Airbag od Dainese pracuje správně

Lorenzovi se aktivoval v průběhu závodu, ale bez vlivu na řízení.
Italský výrobce motocyklového oblečení Dainese po skončení sezony 2009 vyhodnotil jejich systém airbagu D-Air v závodním prostředí mistrovství světa velmi pozitivně, protože Jorge Lorenzo, který tuto technologii používal ve své kombinéze letos předvedl vysokou úroveň konkurenceschopnosti.

Nic na tom nemění fakt, že ve čtvrtém kole posledního závodu sezony ve Valencii Lorenzo dostal ´highside´, který sice ustál, ale rychlá změna směru měla za následek aktivaci airbagu, což italskému výrobci nabídlo velmi cennou technickou odezvu.

Vedení společnosti ve svém vyjádření uvedlo, že systém situaci vyhodnotil správně a po kontrole dat z telemetrie došli k závěru, že jeho aktivace neměla vliv na další Lorenzovu jízdu. „Analýza času na kolo v tomto úseku dráhy indikovala zpoždění kolem šesti až sedmi desetin sekundy a to hlavně kvůli ztrátě rovnováhy a otevření airbagu, který se správně vyfoukl a restartoval přibližně do dvaceti sekund,“ uvedl Daniese.

Pro techniky italské společnosti to samozřejmě znamená, že si nyní ověřili funkčnost tohoto systém v případě, že sice díky ostré změně polohy jezdce dojde k aktivaci airbagu, ale nemusí to nevyhnutelně skončit jeho pádem. S takto aktivovaným airbagem pak jezdec může bez problému závodit aniž by to mělo vliv na jeho okamžitý výkon.

Ve čtvrtém kole závodu Lorenzova Yamaha prudce trhla, což systém vyhodnotil jako nebezpečí a nafouknul se ještě dříve, než by jezdec dopadl na zem. Celkem logicky by tento systém nebyl účinný, kdyby tam existovala časová prodleva, protože jen díky svým schopnostem dokázal Lorenzo celou situaci ustát, což by se druhému nemuselo podařit.

Lorenzo sice uvedl, že díky tomu ztratil na Rossiho cenné sekundy, ale to nemá vliv na jeho další spolupráci s Daniese, protože si přeje nadále závodit se systémem airbagu D-Air i v příštím roce.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 27 let. odkaz
8. prosince | Alex Rins dnes slaví 22 let.
26. listopadu | Takhle jezdce moc často nevídáme: odkaz
26. listopadu | Od pátku 24. 11. je již možné zakoupit vstupenky na GP České republiky 2018.
23. listopadu | Alex Márquez testuje v Jerezu motocykl MotoGP. Nahradil zraněného Lüthiho. odkaz