Brno očima redaktora: Drama do poslední chvíle a Češi v popředí

Velká cena České republiky na Masarykově okruhu u Brna přinesla dramatické závody, navíc se vepředu pohybovali i čeští jezdci. Diváků ubylo, ti, co přišli, rozhodně nemuseli litovat.
Brno očima redaktora: Drama do poslední chvíle a Češi v popředí

Letos jsem zamířil na Velkou cenu České republiky do Brna z organizačních důvodů poprvé během své novinářské praxe až v neděli. Ranní cesta z Prahy po dálnici D1 nám propršela, ale krátce poté, co jsem si vyzvedl akreditaci, déšť ustal. Do Brna jezdím s výjimkou dvou ročních přestávek pravidelně od roku 1999, jako redaktor MotoGPsport jsem se účastnil počtvrté. Cestou na okruh jsem vzpomínal, jak jsem před dvěma lety na sobotní tiskovce fotil Šoju Tomizawu a loni Marka Simoncelliho. V tomto kontextu jsem si říkal, že je asi dobře, že jsem letos v sobotu na okruhu nebyl a nikoho nefotil...

Okolo půl deváté jsme se s tátou tradičně usídlili na "Céčku", kde bylo tou dobou méně lidí než za poslední roky. Úbytek byl patrný už cestou kolem kempů. Přesunul jsem se do tiskového střediska, kde jsem se pozdravil s novou kolegyní Míšou Neumannovou. Ta se v té chvíli soustředila na zpravodajství z warm-upu. Počasí se zlepšilo a já vyrazil do padoku a na postranní komunikaci podél tratě, abych udělal několik snímků a poslechl si zvuky letošních motorů. Zaměřil jsem se především na nové Moto3 a MotoGP. Šlo porovnávat zvuky továrních prototypů a CRT. Nejživější mi ale zvuk prototypů stejně přišel v letech 2002 až 2006, kdy závodily čtyřtakty do 990 cm3. Vzhledem k tomu, že tentokrát jsem byl v Brně jen na warm-upy a závod, neobešel jsem si celou trať, ale v úvodních zatáčkách jsem pořídil několik snímků, pak jsem zamířil přes padok a kolem mobilní kliniky, záchranářského vrtulníku a hasičského vozu až k nájezdu do boxové uličky. Tam jsem si počkal na zpomalující stroje MotoGP mířící do boxů. Na asfaltu byly v té době stále znatelné kaluže vody.

Vrátil jsem se ještě na chvíli do padoku, který se v té době zaplňoval návštěvníky s VIP vstupenkou. Nechyběly půvabné hostesky v barvách různých sponzorů, které se ochotně usmívaly do objektivů. Stály tam i kamiony Nickyho Haydena a Caseyho Stonera, kteří se kvůli zraněním závodu nezúčastnili. Když se naplno rozezněly motory strojů třídy Moto3, vyrazil jsem zpět na "Céčko", které se během téměř dvou a půl hodiny přece jenom dost zaplnilo.

Už závod nejnižší kubatury přinesl vzrušení. V popředí se dlouho drželi Češi Jakub Kornfeil a Miroslav Popov. Domácí diváky přiváděli doslova do varu. Na osychající trati ale se svým nastavením začali ztrácet. Vítěz Jonas Folger se na čele udržel celý závod. Kornfeil s přechodnými pneumatikami přišel o pozici na stupních vítězů až v posledních dvou kolech a dojel šestý, Popov s mokrými se začal propadat mnohem dříve a když klesl mimo body dramaticky upadl. Naštěstí zůstal nezraněn. Moto2 vyhrál v těsném finiši Marc Márquez. Ozdobou celého víkendu pak byl souboj Daniho Pedrosy s Jorgem Lorenzem. Přímo pod námi se v posledním kole dostal do vedení Lorenzo, ale Pedrosa mu to v samém závěru dokázal vrátit a vyhrát. Karel Abraham v Brně konečně dojel v elitní desítce, skončil devátý.

Na schodech do tiskového centra jsem se míjel s Karlem Abrahamem starším, který zrovna odpovídal jednomu z představitelů španělské promotérské organizace Dorna: "Thank you." Doufejme, že se jednalo o chválu na adresu velké ceny. Na tiskovku jsem dorazil poměrně brzy, takže jsem mohl zaujmout strategické místo pro fotografování. Na hladký průběh tiskovky znovu dohlížela stejná zaměstnankyně Dorna, opět neměla důvod k dramatickým zásahům, takže jen upozorňovala fotografy, že snímky je možné pořizovat pouze ze stran. Brzy dorazili i zahraniční novináři, tváře řady z nich jsem poznával z předchozích let. Brzy dorazili i hlavní protagonisté - Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo a Cal Crutchlow.

Po odpovědích na úvodní otázky tradičního moderátora se mohli ptát i další novináři. Většina otázek směřovala k Pedrosovi a Lorenzovi a jejich souboji o titul, brzy se začalo vtipkovat, že Crutchlow může klidně odejít, když se ho nikdo na nic neptá. Když mluvčímu britského jezdce zazvonil telefon, obecenstvo tipovalo, že možná volá Jeremy McWilliams, do té doby poslední Brit, který dokázal v závodě královské kubatury dojet na pódiu. Mezi jezdci i novináři evidentně panovala veselá atmosféra.

Po tiskovce jsem už hlavní branou kolem stánků se suvenýry směřoval dolů do Ostrovačic na parkoviště. Při pohledu na dálniční nadjezd jsem si pochvaloval, jak je znovu hladký provoz. V posledních letech jsme s odjezdem nikdy neměli problém. Letos jsme ale cestou do Prahy potkali tři dopravní nehody, dvakrát jsme dlouho popojížděli v koloně. Pozitivní pocity z dramatických závodů pochopitelně převážily. I když se na Masarykův okruh oproti předchozím rokům vypravilo asi o třicet tisíc diváků méně než v předchozích letech, rozhodně nemuseli litovat.

FOTOGALERIE: GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY

FOTOGALERIE: ŽENY Z GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY

FOTOGALERIE: GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY 2012 - ZÁKULISÍ


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.