Brno očima redaktora: Drama do poslední chvíle a Češi v popředí

Velká cena České republiky na Masarykově okruhu u Brna přinesla dramatické závody, navíc se vepředu pohybovali i čeští jezdci. Diváků ubylo, ti, co přišli, rozhodně nemuseli litovat.
Brno očima redaktora: Drama do poslední chvíle a Češi v popředí

Letos jsem zamířil na Velkou cenu České republiky do Brna z organizačních důvodů poprvé během své novinářské praxe až v neděli. Ranní cesta z Prahy po dálnici D1 nám propršela, ale krátce poté, co jsem si vyzvedl akreditaci, déšť ustal. Do Brna jezdím s výjimkou dvou ročních přestávek pravidelně od roku 1999, jako redaktor MotoGPsport jsem se účastnil počtvrté. Cestou na okruh jsem vzpomínal, jak jsem před dvěma lety na sobotní tiskovce fotil Šoju Tomizawu a loni Marka Simoncelliho. V tomto kontextu jsem si říkal, že je asi dobře, že jsem letos v sobotu na okruhu nebyl a nikoho nefotil...

Okolo půl deváté jsme se s tátou tradičně usídlili na "Céčku", kde bylo tou dobou méně lidí než za poslední roky. Úbytek byl patrný už cestou kolem kempů. Přesunul jsem se do tiskového střediska, kde jsem se pozdravil s novou kolegyní Míšou Neumannovou. Ta se v té chvíli soustředila na zpravodajství z warm-upu. Počasí se zlepšilo a já vyrazil do padoku a na postranní komunikaci podél tratě, abych udělal několik snímků a poslechl si zvuky letošních motorů. Zaměřil jsem se především na nové Moto3 a MotoGP. Šlo porovnávat zvuky továrních prototypů a CRT. Nejživější mi ale zvuk prototypů stejně přišel v letech 2002 až 2006, kdy závodily čtyřtakty do 990 cm3. Vzhledem k tomu, že tentokrát jsem byl v Brně jen na warm-upy a závod, neobešel jsem si celou trať, ale v úvodních zatáčkách jsem pořídil několik snímků, pak jsem zamířil přes padok a kolem mobilní kliniky, záchranářského vrtulníku a hasičského vozu až k nájezdu do boxové uličky. Tam jsem si počkal na zpomalující stroje MotoGP mířící do boxů. Na asfaltu byly v té době stále znatelné kaluže vody.

Vrátil jsem se ještě na chvíli do padoku, který se v té době zaplňoval návštěvníky s VIP vstupenkou. Nechyběly půvabné hostesky v barvách různých sponzorů, které se ochotně usmívaly do objektivů. Stály tam i kamiony Nickyho Haydena a Caseyho Stonera, kteří se kvůli zraněním závodu nezúčastnili. Když se naplno rozezněly motory strojů třídy Moto3, vyrazil jsem zpět na "Céčko", které se během téměř dvou a půl hodiny přece jenom dost zaplnilo.

Už závod nejnižší kubatury přinesl vzrušení. V popředí se dlouho drželi Češi Jakub Kornfeil a Miroslav Popov. Domácí diváky přiváděli doslova do varu. Na osychající trati ale se svým nastavením začali ztrácet. Vítěz Jonas Folger se na čele udržel celý závod. Kornfeil s přechodnými pneumatikami přišel o pozici na stupních vítězů až v posledních dvou kolech a dojel šestý, Popov s mokrými se začal propadat mnohem dříve a když klesl mimo body dramaticky upadl. Naštěstí zůstal nezraněn. Moto2 vyhrál v těsném finiši Marc Márquez. Ozdobou celého víkendu pak byl souboj Daniho Pedrosy s Jorgem Lorenzem. Přímo pod námi se v posledním kole dostal do vedení Lorenzo, ale Pedrosa mu to v samém závěru dokázal vrátit a vyhrát. Karel Abraham v Brně konečně dojel v elitní desítce, skončil devátý.

