5
Fotogalerie

Can Öncü – nejmladší vítěz Velké ceny

Před dvěma týdny ve Valencii jel Can Öncü svůj první závod MS silničních motocyklů, hned na první pokus zvítězil a navíc se stal historicky nejmladším vítězem Velké ceny.

V současné době mohou do závodu MS silničních motocyklů nastoupit jezdci starší šestnácti let, výjimku ovšem mají vítězové šampionátů CEV a Red Bull Rookies Cupu, kteří mohou startovat ještě před dovršením šestnácti let. V minulosti však mohli v MS silničních závodů jezdit už od patnácti let všichni jezdci – tedy i ti, kteří se nestali šampiony v CEV ani v Red Bull Rookies Cupu.

Roku 2008 zvítězil ve Velké Británii v závodě třídy do 125 ccm Scott Redding, který tehdy měl 15 let a 170 dní, čímž se v té době stal nejmladším vítězem Velké ceny. Vzhledem k aktuálním pravidlům se jevilo jako málo pravděpodobné, že by Reddingovi někdo mohl vzít přívlastek nejmladšího vítěze Velké ceny. Mohl jej totiž ohrozit pouze některý z jezdců startujících na základě výše zmíněné výjimky, což se nakonec stalo a shodou okolností k tomu došlo v den, kdy Redding jel svůj poslední závod v MotoGP (příští rok už pojede v šampionátu britských superbiků).

Tím, kdo Reddinga překonal, byl turecký jezdec Can Öncü, o němž si teď povíme trochu více.

Can Öncü není jediným závodníkem v rodině  Öncü. Na motocyklu totiž závodí i jeho bratr Deniz. Ačkoliv jsou Can a Deniz dvojčata, Can je výrazně vyšší než Denis. Oba v letošním roce závodili v Red Bull Rookies Cupu, přičemž Can tento šampionát vyhrál. Bratři Öncü se narodili 26. 7. 2003. Šestnáct let jim tedy bude až 26. 7. příštího roku. Can je ovšem vítězem šampionátu Red Bull Rookies Cup, takže (jak již bylo výše zmíněno) může nastoupit do MS silničních motocyklů dříve, což se i stalo. Pro příští rok podepsal Can smlouvu s týmem Red Bull KTM Ajo ve třídě Moto3 a pro poslední závod letošního roku, který se jel ve Valencii, obdržel mladý turecký závodník divokou kartu.

V den letošní GP Valencie měl Can 15 let a 115 dní. Do závodu vyrážel ze čtvrté pozice. Celý závodní víkend byl hodně komplikovaný z hlediska počasí a v den závodu hodně pršelo, což mělo za následek i to, že hodně jezdců skončilo na zemi. Öncü se hned v úvodu zapojil do bojů o přední pozice. Ve čtvrtém kole byl druhý a ve dvanáctém kole, poté, co z vedení upadl Tony Arbolino, se Öncü dostal do vedení. První místo pak udržel až do cíle. V posledním kole měl sice jeden dost nebezpečný okamžik, když najel do louže a málem upadl, ale situaci ustál, takže si nakonec dojel pro vítězství se zhruba čtyřvteřinovým náskokem.

Vítězství tohoto jezdce je zajímavé z více úhlů pohledu:

  1. Byl to jeho úplně první start v MS silničních motocyklů. A aby jezdec zvítězil hned při svém prvním startu, rozhodně nebývá běžné. Dosud posledním jezdcem, který vyhrál hned ve svém prvním závodě, byl Noboru Ueda v roce 1991.
  2. Startoval na divokou kartu. A ani jezdci na divokou kartu v závodech MS silničních motocyklů příliš často nevítězí.
  3. Stal se prvním Turkem, který vyhrál Velkou cenu.
  4. Stal se nejmladším vítězem Velké ceny.

Zdroj a foto: Ajo.fi

26P9616.jpgAE1I2829.jpgAE1I2906-1.jpg
AE1I3122-1.jpgGH33772-1.jpg

Doporučujeme

Články odjinud