Britskou Grand Prix vyhrál Stoner, Abraham sedmý

Závod v británii vyhrál Casey Stoner, druhý skončil jeho týmový kolega Andrea Dovizioso a třetí po fantastickém výkonu Colin Edwards. Karel Abraham projel cílem sedmý a vyrovnal tím své osobní maximum.
Britskou Grand Prix vyhrál Stoner, Abraham sedmý

Casey Stoner po šestém podniku sezony přebírá vedení v průběžném hodnocení šampionátu kubatury MotoGP. Druhý je Jorge Lorenzo, třetí Andrea Dovizioso a čtvrtý Valentino Rossi. Karlu Abrahamovi nyní patří desátá příčka.

Do dvaceti kol deštivého závodu královské kubatury odstartovala z první řady trojice jezdců v podobě Casey Stonera (Repsol Honda Team), Marca Simoncelliho (San Carlo Honda Gresini) a Jorge Lorenza (Yamaha Factory Racing).

Druhá řada nabídla složení, které zejména potěšilo všechny české fanoušky, protože mimo čtvrtého Bena Spiese (Yamaha Factory Team) a pátého Andrea Doviziosa (Repsol Honda Team), stál na šesté pozici Karel Abraham (Cardion AB Motoracing). Pro brněnského jezdce v letošní sezoně dosud nejlepší startovní pozice.

Po startu převzal vedení Jorge Lorenzo, na druhou příčku se posunul Andrea Dovizioso, třetí jel vítěz kvalifikace Casey Stoner, čtvrtý Marco Simoncelli a pátý Nicky Hayden. Karel Abraham po startu desátý, Valentino Rossi předposlední. V nájezdu do druhého kola už pořadí vypadalo trošku jinak, protože do vedení se dostal Casey Stoner, druhý byl jeho týmový kolega Dovizioso a třetí jel Marco Simoncelli.

Marco Simoncelli jel těsně za Doviziosem a hledal místo, kde by ho dokázal bezpečně předjet. To se mu dlouho nedařilo, což vyhovovalo Stonerovi, který si tak postupně budoval náskok ve vedení. Simoncellimu v nájezdu do třetího kola podklouzlo přední kolo a Ital měl co dělat, aby Hondu udržel na dráze. Díky tomu se ale propadl na čtvrté místo za Jorge Lorenza.

V době, kdy do konce závodu zbývalo dlouhých sedmnáct kol, předjel Bautista (Rizla Suzuki) osmého Toniho Elíase (LCR Honda), za kterým se už přibližoval Karel Abraham. Álvaro Bautista navíc dojel Nicky Haydena a spolu svedli souboj o sedmé místo. Šestý jel Colin Edwards (Monster Tech 3) a pátý byl jeho krajan Ben Spies. Po pěti kolech bylo pořadí: 1. Stoner, 2. Dovizioso, 3. Lorenzo, 4. Simoncelli, 5. Spies, 6. Edwards, 7. Hayden, 8. Bautista, 9. Elías, 10. Abraham, 11. Rossi, 12. Aoyama, 13. Capirossi, 14. Barbera a 15. De Puniet.

V šestém kole se podařilo Karlu Abrahamovi předjet Toniho Elíase, posunul na deváté místo a měl možnost stáhnout náskok jezdců před sebou. Andrea Dovizioso stále úspěšně blokoval všechny své soupeře a Casey Stoner už náskok ve vedení navýšil na téměř jednu a půl sekundy a ten se neustále zvyšoval.

V osmém kole havarovali oba jezdci tovární Yamahy Jorge Lorenzo a Ben Spies. M1 Bena Spiese byla hodně rozbitá a podrobnosti ohledně Američanova zdravotního stavu v době závodu nebyly. Američana odvezli na pozorování do zdravotního střediska přímo na okruhu. Lorenzo se snažil předjet Doviziosa ale jeho Yamaha v jednu chvíli přišla o přilnavost a to byl pro úřadujícího mistra světa konec. Španěl tím ukončil šňůru pětadvaceti závodů v řadě, kde nikdy neskončil hůř, jak čtvrtý.

V dalším kole havaroval Marco Simoncelli, když se stejně jako Lorenzo snažil předjet Doviziosa, který byl sice pomalejší, ale viditelně jistější na mokrém povrchu. V polovině závodu MotoGP bylo pořadí: 1. Stoner, 2. Dovizioso, 3. Edwards, 4. Hayden, 5. Bautista, 6. Rossi, 7. Abraham, 8. Elías, 9. Capirossi, 10. Aojama, 11. De Puniet a 12. Barberá.

V druhé polovině závodu královské kubatury tak pokračovalo pouze dvanáct motocyklů. Casey Stoner už vedl s náskokem téměř osmi sekund a třetí Colin Edwards jel devatenáct sekund za druhým Italem Doviziosem.

V době, kdy do cíle zbývaly poslední čtyři kola, Casy Stoner dává jedno kolo dvojici závodníků Randy De Punietovi a Héctorovi Barberovi. V MotoGP věc poměrně vzácná a pro oba jmenované poměrně skličující. Nicky Hayden v závěru neuvěřitelně zabral a v sedmnáctém kole zajel nejrychlejší čas. Výrazně se začal přibližovat třetímu Edwardsovi, ale do cíle už to nestihl a skončil čtvrtý.

Závod v Silverstonu vyhrál Casey Stoner, který zároveň převzal vedení v šampionátu. Druhé místo obsadil Andrea Dovizioso a třetí skončil Colin Edwards. Američan, jemuž teprve před týdnem operovali klíční kost !!!! Neuvěřitelné.

GP Velké Británie, MotoGP – závod:

P. Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ ztráta
1 Casey STONER AUS Repsol Honda Team Honda 147.9 47'53.459
2 Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 147.1 +15.159
3 Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 146.8 +21.480
4 Nicky HAYDEN USA Ducati Team Ducati 146.5 +26.984
5 Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 146.1 +35.569
6 Valentino ROSSI ITA Ducati Team Ducati 144.6 +1'04.526
7 Karel ABRAHAM CZE Cardion AB Motoracing Ducati 143.3 +1'32.650
8 Toni ELIAS SPA LCR Honda MotoGP Honda 142.3 +1'51.938
9 Hiroshi AOYAMA JPN San Carlo Honda Gresini Honda 142.3 +1'52.350
10 Loris CAPIROSSI ITA Pramac Racing Team Ducati 141.8 +2'03.312
11 Hector BARBERA SPA Mapfre Aspar Team MotoGP Ducati 139.7 1 kolo
12 Randy DE PUNIET FRA Pramac Racing Team Ducati 139.5 1 koloNeklasifikován/ závod nedokončil:

Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 147.1 10 kol

Jorge LORENZO SPA Yamaha Factory Racing Yamaha 146.7 12 kol

Ben SPIES USA Yamaha Factory Racing Yamaha 143.8 13 kol

14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.