Na schodech do tiskového centra jsem se míjel s Karlem Abrahamem starším, který zrovna odpovídal jednomu z představitelů španělské promotérské organizace Dorna: "Thank you." Doufejme, že se jednalo o chválu na adresu velké ceny. Na tiskovku jsem dorazil poměrně brzy, takže jsem mohl zaujmout strategické místo pro fotografování. Na hladký průběh tiskovky znovu dohlížela stejná zaměstnankyně Dorna, opět neměla důvod k dramatickým zásahům, takže jen upozorňovala fotografy, že snímky je možné pořizovat pouze ze stran. Brzy dorazili i zahraniční novináři, tváře řady z nich jsem poznával z předchozích let. Brzy dorazili i hlavní protagonisté - Dani Pedrosa, Jorge Lorenzo a Cal Crutchlow.

Po odpovědích na úvodní otázky tradičního moderátora se mohli ptát i další novináři. Většina otázek směřovala k Pedrosovi a Lorenzovi a jejich souboji o titul, brzy se začalo vtipkovat, že Crutchlow může klidně odejít, když se ho nikdo na nic neptá. Když mluvčímu britského jezdce zazvonil telefon, obecenstvo tipovalo, že možná volá Jeremy McWilliams, do té doby poslední Brit, který dokázal v závodě královské kubatury dojet na pódiu. Mezi jezdci i novináři evidentně panovala veselá atmosféra.

Po tiskovce jsem už hlavní branou kolem stánků se suvenýry směřoval dolů do Ostrovačic na parkoviště. Při pohledu na dálniční nadjezd jsem si pochvaloval, jak je znovu hladký provoz. V posledních letech jsme s odjezdem nikdy neměli problém. Letos jsme ale cestou do Prahy potkali tři dopravní nehody, dvakrát jsme dlouho popojížděli v koloně. Pozitivní pocity z dramatických závodů pochopitelně převážily. I když se na Masarykův okruh oproti předchozím rokům vypravilo asi o třicet tisíc diváků méně než v předchozích letech, rozhodně nemuseli litovat.

FOTOGALERIE: GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY

FOTOGALERIE: ŽENY Z GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY

FOTOGALERIE: GRAND PRIX ČESKÉ REPUBLIKY 2012 - ZÁKULISÍ

12:25 | Tony Arbolino nebude příští rok pokračovat s týmem Sic58, ale přestoupí ke Snipers Týmu, kde nahradí Fenatiho, který odchází do Moto2.
12:09 | Na okruhu v Motegi se bude jezdit MotoGP minimálně do roku 2023.
11:35 | NEWS: Karel Abraham will continue with @asparteam in 2018 📝 #MotoGP odkaz
11:35 | Karel Abraham zůstane u Aspara i příští rok.
17. srpna | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy prvních pěti v cíli

MotoGP v Rakousku 2017: Ohlasy první…

Po Brně se jezdci hned vydali do Rakouska, kde se odehrála velká bitva mezi Dovim a Márquezem. Vítězně z ní nakonec vyšel Dovi. Márquez dojel druhý a na podium se dostal i Dani Pedrosa.

15.  8.  2017 |
Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již potvrzen

Kalendář MotoGP pro rok 2017 je již …

Zástupci FIM a Dorny v pondělí 23. ledna 2017 potvrdili konečnou verzi kalendáře MotoGP pro letošní rok. Oproti poslední verzi k žádným změnám termínu nedošlo, pouze závod ve Velké Británii na okruhu Silverstone je již s definitivní platností potvrzen.

24.  1.  2017 |
Ohlédnutí za brněnskou Grand Prix 2017

Ohlédnutí za brněnskou Grand Prix 20…

Ani letos nebude chybět stručné ohlédnutí za brněnským závodem. Jako vždy se opět jedná o mé osobní dojmy a zážitky.

18.  8.  2017 |
MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 9 N/A
Abraham si z Rakouska veze dva body

Abraham si z Rakouska veze dva body

V rakouském závodě se sice Abraham dlouho pohyboval na dvanácté příčce, ale v závěru už měl příliš opotřebované pneumatiky, takže klesl na čtrnácté místo.

14.  8.  2017 |