Britská Grand Prix začala psát svou historii na ostrově Man

1949 Man, 1977 Silverstone, 1987 Donington Park a 2010 Silverstone.

Velká Británie patří spolu s Itálií a Nizozemím k zemím, které pořádají závody Grand Prix nepřetržitě celých osmapadesát let, to znamená od roku 1949, kdy se pořádal první podnik Mistrovství světa silničních motocyklů.

Místo, kde to vše začalo je ostrov Man, kde se od roku 1949 jely první závody britské Grand Prix než pořadatelskou štafetu převzal v roce 1977 závodní okruh v Silverstone. Závody motocyklů se v Británii stěhovaly ještě jednou a to v roce 1987 do Donington Parku, kde uspořádali celkem třiadvacet Velkých cen v řadě než se znovu v roce 2010 britská Grand Prix přesune, na plochu bývalého vojenského letiště v Silverstone.

V prvním závodě britské Velké ceny na ostrově Man, zvítězil v pětistovkové kubatuře domácí jezdec Harold Daniell na stroji značky Norton. Dalším domácím vítězem, v dnes již neexistující třídě 350ccm, se stal Angličan Freddie Frith a ve čtvrtlitrech si nejlépe vedl Ir Manliefe Barrington.

V padesátých a šedesátých letech se britští jezdci 500ccm kubatury těšili z úspěchů v domácích Velkých cenách. Byli to například Geoff Duke, John Surtees nebo Mike Hailwood. Právě čtyřnásobný vítěz 500ccm třídy Hailwood byl především velkým fanouškem závodu na ostrově Man a v jeho cestě k dvěma titulům ve čtvrtlitrech a třem v 350ccm třídě, tam zvítězil celkem čtrnáctkrát.

Smrt Italského jezdce Gilberta Parlottiho, během Velké ceny v roce 1972, vedlo k jejímu bojkotu ze strany hned několika skvělých jezdců té doby, včetně legendárního Giacoma Agostiniho, který v 500ccm třídě získal na ostrově Man pět vítězství v řadě. V letech 1968 až 1972. Nakonec vše došlo tak daleko, že se britská Grand Prix musela z ostrova Man odstěhovat natrvalo.

Posledním hrdinou a vítězem třídy do 500ccm se stal v roce 1976 irský borec Tom Herron, který tak vstoupil do dějin závodů mistrovství světa na ostrově Man a již v příštím roce se stal novým domovem Velké ceny Británie okruh Silverstone.

Desetileté období pořádání Velkých cen světového šampionátu ve střední Anglii začalo v roce 1977. V té době rovněž začíná éra amerických jezdců pětistovek jako Kenny Roberts s třemi vítězstvími v Silverstone, Randy Mamola s dvěmi vítěznými závody na kontě a Pat Hennen s Freddie Spencerem, kteří tam měli po jednom vítězství. Těmto závodníkům se na dráze v Silverstone mimořádně dařilo.

Zcela určitě je Robertsovo vítězství z roku 1979, kdy v poslední zatáčce závodu předjel domácího Barry Sheenea, závodem, který se zapsal do historie Silverstone. Přesto tam můžeme najít další legendy mistrovství, kteří ochutnali pocit vítězství, jako Wayneho Gardnera, jenž vyhrál v roce 1986 vůbec poslední závod Velké ceny Británie pořádaný v Silverstone, ale stejně tak Mistra světa z roku 1982 Franca Uniciniho.

Od roku 1987 je britská Grand Prix na závodním okruhu v Donington Parku, kde v premiérovém závodu královské kubatury zvítězil Američan Eddie Lawson, v osmaosmdesátém to byl Wayne Rainey a pak přišla doba Kevina Schwantze s třemi vítězstvími v řadě (1989-1991).

Schwantz ještě jednou v Donington Parku získal vítězství na své konto, bylo to v roce 1994 a jeho poslední z řady pětadvaceti prvních míst v závodech Grand Prix světového šampionátu. Od roku 1995 přichází éra Australana Micka Doohana, který tam zvítězil třikrát za sebou. V roce 2000 na okruhu v Donington Parku poprvé vítězí, v závodě královské kubatury, Valentino Rossi, který se následně těší z dalších čtyř vítězství na britské půdě.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře


16. července | Johann Zarco dnes slaví 29 let. odkaz
14. července | John McPhee dnes slaví 25 let.
7. července | Za 10 let získal Márquez 10 pole position a 10 vítězství na Sachsenringu. odkaz
7. července | Marc Márquez slaví desáté vítězství na Sachsenringu (včetně výher v nižších třídách). odkaz
7. července | Dnes opět dokázali zvítězit oba bratři Márquezovi a oba nyní vedou šampionát ve své třídě. odkaz