Britskou Grand Prix vyhrál Stoner, Abraham sedmý

Závod v británii vyhrál Casey Stoner, druhý skončil jeho týmový kolega Andrea Dovizioso a třetí po fantastickém výkonu Colin Edwards. Karel Abraham projel cílem sedmý a vyrovnal tím své osobní maximum.

Casey Stoner po šestém podniku sezony přebírá vedení v průběžném hodnocení šampionátu kubatury MotoGP. Druhý je Jorge Lorenzo, třetí Andrea Dovizioso a čtvrtý Valentino Rossi. Karlu Abrahamovi nyní patří desátá příčka.

Do dvaceti kol deštivého závodu královské kubatury odstartovala z první řady trojice jezdců v podobě Casey Stonera (Repsol Honda Team), Marca Simoncelliho (San Carlo Honda Gresini) a Jorge Lorenza (Yamaha Factory Racing).

Druhá řada nabídla složení, které zejména potěšilo všechny české fanoušky, protože mimo čtvrtého Bena Spiese (Yamaha Factory Team) a pátého Andrea Doviziosa (Repsol Honda Team), stál na šesté pozici Karel Abraham (Cardion AB Motoracing). Pro brněnského jezdce v letošní sezoně dosud nejlepší startovní pozice.

Po startu převzal vedení Jorge Lorenzo, na druhou příčku se posunul Andrea Dovizioso, třetí jel vítěz kvalifikace Casey Stoner, čtvrtý Marco Simoncelli a pátý Nicky Hayden. Karel Abraham po startu desátý, Valentino Rossi předposlední. V nájezdu do druhého kola už pořadí vypadalo trošku jinak, protože do vedení se dostal Casey Stoner, druhý byl jeho týmový kolega Dovizioso a třetí jel Marco Simoncelli.

Marco Simoncelli jel těsně za Doviziosem a hledal místo, kde by ho dokázal bezpečně předjet. To se mu dlouho nedařilo, což vyhovovalo Stonerovi, který si tak postupně budoval náskok ve vedení. Simoncellimu v nájezdu do třetího kola podklouzlo přední kolo a Ital měl co dělat, aby Hondu udržel na dráze. Díky tomu se ale propadl na čtvrté místo za Jorge Lorenza.

V době, kdy do konce závodu zbývalo dlouhých sedmnáct kol, předjel Bautista (Rizla Suzuki) osmého Toniho Elíase (LCR Honda), za kterým se už přibližoval Karel Abraham. Álvaro Bautista navíc dojel Nicky Haydena a spolu svedli souboj o sedmé místo. Šestý jel Colin Edwards (Monster Tech 3) a pátý byl jeho krajan Ben Spies. Po pěti kolech bylo pořadí: 1. Stoner, 2. Dovizioso, 3. Lorenzo, 4. Simoncelli, 5. Spies, 6. Edwards, 7. Hayden, 8. Bautista, 9. Elías, 10. Abraham, 11. Rossi, 12. Aoyama, 13. Capirossi, 14. Barbera a 15. De Puniet.

V šestém kole se podařilo Karlu Abrahamovi předjet Toniho Elíase, posunul na deváté místo a měl možnost stáhnout náskok jezdců před sebou. Andrea Dovizioso stále úspěšně blokoval všechny své soupeře a Casey Stoner už náskok ve vedení navýšil na téměř jednu a půl sekundy a ten se neustále zvyšoval.

V osmém kole havarovali oba jezdci tovární Yamahy Jorge Lorenzo a Ben Spies. M1 Bena Spiese byla hodně rozbitá a podrobnosti ohledně Američanova zdravotního stavu v době závodu nebyly. Američana odvezli na pozorování do zdravotního střediska přímo na okruhu. Lorenzo se snažil předjet Doviziosa ale jeho Yamaha v jednu chvíli přišla o přilnavost a to byl pro úřadujícího mistra světa konec. Španěl tím ukončil šňůru pětadvaceti závodů v řadě, kde nikdy neskončil hůř, jak čtvrtý.

V dalším kole havaroval Marco Simoncelli, když se stejně jako Lorenzo snažil předjet Doviziosa, který byl sice pomalejší, ale viditelně jistější na mokrém povrchu. V polovině závodu MotoGP bylo pořadí: 1. Stoner, 2. Dovizioso, 3. Edwards, 4. Hayden, 5. Bautista, 6. Rossi, 7. Abraham, 8. Elías, 9. Capirossi, 10. Aojama, 11. De Puniet a 12. Barberá.

V druhé polovině závodu královské kubatury tak pokračovalo pouze dvanáct motocyklů. Casey Stoner už vedl s náskokem téměř osmi sekund a třetí Colin Edwards jel devatenáct sekund za druhým Italem Doviziosem.

V době, kdy do cíle zbývaly poslední čtyři kola, Casy Stoner dává jedno kolo dvojici závodníků Randy De Punietovi a Héctorovi Barberovi. V MotoGP věc poměrně vzácná a pro oba jmenované poměrně skličující. Nicky Hayden v závěru neuvěřitelně zabral a v sedmnáctém kole zajel nejrychlejší čas. Výrazně se začal přibližovat třetímu Edwardsovi, ale do cíle už to nestihl a skončil čtvrtý.

Závod v Silverstonu vyhrál Casey Stoner, který zároveň převzal vedení v šampionátu. Druhé místo obsadil Andrea Dovizioso a třetí skončil Colin Edwards. Američan, jemuž teprve před týdnem operovali klíční kost !!!! Neuvěřitelné.