Austrálie v roce 2012 buď na jaře nebo vůbec

Pořadatelé australské Grand Prix to teď nemají jednoduché, protože pro sezonu 2012 musí přesunout závod na Phillip Islandu z konce sezony na její začátek a to pro ně představuje nemalé komplikace.
Austrálie v roce 2012 buď na jaře nebo vůbec

Důvodem je počasí. Letos jsme se o tom mohli přesvědčit, když v průběhu australského víkendu nebyly podmínky na trati zcela regulérní, páteční tréninky měly zpoždění a jízda v dešti a při teplotách kolem deseti stupňů již při takových rychlostech hraničí s hazardem.

Po závodu na Phillip Islandu, který v letošní sezoně figuroval s datem sedmnáctého října na šestnáctém místě v kalendáři mistrovství světa, jezdci jako Valentino Rossi, člen Bezpečnostní komise jezdců nebo Jorge Lorenzo, Mistr světa MotoGP 2010, volali po možnosti přesunout tento podnik do první poloviny roku, kdy v Austrálii panuje nesrovnatelně lepší počasí.

S takovým názorem se rovněž ztotožňuje promotér šampionátu Dorna, jenž také s australskými pořadateli ohledně této možnosti zahájila jednání. Samozřejmě pro sezonu 2011 je na takovou změnu už příliš pozdě, ale od roku 2012 je pro Australany úvodní část sezony jedinou možností, jak si Grand Prix na Phillip Islandu udržet.

Nicméně nic není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát.  Australané mají na jaře formuli 1 a s tím, aby hned v těsném závěsu pořádali závod motocyklového šampionátu mají trošku problém a tak razantní změně nejsou příliš naklonění. Dorna a FIM ovšem velký prostor k výběru nedávají a jarní termín v roce 2012 berou za hotovou věc.

K této věci v rozhovoru pro Motorcycle News šéf Dorny Carmelo Ezpeleta, který už s australskými pořadateli o přesunu Velké ceny Austrálie jednal, blíže prozradil: „Bylo jasné, že změna od příštího roku by představovala velké komplikace. Mluvili jsme s nimi o tom a pro příští ročník zůstává vše tak, jak je dáno v provizorním kalendáři.“

„To bereme, protože čas na změnu byl minimální, ale v roce 2012 už bude na začátku sezony. Musí být začátkem roku, protože si myslím, že ke konci sezony už je to příliš riskantní,“ pokračoval Ezpeleta. „Pro rok 2012 to bude dané a FIM nedá okruhu homologaci, pokud nebude termín závodu začátkem roku.“


21. března | Riccardo Rossi dnes slaví 17 let.
10. března | Mladý Francouz musel do svého prvního závodu v MotoGP odstartovat z boxové uličky. odkaz
10. března | Quartararo měl problém hned na startu. odkaz
10. března | Pódium třídy Moto2: odkaz
10. března | Baldassarri velmi těsně udržel Lüthiho za sebou a stává se vítězem GP Kataru třídy Moto2. odkaz