Casey Stoner

Tým MotoGP Repsol Honda
Národnost australská
Datum narození 16. 10. 1985
Rodiště Kurri-Kurri, Austálie
Bydliště Švýcarsko
Výška 170
Váha 58
Starty 100
Body 1561
Vítězství 33
První pozice 34
Nejrychlejší kola 27
Stupně vítězů 59
První GP 2001, Velká Británie
První vítězství 2003, Valencie
Titul šampiona 2007, 2011

Casey Stoner začínal v národních šampionátech 125 ccm ve Španělsku a ve Velké Británii. V roce 2001 se Stoner ukázal ve dvou závodech MS silničních motocyklů a následující rok již závodil celou sezónu v 250 ccm pod vedením Lucia Ceccinella. Celkově skončil dvanáctý a v Brně dojel pátý, což byl jeho nejlepší výkon v dané sezóně. Následující rok přešel do 125 ccm a získal své první vítězství. Po další sezóně ve 125 ccm se vrátil zpět o kubaturu výš do týmu LCR a řídil tovární Aprilii v roce 2005. V této sezóně byl nejvážnějším konkurentem Daniho Pedrosi v boji o titul mistra světa.

V roce 2006 se mladý Australan objevil v MotoGP u týmu LCR Honda. Získal svojí první pole position v Kataru a své první umístění na stupních vítězů v Turecku. Pro rok 2007 si Stoner zvolil stroj Ducati GP7 a je týmovým kolegou se stal Loris Capirossi v týmu Marlboro Ducati. Australan všechny překvapil již v prvním závodě sezóny v Kataru, kde s přehledem zvítězil. Po zbytek sezóny neměl konkurenci, vyhrál celkem deset závodů a získal svůj první titul mistra světa.

Sezónu 2008 začal Stoner vítězstvím v Kataru, ale problémy Ducati znamenaly několik nevydařených závodů za sebou. V polovině sezóny však Australan vyhrál tři GP v řadě a začal stíhat vedoucího Valentina Rossiho. Ital však odpověděl tvrdým soubojem a vítězstvím v Laguně Seca. Stonera vyřadily z boje celkem tři pády, v konečném zúčtování však předstihl Daniho Pedrosu a stal se vicemistrem.

Rok 2009 zahájil Casey Stoner skvěle, vyhrál závod v Kataru, druhé místo si připsal ve španělském Jerezu a další vítězství v Itálii, místě, kde posledních sedm let dominoval jeho rival Valentino Rossi. Pak se u Stonera začala objevovat únava, závody končil naprosto vyčerpaný, což bylo nejvíc patrné v Katalánsku. Lékaři si nevěděli rady a tak se Stoner po závodu v Británii rozhodl odejít na zdravotní dovolenou. Odjel domů do Austrálie a celou tu dobu strávil v buši. K závodění se vrátil až  v GP Portugalska, tam okamžitě exceloval druhým místem a poté následovalo vítězství v Austrálii a Malajsii. Ve Valencii si vybral pořádnou dávku smůly, když havaroval v zahřívacím kole před startem a do posledního závodu sezony 2009 už nenastoupil.

První závod sezony Australanovi nevyšel, havaroval a zůstal bez bodu. Jenže smůla pokračovala další čtyři Grand Prix a první umístění na stupních vítězů zaznamenal až v šestém podniku sezony, když v Assenu skončil třetí. První vítězství si na konto připsal ve španělském Aragonsku, druhé v Japonsku a třetí v rodné Austrálii. Celkově měl na kontě devět umístění na stupních vítězů, čtyři starty z pole position a sezonu ukončil na čtvrtém místě. Už v červenci podepsal dvouletou smlouvu s Hondou a po čtyřech letech ukončil spolupráci s Ducati, kde v roce 2007 vyhrál svůj první a zatím jediný titul mistra světa.

První sezona s týmem Repsol Hondy byla pro Australana velmi úspěšná. Až na druhý podnik sezony 2011 v Jerezu, kde nezaviněně kolidoval s Valentinem Rossim a závod GP Španělska nedokončil, byl pokaždé na stupních vítězů a poslední ročník 800ccm prototypů s přehledem vyhrál. Celkem si na konto připsal 10 vítězství, 16 umístění na stupních vítězů a 12 pole position. V průběhu roku testoval nový 1000ccm prototyp RC213V a v posezonním testu ve Valencii 2011 byl znovu nejrychlejší.

