Bridgestone k výkonu pneumatik v Německu

Závod německé Grand Prix nebyl pro dodavatele pneumatik jednoduchý, protože v úvodním tréninku došlo hned k několika nehodám, které se naštěstí obešly bez zranění, ale vyvolaly debatu ohledně výkonu obutí.
Bridgestone k výkonu pneumatik v Německu

Po jednáních, které proběhly přímo v dějišti devátého podniku motocyklového šampionátu, Bridgestone oznámil změny v přídělu pneumatik a výběru směsí, které vstoupí v platnost od závodu v České republice.

Na otázku, co bylo příčinou tolika pátečních nehod, odpověděl Hirohide Hamašima z Bridgestone Motorsport. „Došlo k několika nehodám, spadl Valentino Rossi, Casey Stoner, Dani Pedrosa a Toni Elías. V každém případě to bylo v pravotočivé zatáčce a samozřejmě jen s třemi v jednom kole je pravá strana pneumatiky méně používaná a má proto sklony být chladnější. Každá nehoda následovala potom, co jezdec přišel o přední část.“

„Zatáčka jedenáct, kde došlo k většině pádů, je první rychlá zatáčka na pravou ruku a s vrcholem na slepo, kde potom jezdci sjíždějí z kopce dolů směrem k zatáčce dvanáct. To znamená hned několik věcí - protože je to první rychlá pravotočivá, pravá strana pneumatik nebyla do tohoto okamžiku podrobena vysoké zátěži a její teplota bývá nižší. Je to rychlá zatáčka, takže se ji jezdci musí odevzdat a projet vysokou rychlostí, což způsobí náhlé zatížení přední pneumatiky. A poslední věc, protože je tam vrchol na slepo, motocykl má tendenci se odlehčit, což znamená, že jakmile se dráha překlopí směrem dolů, zatížení přední pneumatiky se okamžitě sníží a tím se zmenší přilnavost. Když vezmeme v úvahu ještě studený povrch, tak tato kombinace přispěla k nehodám, které jsme viděli v pátek dopoledne.“

„Přesto je důležité zdůraznit, že směsi pneumatik musíme vybrat pro podmínky, které očekáváme během závodu, které jsou často, pokud ne vždy, mnohem lepší. Ve skutečnosti byla naše volba směsí pro závod vhodná a fungovala velmi dobře,“ pokračoval Hamašima. „Po pátečním dopoledni se již nic podobného neopakovalo, takže je fér říct, že podmínky v pátek ráno byly skutečně výjimečné a nešťastné, protože nikdy nevidíme rádi jezdce havarovat a vyvíjíme obrovské úsilí při vývoji a testování našich pneumatik, abychom v první řadě zajistili bezpečnost jezdců.“

Pro letošní závod na Sachsenringu vybral Bridgestone o stupeň měkčí směsi zadních pneumatik než loni. Hirohide Hamašima na toto téma hovořil, když komentoval německý víkend z pohledu oficiálního dodavatele pneumatik. „S výkonem pneumatik v závodu jsem velmi spokojený, protože jsme měli možnost vidět, že jezdci mohli velmi dobře využít obě specifikace přední a zadní pneumatiky a časy plus konsistence byly opravdu dobré.“

„Dani nastavil nový rekord kola na tvrdší specifikaci přední a zadní pneumatiky. Poprvé v devátém kole, což ukazovalo na dobrý výkon již v úvodu závodu a nakonec ve dvacátém kole, znak toho, že výkon zůstával stejný po celou délku závodu. Konzistence první trojice byla obzvlášť dobrá, protože od startu až do cíle jeli kolo v průměru za 1´22 sekundy. První tři také zajeli závod rychleji než byl loni rekord kompletní délky závodu, což je velmi dobrá známka konzistence a životnosti pneumatik stejně jako samozřejmě konzistence a talentu jezdců.“

„Také jsme mohli vidět, že Álvaro Bautista závodil na měkčí přední a zadní pneumatice a ty byly rovněž velmi konzistentní a dodaly potřebný výkon. Při velmi vyrovnaném závodění s Valentinem Rossim, Nicky Haydenem a Colinem Edwardsem, kteří jeli na tvrdších směsích, Álvaro neměl žádné problémy s opotřebením a to dokonce na takovém okruhu, jakým je Sachsenring,“ řekl závěrem Hirohide Hamašima.

13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.
13. srpna | Tým Aspar Moto3 pojede od roku 2018 s motocykly KTM.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: Po dešti se jezdci na dráhu moc nehnali, nejrychlejší Dovi

MotoGP: Po dešti se jezdci na dráhu …

V závěru tréninku Moto3 začalo pršet, takže jezdci MotoGP měli v úvodu také mokrou dráhu a většina z nich moc nespěchala z boxů. Nejlepší časy nakonec zajeli Dovi, Viňales a Pedrosa.

11.  8.  2017 |
MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Marc Márquez

MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Mar…

V Rakousku je nyní sucho. Časy do první trojici v sobotu dopoledne zajeli Marc Márquez, Johann Zarco a Andrea Iannone.

12.  8.  2017 |
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |