl to důsledek brutálního pádu v kvalifikaci právě v Indianapolis.

Zranění byla letos mikrokosmem Haydenovy sezóny. Byl pomlácený od začátku až do konce, bolest provázela téměř všechny jeho jízdy na motocyklu.

Kvůli zlomenému zápěstí z hromadného pádu při finálové GP Valencie 2011 se Nicky neúčastnil prvního posezónního testu GP12. Jen se mu zranění zhojilo, zlomil si při tréninku na flattrackové motorce mezi Vánocemi a Novým rokem lopatku a dvě žebra.

Při následné rehabilitaci se mu sice podařilo vyhrát závod s časem a k testům v Sepangu nastoupil, ale v podstatě nebyl letos nikdy při plné síle. Šňůra zranění jej tížila, ještě než sezóna začala.

Osud mu nebyl nakloněn ani co se týká technických problémů vzpurné GP12. Hayden ale dál zajížděl další a další kola, na jaře když nabral sílu, pomáhal inženýrům Ducati i Bridgestone s nastavením.

Mezitím byl druhý jezdec Ducati, Valentino Rossi, lapen do sítě zmatku a apatie. Po více než roce nemohl zjistit, jak na GP12. Rossi byl jasným lídrem vývoje Ducati a celý tým čekal na každé jeho slovo. Bohužel jeho posádka neměla odpovědi na jeho poznatky a Ducati nemělo nové díly. Kam se „The Doctor" obrátil o pomoc? K Haydenovu nastavení, které použil v Estorilu.

Ale čas zkoušení tím pro Nickyho neskončil. Když se váš jezdec číslo jedna vzdává, vypadá to zdánlivě, že potřebujete nového jezdce číslo dvě. Ducati nechalo v červnu vypršet Nickyho smlouvu a zanechalo jej v nevědomosti, co bude v roce 2013. Byla zde reálná možnost, že Nickyho kariéra v MotoGP se chýlí ke konci a že Nicky zamíří do superbiků. Anebo zpátky domů do Ameriky na Grand Slam.

Nicky Hayden – mistr světa MotoGP 2006 – je od počátku července zaměstnavatelem ignorován, zatímco Ducati se dvoří (a nakonec dá košem) Calu Crutchlowovi, jezdci, který nemá na svém kontě po dvou sezónách v MotoGP ani jedno vítězství. Nicky zůstává ve stínu, zatímco Ducati krátce uvažuje o pošetilém pronájmu svého stroje Scottu Reddingovi – jezdci, který má na svém kontě jediné monstrózní vítězství za celých pět sezón ve třídách 125 ccm a Moto2.

Slepé nadšení šéfů Ducati však zřejmě ochladí nový německý investor z Audi a Rossi dává jasně najevo, že opuští Ducati Corse a vrací se do Yamahy. Zdravý rozum vítězí a v Ducati si uvědomí, že by nebylo příliš chytré začít rok 2013 na vratkém stroji se dvěma novými jezdci, včetně nováčka v MotoGP.

Hayden byl požádán, aby pokračoval v Borgo Panigale, a on souhlasil s jednoletou smlouvou pro rok 2013. Jak se říká v Nickově rodném Owensboro – „a šlapem dál". Nicky zakrajuje další a další kola v trénincích, ze stroje ždímá maximum. Drží jazyk za zuby, zatímco Ducati odmítá analyzovat opakované selhání techniky a slavit s ním dílčí úspěchy tak, jako s Rossim jeho přízračné druhé místo v suchém Misanu. Přestože některá evropská média berou jako hlavní ukazatel úspěchu to, kolikrát kdo skončil na podiu a konečný bodový zisk, nebyla Haydenova sezóna tak špatná. Nejlépe to vystihuje srovnání s Rossim na stejném motocyklu GP12.

Hayden byl lepší než Rossi v 17 z 33 závodů a kvalifikací, ve kterých byli v této sezóně společně porovnáváni. Hayden porazil v kvalifikacích Rossiho v poměru 11:6, Rossi pak porazil Haydena v závodech 10:6.