HISTORIE

MS silničních motocyklů
2001 125 ccm, Movistar Team, 2 závody, 29. místo, 4 bodů

2002 250ccm, Safilo Oxydo Race LCR, 12. místo, 68 bodů

2003 125ccm, Safilo Oxydo-LCR, 8. místo, 125 bodů
2004 125ccm, Red Bull KTM, 5. místo, 145 bodů

2005 250ccm, Carrera Sunglasses - LCR, 2. místo, 254 bodů

2006 MotoGP, Honda LCR, 8. místo, 119 bodů
2007 MotoGP, Marlboro Ducati, 1. místo, 367 bodů
2008 MotoGP, Marlboro Ducati, 2. místo, 280 bodů
2009 MotoGP, Marlboro Ducati, 4. místo, 220 bodů
2010 MotoGP, Malboro Ducati, 4. místo, 225 bodů
2011 MotoGP, Repsol Honda Team, 1. místo, 350 bodů
2012 MotoGP, Repsol Honda Team

Související články


MotoGP
Stoner draží kombinézu, výtěžek jde na boj s požáry | Zdroj:  Václan Duška Jr.

Stoner draží kombinézu, výtěžek jde na boj s požáry

Casey Stoner se rozhodl dát do dražby svou kombinézu. Výtěžek z dražby věnuje na pomoc v boji proti požárům v Austrálii.

22.  1.  2020
MotoGP
Stoner stále bojuje se zdravotními problémy | Zdroj:  Facebook Casey Stoner

Stoner stále bojuje se zdravotními problémy

Bývalý šampion MotoGP – Casey Stoner – nedávno přiznal, že stále bojuje se zdravotními problémy – konkrétně s únavovým syndromem.

4.  12.  2019
MotoGP
Spolupráce mezi Stonerem a Ducati končí

Spolupráce mezi Stonerem a Ducati končí

Ducati dnes vydala oficiální prohlášení, že spolupráce mezi touto italskou značkou a Stonerem končí.

13.  11.  2018 | 1
MotoGPKrátké zprávy
Stoner bude na konci ledna testovat Ducati | Zdroj:  Facebook Casey Stoner

Stoner bude na konci ledna testovat Ducati

Casey Stoner bude v rámci přípravy motocyklu Ducati na předsezónní testy testovat na konci ledna tento stroj.

6.  1.  2018 | 1
MotoGP
Stoner si pochvaloval spolupráci s týmem při testech

Stoner si pochvaloval spolupráci s týmem při testech

Casey Stoner na přelomu ledna a února testoval Ducati. Se spoluprací s týmem byl Australan spokojen.

5.  2.  2016
MotoGP
Lorenzo doufá, že se Stoner příští rok objeví i v závodě

Lorenzo doufá, že se Stoner příští rok objeví i v závodě

Nedávno bylo oznámeno, že Casey Stoner bude testovat pro Ducati. Nebyla vyloučena možnost, že se Australan objeví i v některém závodě. Jorge Lorenzo prohlásil, že věří, že si Stoner zazávodí.

20.  12.  2015 | 9
MotoGPZajímavosti
Stoner se loučí s Hondou, bude testovacím jezdcem Ducati

Stoner se loučí s Hondou, bude testovacím jezdcem Ducati

Dnes bylo nejprve oznámeno, že s koncem letošního roku opouští Casey Stoner Hondu a následně bylo potvrzeno i to, o čem se již nějakou dobu spekuluje. Stoner bude testovacím jezdcem Ducati.

23.  11.  2015 | 7
MotoGPZajímavosti
Vrátí se Casey Stoner?

Vrátí se Casey Stoner?

Poslední dobou se objevují spekulace, že by Casey Stoner mohl nahradit Daniho Pedrosu. Shuhei Nakamoto (viceprezident HRC) prohovořil o jeho možném návratu.

2.  5.  2015 | 18
MotoGP
Casey Stoner zahájil testování v Sepangu

Casey Stoner zahájil testování v Sepangu

Už příští týden se v Sepangu projedou současní jezdci MotoGP. Bývalý závodník Casey Stoner je v Sepangu už nyní a testuje Hondu RC213V.

29.  1.  2015 | 11
MotoGP
HRC a Casey Stoner prodloužili smlouvu

HRC a Casey Stoner prodloužili smlouvu

I v letošním roce bude bývalý šampion MotoGP z let 2007 a 2011 - Casey Stoner - testovat pro Hondu.

