Aktualizováno: Incident mezi Manzim a Fenatim – ohlasy

Aktualizováno: Incident mezi Manzim a Fenatim – ohlasy

Během závodu v Misanu došlo k incidentu mezi Manzim a Fenatim, který nakonec skončil tím, že Fenati na rovince zatahal za Manziho brzdu. K tomuto incidentu se vyjádřil sám Fenati, ale i jiní jezdci.

Aktualizace: Romano Fenati po zmíněném incidentu oznámil ukončení kariéry závodního jezdce.

Incident mezi Manzim a Fenatim, při němž došlo k tomu, že Fenati za jízdy na rovince zatahal za Manziho brzdu, nezůstal bez ohlasu ze strany dalších jezdců.

Už na tiskové konferenci po sanmarinském závodě MotoGP se k Fenatiho činu vyjádřili jezdci, kteří vystoupili na podium.

„O tom musí rozhodnout ředitelství závodu, je třeba zhodnotit situaci a udělit takový trest, aby si ostatní jezdci rozmysleli něco takového udělat,“ řekl Marc Márquez. „Myslím, že to, co udělal je velmi špatné a že černá vlajka je v pořádku. Tohle se rozhodně nesmí dělat,“ vyjádřil se poměrně diplomaticky i Andrea Dovizioso.

Cal Crutchlow už byl ovšem ve vyjádření na Fenatiho stranu odvážnější než Márquez a Dovizioso a nebral si žádné servítky. „Fenati by už nikdy neměl závodit na motorce. Jeho tým ho měl okamžitě vykopnout, jakmile se vrátil do boxu. Tohle je neakceptovatelné! Už tak riskujeme své životy a když ještě někdo někomu jinému schválně zmáčkne brzdu… Jasně, že tam před tím byl nějaký kontakt, ale to se při závodění děje pořád. Pokud ale někdo zmáčkne brzdu někomu jinému, měl by být nekompromisně vyhozen.“

Dále se vyjádřil například také Pol Espargaro, který řekl: „Tohle by profesionální závodník neměl nikdy udělat. Ať ho ředitelství potrestá, jak uzná za nejlepší, je to jejich práce. Nicméně, ať udělají cokoliv, stejně to nebude dostatečné, protože když někdo udělá tohle, není to profesionál a ti, kteří nejsou profesionálové, sem prostě nepatří.“

O něco později se ke svému činu vyjádřil i sám Fenati a omluvil se za své konání:

„Omlouvám se celému sportovnímu světu. Rád bych, aby to byl jen zlý sen. Přemýšlím o tom, co se stalo, přehrávám si to znovu v hlavě a přiznávám, že jsem se rozhodně nezachoval jako správný muž, mé konání bylo ostudné! Správný muž by závod dokončil a následně se na ředitelství závodu pokusil dosáhnout spravedlnosti a případného trestu pro Stefana. Kritika na mou stranu je samozřejmě oprávněná. Zcela chápu jejich nevraživost vůči mé osobě. Rád bych se tedy omluvit všem, kteří ve mě věřili a také všem, kterým mé jednání uškodilo. Normálně se tak nechovám. Lidé, kteří mě znají, to vědí! Po celou dobu své kariéry se chovám spravedlivě. Loni jsem byl jedním z mála závodníků, kteří nedostali žádnou penalizaci. Nikdy jsem neohrozil život někoho jiného. Naopak jsem vždy říkal, že jsou na dráze jezdci, kteří svým jezdeckým stylem ohrožují ostatní. Je bohužel pravda, že mám výbušnou povahu, ale určitě nebylo mým záměrem zranit jiného jezdce. Jen jsem mu chtěl ukázat, aby pochopil, že jede nebezpečně a že bych mu klidně mohl udělat něco podobného! Nechci sám sebe nějak ospravedlňovat, jsem si vědom toho, že můj čin je zcela nepřijatelný. Jen bych se chtěl všem omluvit. Teď budu mít čas o tom přemýšlet a vyčistit si hlavu."

Každopádně, jak je již známo, Fenati letos nedokončí sezónu u svého týmu, protože tým s ním rozvázal smlouvu a dále také Fenati přijde i o místo u týmu MV Agusta Forward Racing, kde měl jezdit příští rok.  Dále byl Fenati také pozván do sídla FIM, kde bude ještě muset vysvětlovat své chování.

Kromě toho to navíc není poprvé, kdy se Fenati choval neadekvátně. Už v roce 2015 řešil konflikt s Niklasem Ajem, tím, že kopnul do Finova stroje a následně mu pak ještě na startovním roštu zhasnul motor. Během roku 2016 pak byl Fenati vyhozen z týmu Sky Racing VR46 poté, co údajně slovně napadal svého šéfmechanika a následně pak došlo i k roztržce mezi Fenatim a Ucciem (Rossiho kamarádem).

Zdroj: motogp.com, foto: Marinelli Snipers

Doporučujeme

Články odjinud