Nejvýmluvnější je možná poměr k datu 20. srpna, kdy se Hayden v Indianapolisu při kvalifikaci zranil. V té době byl poměr lepších výsledků v kvalifikaci (včetně Indy) 9:2 ve prospěch Nickyho a dokonce pro závody byly výsledky obou jezdců v poměru 5:5.

Nicky Hayden neskončil letos na stupních vítězů, ale co?

Pravděpodobně největší jezdec v historii používal jeho nastavení jako cestu z mechanického bludiště.
A jeden ze tří továrních týmů, které jsou na nejvyšším levelu tohoto sportu, si jej ponechal jako de facto jedničku vedle vítěze závodu MotoGP Andrei Doviziosa, který skončil v celkovém hodnocení sezóny na čtvrtém místě.
(superbikeplanet.com)

 

20:59 | Alex Rins má za sebou úspěšnou operaci. V Jerezu nepojede, nahradí jej Tsuda. odkaz
11:45 | Livio Loi dnes slaví 20 let.
24. dubna | Simone Corsi dnes slaví 30 let.
24. dubna | 3/3. I'm still hungry & determined & believe I can be competitive in Moto2. I wish Kiefer Racing the best for the future.
24. dubna | 2/3. It's been a difficult period since joining the team and I don't feel I'm able to reach my potential so I've decided to step away.

Harmonogram

GP Španělska, Jerez
Pátek 5. května
Moto3 1. trénink   09:00–09:40
MotoGP 1. trénink   09:55–10:40
Moto2 1. trénink   10:55–11:40
Moto3 2. trénink   13:10–13:50
MotoGP 2. trénink   14:05–14:50
Moto2 2. trénink   15:05–15:50
Sobota 6. května
Moto3 3. trénink   09:00–09:40
MotoGP 3. trénink   09:55–10:40
Moto2 3. trénink   10:55–11:40
Moto 3 kvalifikace   12:35–13:15
MotoGP 4. trénink   13:30–14:00
MotoGP 1. kvalifikace   14:10–14:25
MotoGP 2. kvalifikace   14:35–14:50
Moto2 kvalifikace   15:05–15:50
Neděle 7. května    
Moto3 warm up   08:40–09:00
Moto2 warm up   09:10–09:30
MotoGP warm up   09:40–10:00
Moto3 závod   11:00
Moto2 závod   12:20
MotoGP závod   14:00

Nejčtenější články

MotoGP: Ani letos nikdo v texaské kvalifikaci nepřekonal Márqueze

MotoGP: Ani letos nikdo v texaské kv…

Marc Márquez v Austinu opět vyrazí z pole position. Maverick Viňales odstartuje jako druhý. První řadu doplní Valentino Rossi.

22.  4.  2017 | | 4 N/A
MotoGP: Marc Márquez zůstává králem Austinu

MotoGP: Marc Márquez zůstává králem …

I letos dokázal Marc Márquez zvítězit na okruhu v Austinu. Je to jeho páté vítězství na této dráze. Na podium vystoupili i Rossi a Pedrosa.

23.  4.  2017 | | 6 N/A
MotoGP: V druhém tréninku se do čela dostal Márquez

MotoGP: V druhém tréninku se do čela…

Marc Márquez se v druhém tréninku posunul na první místo. Druhý skončil nováček Johann Zarco a na třetí příčku klesl Maverick Viňales. Karel Abraham měl nepříjemný pád.

21.  4.  2017 |
Abraham včera havaroval po kontaktu s Bautistou

Abraham včera havaroval po kontaktu …

Karel Abraham měl včera velmi nepříjemný pád. Český jezdec upadl po kontaktu se svým kolegou Bautistou.

22.  4.  2017 |
MotoGP: Ve třetím tréninku se do vedení vrátil Viňales

MotoGP: Ve třetím tréninku se do ved…

Maverick Viňales, který dominoval prvnímu tréninku, se ve třetím tréninku vrátil na první místo. V tréninku se bohužel hodně padalo. Rins si zlomil zápěstí.

22.  4.  2017 |