15.  1.  2015 | 5
MotoGP
MotoGP ve Valencii: Ohlasy z pódia

MotoGP ve Valencii: Ohlasy z pódia

Dani Pedrosa si na okruhu Ricarda Torma ve Valencii připsal sedmou výhru v letošní sezoně, druhý dojel japonský náhradník Kacujuki Nakasuga, třetím místem se s úspěšnou kariérou rozloučil Casey Stoner.

11.  11.  2012 | 6
MotoGP
Tisková konference na okruhu ve Valencii

Tisková konference na okruhu ve Valencii

Poslední letošní předzávodní tisková konference, součást finálové Gran Premio Generali de la Comunitat Valenciana, hostila na pódiu kromě nedávno korunovaného mistra světa Jorge Lorenza i odcházejícího Caseyho Stonera.

8.  11.  2012 | 27
Komentář
Mistři, domácí davy a minulá sláva

Mistři, domácí davy a minulá sláva

Dva čerstvě jmenovaní šampioni, tři působiví vítězové a obrovský dav nadšených, přesto lehce posmutnělých fanoušků, kteří se přišli rozloučit se svým hrdinou s nadějí, že přijde nějaký nový.

30.  10.  2012 | 8
MotoGP
MotoGP v Sepangu: Ohlasy z pódia

MotoGP v Sepangu: Ohlasy z pódia

Ve zkrácené GP Malajsie vyhrál Pedrosa, letos již pošesté, poprvé v kariéře na mokru. Druhý Lorenzo se devátým druhým místem udržel v čele šampionátu, třetí Stoner původně uvažoval, že v dešti nepojede.

25.  10.  2012 | 2
MotoGP
Hvězdy MotoGP na tiskové konferenci v Motegi

Hvězdy MotoGP na tiskové konferenci v Motegi

Jorge Lorenzo společně s hlavním soupeřem Danim Pedrosou, vracejícím se Caseym Stonerem a dále s Andreou Doviziosem a Nickym Haydenem, byli účastníky čtvrteční tiskové konference před AirAsia Grand Prix Japonska v Motegi, která je prvním podnikem z trojice bezprostředně po sobě jdoucích velkých cen.

11.  10.  2012 | 9
MotoGP
HRC: V Japonsku nastupujeme v plné síle

HRC: V Japonsku nastupujeme v plné síle

Tým Repsol Honda nastupuje s Danim Pedrosou a Caseym Stonerem do patnáctého podniku letošní sezóny v domácím prostředí v plné síle.

9.  10.  2012 | 9
MotoGP
Casey Stoner potvrdil svůj návrat v Motegi

Casey Stoner potvrdil svůj návrat v Motegi

Ve svém blogu na stránkách Repsol.com oznámil Casey Stoner, že se už za necelé dva týdny vrátí po svém zranění na dráhu. Svědkem jeho návratu bude japonské Motegi.

3.  10.  2012 | 41
MotoGP
Casey Stoner se dnes vrací do Austrálie

Casey Stoner se dnes vrací do Austrálie

Úřadující mistr světa Casey Stoner vynechá závod v Brně a vrátí se dnes večer do Austrálie. DOPLNĚNO

23.  8.  2012 | 46
MotoGP
Mistrovství světa MotoGP ovládne o víkendu Brno

Mistrovství světa MotoGP ovládne o víkendu Brno

Za dobu kratší než jeden týden se startovní rošt MotoGP stěhuje na víkendovou bwin Grand Prix České republiky, která je už čtyřicátou třetí Velkou cenou pořádanou v jezdci i týmy oblíbeném Brně.

22.  8.  2012 | 87
Komentář
Chytré týmy, inteligentní jezdci, smůla a odvážné volby

Chytré týmy, inteligentní jezdci, smůla a odvážné volby

Indianapolis není trať, kde by se pořádala spousta velkých závodů, a proto je zcela pochopitelné, že povrch je obvykle docela špinavý, zvláště pokud se dostanete mimo stopu. Neděle nebyla v tomto ohledu žádnou výjimkou.

21.  8.  2012 | 70
MotoGP
Stará cihelna je připravena na jezdce MotoGP

Stará cihelna je připravena na jezdce MotoGP

Po zasloužené přestávce se celé pole MotoGP sejde tento víkend na slavné Cihelně, kde se uskuteční jedenáctý podnik této sezóny - Red Bull Indianapolis Grand Prix.

