Britové mají naději na návrat do MotoGP

Šéf týmu Monster Tech 3 Herve Poncharal prozradil svůj pohled na možného kandidáta pro sezonu 2011, kde se mu jeví jako největší favorit Brit Cal Crutchlow.

Kandidátem číslo jedna je současný jezdec tovární Yamahy v mistrovství produkčních motocyklů WSBK. Po roce bez britského zastoupení se tak fanoušci z Velké Británie můžou dočkat svého jezdce v elitní královské kubatuře MotoGP.

Po závodu Velké ceny České republiky se v neděli večer očekává prohlášení Valentina Rossiho, kde oznámí své plány do budoucna. Pokud to bude znamenat přestup k Ducati, tak už asi nikoho nepřekvapí, ale pro Tech3 to bude znamenat ztrátu Bena Spiese.

Yamaha by pak měla oznámit prodloužení kontraktu s Jorgem Lorenzem a to, že Ben Spies, který je smluvně vázán přímo Yamaze, zaujme Rossiho místo v jejich továrním týmu.

Tech 3 je nyní ve velmi delikátní situaci, protože pro sezonu 2011 bude muset hledat minimálně jednoho nového jezdce a možná dokonce dva, pokud se Colin Edwards skutečně rozhodne odejít mezi superbiky. V rozhovoru pro caradisiac.com se Poncharal vyjádřil ke všem jezdcům, kteří byli s přestupem do Tech 3 v poslední době spojováni.

Prvního, kterého z přestupu do svého týmu vyloučil byl Andrea Dovizioso. O Italovi se v poslední době psalo, že by u Tech 3 mohl závodit, ale pro Poncharala je taková představa sice zajímavá, ale zároveň nemožná. Dovizioso má jasnou smlouvu s HRC o tom, že pokud dosáhne určitých výsledků má zaručený pro rok 2011 tovární motocykl.

Tovární motocykl nemusí používat jen tovární tým, takže Italův přechod do Gresiniho satelitu se jeví mnohem realističtěji než cesta k satelitu Yamahy. Navíc má Dovizioso smlouvu s Red Bullem a Tech 3 podporuje americký Monster.

Další jméno, které figuruje na seznamu možných kandidátů je Toni Elías, ale lídra Moto2 Poncharal rychle vyloučil slovy: „Určitě teď prožívá v Moto2 velmi dobrou sezonu, ale nezapomeňte, že je tam z toho důvodu, že ho v MotoGP nikdo nechtěl.“

Klepněte pro větší obrázekLoris Capirossi plánuje odejít od Suzuki k satelitu Ducati Pramac Racing, takže s jeho službami Tech 3 také nemůže počítat a jejich jezdec z týmu Moto2 Juki Takahaši bude v příštím roce s nejvyšší pravděpodobností pokračovat dál v kubatuře šestistovek.

Francouz Randy De Puniet byl také spojován s Tech 3. Do své nehody na Sachsenringu byl jezdec LCR Hondy nejlepším netovárním jezdcem, ale Poncharal si nemyslí, že by tato možnost byla průchozí. „Má všechny důvody zůstat u HRC a Lucio Cecchinello ho velmi potřebuje.“

Když přišla řeč na jméno úřadujícího šampiona Supersportu a současného jezdce tovární Yamahy WSBK Cala Crutchlowa, tak v jeho případě už Poncharal vidí možnost přestupu do MotoGP velmi realisticky.

„Je favoritem!“ potvrdil Poncharal Britovu šanci získat místo u Tech 3. „Samozřejmě je tomu nakloněn také náš titulární sponzor … . Cal je první volba pokud Rossi odejde k Ducati.“

Britský jezdec měl šanci závodit v MotoGP už letos, když Yamahy hledala náhradu za zraněného Valentina Rossiho. Crutchlow ale neměl možnost testovat a jeho nabitý program v mistrovství superbiků mu takovou šanci ani  neumožnil. Naposledy zazářil na domácí dráze v Silverstonu, kde vyhrál oba závody superbiků.


27. září | Fernandezovi ve warm upu hořel motocykl. odkaz
26. září | Thomas Lüthi pojede příští rok u týmu SAG Racing. odkaz
25. září | Tony Arbolino musel po svém pádu na prohlídku do zdravotního střediska na okruhu. odkaz
20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz