Augusto Fernandez na začátku letošní sezóny Foto: Václav Duška Jr.

Augusto Fernandez na začátku letošní sezóny | Foto: Václav Duška Jr.

Augusto Fernandez Foto: Václav Duška Jr.
Svou první letošní výhru vybojoval Fernandez ve Francii Foto: Václav Duška Jr.
Augusto Fernandez na podiu v Katalánsku, kde dojel třetí Foto: Václav Duška Jr.
Fernandez se raduje z výhry v Německu Foto: Václav Duška Jr.
22
Fotogalerie

Augusto Fernandez – šampion Moto2 pro rok 2022

Ve třídě Moto2 se bojovalo o titul až do posledního závodu roku. Šampionem se nakonec stal Španěl Augusto Fernandez.

Augusto Fernandez se narodil 23. září 1997 v Madridu. Roku 2014 vyhrál evropský juniorský šampionát. Kromě toho také závodil v kategorii Superstock 600, kde roku 2015 vybojoval jedno vítězství. V letech 2016 až 2017 se účastnil FIM CEV Repsol Moto2. Roku 2016 tam skončil celkově pátý. Následující rok zahájil umístěním na stupních vítězů, ale ročník nedokončil, protože se přesunul do MS silničních motocyklů. Svůj první závod ve světovém šampionátu třídy Moto2 odjel v Itálii 2017 na motocyklu Speed Up.

Během sezóny 2017 dokázal Fernandez vybojovat šest bodů, ale v MS silničních motocyklů pro něj začátkem roku 2018 nezbylo místo. Vrátil se tedy do FIM CEV Repsol Moto2. Nicméně během sezóny byl z týmu Pons propuštěn Hector Barbera, takže Fernandez se nakonec svého místa v MS dočkal. Během dvanácti závodů se Fernandezovi podařilo vybojovat 45 bodů a celkově skončil osmnáctý.

Roku 2019 sice Fernandeze potrápilo zranění, kvůli němuž musel vynechat závody v Austinu a Argentině, ale navzdory tomu se už ve Španělsku dočkal svého prvního podia a o pár týdnů později v Nizozemsku už slavil své první vítězství. Celkem během roku 2019 zvítězil třikrát.

V následující sezóně nahradil šampiona Alexe Márqueze, který se přesunul do MotoGP. Nicméně rok 2020 nebyl ve Fernandezově případě úspěšný. Ani jednou se nedostal na stupně vítězů a celkově obsadil až třinácté místo.

Rok 2021 Fernandezovi také nepřinesl žádné vítězství, ale od GP Nizozemska se poměrně pravidelně začal objevovat na podiu.

Letos se Augusto Fernandez poprvé dostal na podium až ve Francii (tedy v sedmém závodě roku) a rovnou se jednalo o stupínek nejvyšší. V Německu, Nizozemsku a Velké Británii si připsal další tři výhry. Od Velké Británie už nezvítězil, přesto do posledního závodu roku ve Valencii přijel jako vedoucí muž šampionátu. O titulu se ve Valencii rozhodovalo mezi Fernandezem a Ogurou. A nemuselo se ani čekat až do úplného konce závodu. Ogura totiž upadl, takže Fernandeze už neměl kdo překonat. Příští rok bude Fernandez jediným nováčkem v kategorii MotoGP. Pojede s týmem Tech3 GASGAS Factory Racing.

Augusto Fernandez je šestým španělským jezdcem, který dokázal vybojovat titul v Moto2. Před ním to dokázali Toni Elias, Marc a Alex Márquezovi, Tito Rabat a Pol Espargaro.

V MS silničních motocyklů závodí i Raul a Adrian Fernandezovi, ale ti nejsou v příbuzenském vztahu s Augustem.  

Foto: Dorna/2Snap, Lukasz Swiderek, Václav Duška Jr.

Doporučujeme

Články odjinud