13.  8.  2012 | 104
Rozhovor
Stoner: Jsem světový šampion a nevzdám se jen tak

Stoner: Jsem světový šampion a nevzdám se jen tak

V probíhající sezóně si úřadující mistr světa MotoGP Casey Stoner připsal už čtvrté vítězství. Jeho poslední triumf přišel minulý týden v Laguně Seca, a navýšil tak předchozí počet vítězství v letošních deseti už odjetých závodech.

2.  8.  2012 | 55
MotoGP
Kontrast stylů, závodní měkké a rozhodnutí na dosah

Kontrast stylů, závodní měkké a rozhodnutí na dosah

Laguna Seca má ve zvyku otáčet vývoj šampionátu. Výhra nebo prohra v Laguně Seca, v posledním závodě před letní přestávkou, může mít dramatický vliv na vývoj šampionátu.

31.  7.  2012 | 16
MotoGP
MotoGP v Laguna Seca: Ohlasy z pódia

MotoGP v Laguna Seca: Ohlasy z pódia

Casey Stoner vyhrál na legendární americké trati už potřetí, Jorge Lorenzo si druhou příčkou upevnil celkové vedení, Dani Pedrosa třetím místem potvrdil svou letošní stabilní výkonnost.

31.  7.  2012
MotoGPVidea
Spies, Rossi a spol. aneb tisková konference v Monterey

Spies, Rossi a spol. aneb tisková konference v Monterey

V předvečer Red Bull US Grand Prix v Laguna Seca se na tiskové konferenci sešli jezdci týmu Yamaha Factory Ben Spies a vedoucí muž bodování Jorge Lorenzo v doprovodu Caseyho Stonera, Valentina Rossiho a Colina Edwardse.

27.  7.  2012 | 22
MotoGP
Tisková konference před italskou Grand Prix

Tisková konference před italskou Grand Prix

Jen několik hodin poté, co prodloužil smlouvu s Repsol Honda a stal se partnerem současného jezdce Moto2 Marca Marqueze, vystoupil Dani Pedrosa s lídrem šampionátu Jorgem Lorenzem, Casey Stonerem, Andreou Doviziosem a Valentinem Rossim na tiskové konferenci na okruhu v Mugellu.

12.  7.  2012 | 2
MotoGP
Odvážnému štěstí přeje. Někdy…

Odvážnému štěstí přeje. Někdy…

Odvážný a nebojácný, nebo drzý a neuvážený? V neděli na Sachsenringu byla k vidění spousta takových činů. A to ve všech třídách.

10.  7.  2012 | 9
MotoGP
MotoGP v Assenu: Ohlasy z pódia

MotoGP v Assenu: Ohlasy z pódia

Po vyřazení Jorgeho Lorenza hned v první zatáčce se Dutch TT stala kořistí dvojice jezdců Repsol Hondy. Vyhrál Casey Stoner před Danim Pedrosou. Na pódiu je doplnil Andrea Dovizioso.

3.  7.  2012 | 1
MotoGP
MotoGP v Silverstone: Ohlasy z pódia

MotoGP v Silverstone: Ohlasy z pódia

Výsledky Velké ceny Velké Británie odpovídají stavu šampionátu, ale Lorenzo, Stoner i Pedrosa se na čelní příčky propracovávali postupně.

17.  6.  2012 | 6
MotoGP
MotoGP v Le Mans: Ohlasy z pódia

MotoGP v Le Mans: Ohlasy z pódia

Jorge Lorenzo se výhrou ve Francii vrátil do čela šampionátu. Po roce se na pódium prosadil Valentino Rossi, který ve struhující bitvě v závěru závodu porazil třetího Caseyho Stonera.

20.  5.  2012 | 6
MotoGP
MotoGP v Estorilu: Ohlasy z pódia

MotoGP v Estorilu: Ohlasy z pódia

Velká cena Portugalska nepřinesla v čele MotoGP mnoho dramatických soubojů. První tři příčky si rozdělili Casey Stoner, Jorge Lorenzo a Dani Pedrosa. Australan se díky výhře dostal do čela celkového pořadí.

