250cc: Skvělý výkon jezdců Metis Gilery v Le Mans

Gilera měla naposledy své dva jezdce na pódiu v roce 1957.

Klepněte pro větší obrázekMarco Simoncelli a Roberto Locatelli v závodu čtvrtlitrové kubatury Velké ceny Francie zajistili pro tým Metis Gilera první a třetí místo na stupních vítězů, což je po více jak padesáti letech poprvé v historii italské značky Gilera.

Ani nejstarší pamětníci v paddocku si nebyli okamžitě jisti, kdy se jezdci Gilery spolu setkali na stupních vítězů. Bylo to přesně před dvaapadesáti léty, když tehdy barvy Gilery hájili jezdci pětistovkových motocyklů Libero Liberati a Rob McIntyre. V závodu německé Grand Prix tehdy obsadili první a druhé místo.

V tomto roce Gilera slaví sté výročí a dvojí účast jejich jezdců na stupních vítězů v Le Mans je určitě velmi dobrým dárkem společnosti, která svou historii začala psát v roce 1909. Tehdy představila svůj první model motocyklu VT 317, ale největší úspěchy v závodech mistrovství světa zaznamenala právě v padesátých letech, když pro ni získali v pětistovkách mistrovské tituly jezdci jako Umberto Masetti, Geoff Duke a Libero Liberati.

Když poslední závod ve Francii hodnotil jejich současný jezdec Marco Simoncelli, tak více než nad historií uvažoval o dalším vývoji v šampionátu, kde v letošním roce obhajuje svůj mistrovský titul.

„Nevyhrál jsem od posledního závodu v roce 2008,“ řekl Simoncelli. „Začátek roku byl pro mě těžký, ale po stupních vítězů z Jerezu jsem nakonec získal vítězství a to je perfektní. Je to skvělý pocit vystoupit na nejvyšší stupeň pódia a svou víru jsem si udržel i v době, kdy jsem nedokázal bodovat na prvních dvou okruzích.“

„Obzvlášť Japonsko bylo zklamáním, protože tam jsem výsledek v podobě pódiového umístění mohl získat. Nyní po dvou dobrých výsledcích doufám, že můžeme stejným způsobem pokračovat dál,“ řekl závěrem Marco Simoncelli.

Pro jeho týmového kolegu Roberta Locatelliho bylo třetí místo a postavení na stupních vítězů velmi emotivním zážitkem, protože něco podobného nezažil od roku 2006.

Klepněte pro větší obrázek„Chci poděkovat každému, kdo mi tolik v posledních dvou letech pomohl. To znamená Giampieru Sacchimu a Gigi Dall´lgnaovi, Piermariu Donadonimu z Metis, Doktoru Costovi a Mobilní klinice, kteří mi pomohli v návratu po mé nehodě z Jerezu v roce 2007.“

„Tento výsledek mi dává velkou podporu, když uvažuji čeho můžu dosáhnout v průběhu této sezony,“ řekl závěrem Roberto Locatelli, který v roce 2000 získal titul mistra světa v třídě do 125ccm.

23. února | Niccolo Antonelli dnes slaví 22 let.
21. února | Francesco Bagnaia pojede příští rok v MotoGP u týmu Pramac Racing.
21. února | Tým Repsol Honda představil svůj motocykl pro rok 2018: odkaz
21. února | Již je to oficiální. Folgera nahradí Syahrin.
18. února | Márquez po pádu v zatáčce č. 12: odkaz