Quartararo chce v roce 2016 vyhrát titul v Moto3

Fabio Quartararo, který má před sebou druhou sezónu v Moto3, prozradil v rozhovoru pro motogp.com, že by se v roce 2016 rád stal mistrem světa.

Šestnáctiletý Francouz Fabio Quartararo má za sebou první sezónu v mistrovství světa silničních motocyklů kategorie Moto3. Jako šampion CEV z let 2013 a 2014 dostal výjimku a mohl nastoupit do závodů ještě před dovršením šestnácti let.

Svou první sezónu zahájil Quartararo velmi dobře. Hned v druhém závodě (v Austinu) vystoupil na podium – tehdy dojel druhý. V Jerezu a doma ve Francii vyrážel z pole position. V Jerezu až do samotného závěru bojoval o vítězství, ale po chybě, kdy málem upadl, nakonec skončil až čtvrtý. V osmém závodě sezóny (v Assenu) se opět podíval na stupně vítězů – dokončil jako druhý.

V druhé polovině sezóny se již Fabiovi nedařilo. V San Marinu si zlomil kotník. Musel vynechat několik závodů. V pacifických závodech (v Japonsku a Austrálii) sice nastoupil do tréninků, ale kvůli nedoléčenému zranění vynechal závody. Malajsii musel vypustit zcela. Poslední závod roku (ve Valencii) nedokončil kvůli přetrvávajícím bolestem kotníku. Sezónu uzavřel na celkově desátém místě s dvaadevadesáti body na kontě.

Po sezóně 2015 opouští tým Estrella Galicia 0,0 a přesouvá se do týmu Leopard Racing. Díky tomuto přesunu bude Quartararo znovu pracovat s inženýrem Christianem Lundbergem, s nímž položil základy svých úspěchů v CEV.

Svou první sezónu v MS hodnotí Fabio jako komplikovanou. Po dobrém úvodu očekával lepší výsledky. „Myslím, že moji inženýři a ani já jsme neměli ten správný cit s motocyklem na okruzích. To byla, myslím, ta největší potíž,“ říká mladý Francouz.

Závěr sezóny navíc poznamenalo Fabiovo zranění. Ještě teď jej noha občas bolí, ale intenzivně pracuje na rehabilitaci a věnuje se motokrosu. „Ještě ani teď nejsem v úplné formě a proto se teď připravuji tak, abych příští sezónu mohl zahájit na 200 %. Chci vyhrát titul v Moto3. Je to pro mě velký cíl na rok 2016,“ věří si Quartararo.

Quartararo byl již před svým vstupem do světového šampionátu považován za budoucího mistra světa. Jak to na něj působí? Nevyvíjelo to na něj příliš velký tlak? „Ani ne, věděl jsem, že je to teprve má první sezóna. Po zimních testech jsem očekával, že mi to půjde lépe. Samozřejmě, vždycky tam je určitý tlak, možná ještě trochu více při francouzské GP, když jsem získal pole position. Když však začal závod, zapomněl jsem na všechno a byl jsem si jistý, že publikum mě podporuje,“ odpovídá Quartararo.

A co se týče největších soupeřů v další sezóně, zmiňuje Quartararo Antonelliho, Fenatiho a Bastianiniho. Domnívá se, že nejtěžší bude překonat právě toto italské trio.