7.  5.  2012 | 2
MotoGP
MotoGP v Jerezu: Ohlasy z pódia

MotoGP v Jerezu: Ohlasy z pódia

Stroj Caseyho Stonera se choval lépe než v kvalifikaci, jezdec měl v závěru znovu problémy s prokrvením ruky. Jorgemu Lorenzovi odcházela přední pneumatika, Dani Pedrosa se zdržel souboji s Doviziosem a Haydenem.

29.  4.  2012 | 1
MotoGP
Mezi závody ladí jezdci Repsol Hondy fyzickou kondici

Mezi závody ladí jezdci Repsol Hondy fyzickou kondici

Casey Stoner s Danim Pedrosou aktualizovali své Repsol blogy novinkami z posledního týdne, kde oba zaměřili pozornost na tělesnou kondici v rámci přípravy na závody v Jerezu a Estorilu.

17.  4.  2012 | 14
Výsledky
V Kataru slaví vítězství Lorenzo, Abraham závod nedokončil

V Kataru slaví vítězství Lorenzo, Abraham závod nedokončil

Jorge Lorenzo měl v závěru závodu nejvíc sil a dokázal porazit obě tovární Hondy Daniho Pedrosy a Casey Stonera. Velmi dobrý výkon předvedli jezdci Tech3 Crutchlow a Dovizioso.

8.  4.  2012 | 140
Výsledky
V zahřívacím tréninku dominoval Casey Stoner

V zahřívacím tréninku dominoval Casey Stoner

U tovární Hondy pravděpodobně našli recept na problémy, které je trápily během kvalifikace a oba jejich jezdci Casey Stoner a Dani Pedrosa zajeli první dva nejlepší časy. Karel Abraham byl jedenáctý.

8.  4.  2012 | 12
MotoGP
U Hondy dnes budou pracovat dlouho do noci

U Hondy dnes budou pracovat dlouho do noci

Do konce sobotní kvalifikace už Casey Stoner nedokázal překonat Lorenzův čas a v neděli večer startuje druhý. Dani Pedrosa zaznamenal technické problémy, které mu neumožnily zajet lépe než na sedmou pozici.

7.  4.  2012 | 7
MotoGP
Casey Stoner si před kvalifikací věří

Casey Stoner si před kvalifikací věří

V případě jezdců tovární HRC jsou pocity z tréninkových jízd mírně rozdílné. Zatímco je Stoner s výkonem spokojený, Dani Pedrosa zaznamenal pád a k tomu ještě problémy s elektronikou.

7.  4.  2012 | 4
MotoGP
Stonerovi jeho RC213V nefungovala ideálně, přesto byl nejrychlejší

Stonerovi jeho RC213V nefungovala ideálně, přesto byl nejrychlejší

Casey Stoner dál pokračuje v nastaveném tempu z předsezonních testů, ale dnes mu konkurovali jezdci Yamahy. Australan nicméně zvládl závěr tréninku a na své konto si připsal nejrychlejší čas.

5.  4.  2012 | 5
MotoGP
Repsol Honda v roli favorita

Repsol Honda v roli favorita

Jezdci tovární stáje Hondy Casey Stoner a Dani Pedrosa udělali v předsezonní přípravě maximum proto, aby do dějiště zahajovací Grand Prix odjížděli v pozici favoritů v boji o první vítězství roku 2012.

3.  4.  2012 | 8
MotoGP
Poslední volný týden tráví jezdci tovární Hondy doma

Poslední volný týden tráví jezdci tovární Hondy doma

Oba jezdci HRC Casey Stoner a Dani Pedrosa dnes oživili čerstvými příspěvky své Repsol Blogy a my se tak mohli dozvědět, jak tráví poslední volné chvíle před začátkem sezony.

12.  3.  2012 | 3
12345678


22. listopadu | Desátého vítěze jsme se nedočkali. Oliveira dnes v Portugalsku vybojoval své druhé vítězství v MotoGP. odkaz
22. listopadu | Enea Bastianini - šampion Moto2 pro rok 2020: odkaz
22. listopadu | Albert Arenas - šampion Moto3 pro rok 2020: odkaz
22. listopadu | Poslední letošní závod třídy MotoGP je ještě před námi, ale jména všech tří šampionů pro letošní rok už známe. Šampionem Moto3 se stal Albert Arenas, v Moto2 se z titulu raduje Enea Bastianini. V MotoGP si Joan Mir zajistil titul už minulou neděli.
22. listopadu | Po nehodě v úvodu dnešního závodu musel di Giannantonio do zdravotního střediska na okruhu. odkaz