Vítězem závodu šestistovek je Márquez, Bradl nedokončil

Závod Moto2 vyhrál Marc Márquez, druhé místo obsadil Kenan Sofuoglu a třetí skončil Bradley Smith. Lídr šampionátu a vítěz kvalifikace Stefan Bradl závod nedokončil, což zatím na jeho vedení nemá velký vliv.

V první řadě na startu závodu Moto2 stála trojice závodníků Stefan Bradl (Viessmann Kiefer Racing- Kalex), Marc Márquez (Catalunya Caixa Repsol- Suter) a Simone Corsi (Ioda Racing Project- FTR). Na jezdce čekalo celkem dvacet čtyři kol a závod šestistovek byl v holandské TT vyhlášen jako mokrý.

Po startu se do čela závodního pole probojoval Marc Márquez, ale v nájezdu do druhého kola už bylo pořadí - první Simone Corsi, druhý Bradley Smith (Tech 3 Racing – Tech3), třetí Marc Márquez, čtvrtý Kenan Sofuoglu (Technomag CIP- Suter) a první pětici uzavíral Stefan Bradl, vítěz páteční kvalifikace.

Z velmi dobré páté pozice spadl ve třetím kole Francouz Mike Di Meglio (Tech3 Racing- Tech3). Ve čtvrtém kole dochází k další změně v pořadí, protože to už jel na druhém místě turecký jezdec Kenan Sofuoglu, ale v pátém chyboval při předjíždění Sofuogla Ital Corsi a propadl se až na šesté místo (v závodu obsadil 14. místo). Vedení převzal Bradle Smith, druhý jel Márquez, třetí Sofuoglu a čtvrtý Takahaši (Gresini Racing Moto2).

Velmi dobře si vedl pátý Anthony West (MZ Racing Team), který do závodu startoval z dvacáté pozice. Podobně se dařilo Andrea Iannonemu (Speed Master), protože ten startoval pětadvacátý a v sedmém kole závodu už figuroval na třináctém místě (závod dokončil 12.). Naopak se nedařilo Stefanu Bradlovi, který jel až dvanáctý se ztrátou třinácti sekund.

V nájezdu do jedenáctého kola předjel Kenan Sofuoglu vedoucího Bradley Smithe a převzal vedení závodního pole, kde v této chvíli jelo celkem třiatřicet jezdců. Zrychloval Juki Takahaši. Po vedoucí trojici si také Japonec zajel nejrychlejší kolo a postupně umazával z náskoku vedoucí trojice -  Sofuoglu, Smith a Márquez.

V polovině závodu bylo pořadí v první desítce: 1. Sofuoglu, 2. Smith, 3. Márquez, 4. Takahaši, 5. West, 6. Pasini (Ioda Racing Project), 7. Rabat (Blusens-STX), 8. De Angelis (JiR Moto2), 9. Pirro (Gresini Racing Moto2), 10. Simeon (Tech3 B). Dráha začínala osychat a v Assenu, pokud neprší je sucho během chvilky. Základem bylo šetřit pneumatiky, které bez chlazení v každém kole ztrácely na výkonu.

V druhé polovině závodu bylo jasné, že o pozice na stupních vítězů svede bitvu čtveřice jezdců Sofuoglu, Márquez, Smith a Takahaši. V nájezdu do šestnáctého kola Márquez na konci cílové rovinky předjíždí Sofuogla, který po několika dalších zatáčkách prohrává souboj s britským jezdcem Smithem. Tyto souboje spustily lavinu dalších manévrů a jezdci si to dávali v každé zatáčce. Výsledkem bylo, že v nájezdu do osmnáctého kola vedl Márquez, druhý jel Takahaši, třetí Smith a čtvrtý Sofuoglu. V devatenáctém havaroval Takahaši a bylo jasné, že pokud nikdo z vedoucí trojice nespadne, mají umístění na stupních vítězů jisté. Čtvrtý Anthony West totiž ztrácel dvanáct sekund!

V závěru se také bojovalo o pozice v druhé pětce, ale pneumatiky měly dost a začínalo se hodně padat. Na zemi skončil vedoucí muž šampionátu Stefan Bradl, který po startu z pole position nedokončil holandskou TT a letos poprvé nezískal ani bod. Naopak Marc Márquez jel ve vedení a to by znamenalo, že další plný počet bodů by Španěla přiblíží vedoucím příčkám.

Pro tým Fausta Gresiniho závod v Holandsku nedopadl vůbec dobře, protože po pádu Takahašiho z druhé pozice, padá v předposledním kole jejich druhý jezdec Michele Pirro, který jel sedmý. Naopak velkou radost mají v týmu Catalunya Caixa Repsol, protože letošní TT vyhrál Marc Márquez a díky tomu se posunul na průběžné druhé místo. Také se dařilo jezdcům týmu MZ Racing, Australan Anthony West skončil čtvrtý a jeho kolega Němec Neukirchner desátý. Pro tým nejlepší umístění sezony.