Casey Stoner o nehodě před závodem ve Valencii

Nehoda v zahřívacím kole připravila Australana o třetí místo v MS.
Casey Stoner o nehodě před závodem ve Valencii
Casey Stoner neměl v letošním roce tu nejsnadnější sezonu, od Barcelony bojoval s chronickou únavou a vyčerpáním, které nakonec Australana přiměly vynechat tři Velké ceny v Brně, Indianapolisu a Misanu. Po dvou měsících se vrátil zpátky, aby v portugalské Grand Prix zajel na druhé místo a v dalších kolech už jednoznačně ovládl den závodu na Phillip Islandu a v Sepangu.

Stejným stylem také Stoner pokračoval v posledním podniku sezony ve Valencii, kde bojoval s Danim Pedrosou z Repsol Hondy o celkové třetí místo. Tréninky stejně jako kvalifikaci zvládl ze všech nejlépe a na startovním roštu posledního závodu sezony mu patřila pole position. Možnost, že o třetí místo přijde byla opravdu velmi malá.

Ovšem během jízdy v zahřívacím kole Stoner havaroval, do závodu vůbec neodstartoval a velmi nešťastným způsobem přišel o třetí pozici v celkovém hodnocení šampionátu. V třídenním testu, který proběhl začátkem uplynulého týdne ve Valencii, byl jezdec tovární Ducati Casey Stoner znovu nejrychlejším jezdcem a tak bylo zajímavé si poslechnout, v čem vidí příčiny pádu v zahřívacím kole závodu Grand Prix ve Valencii s datem osmého listopadu.

„Neudělal jsem chybu,“ uvedl Casey Stoner. „Jakmile jsem dopadl na zem řekl jsem si, že to byla moje hloupá chyba, ale potom jsem nad tím přemýšlel a žádnou chybu neudělal. Dělal jsem úplně to samé, co dělám pokaždé. Věděl jsem, že mám tvrdé pneumatiky a proto jsem všechny pustil před sebe, abych gumy během tohoto kola připravil.“

„Jen co jsem sáhl po plynu, byl jsem venku. Neudělal jsem nic špatně a nemyslím, že se to ještě někdy bude opakovat. Bylo to neuvěřitelné,“ pokračoval Stoner. „Víte, kdyby se mi to stalo v prvním kole závodu, tak by to byla hloupá chyba. Ale, že to přišlo tak brzo, tak nad tím jsem si lámal hlavu, abych zjistil příčinu. Kontrolovali jsme potom telemetrii a nic špatně jsem neudělal.“

„Dokonce jsem ani nedal plný plyn. Jen jsem se ho chytil a už to šlo tak rychle, jak jsem to nikdy před tím nezažil,“ pokračoval Stoner, který uvedl, že po této nehodě přišel o možnost dokončit šampionát na třetím místě a nevěděl, jakým způsobem si tento výpadek vysvětlit. „Nemám proto žádné vysvětlení a bylo by mnohem lepší, kdybych nějaké měl. Přišlo to tak rychle, že to nebylo možné nijak odvrátit.“

„Sám pravděpodobně patřím mezi ty nejopatrnější jezdce v zahřívacím kole,“ řekl Australan, který na svou pozici na startovním roštu pravidelně přijíždí jako jeden z posledních jezdců. „Ostatní jezdí toto kolo velmi rychle, ale já se snažím jezdit opatrně, abych pneumatiky dostatečně zahřál pro start samotného závodu. Nešlo udělat nic, co by tuto nehodu odvrátilo. Zatím nevím co s tím udělat, ale rozhodně již nechci, aby se to opakovalo.“

Casey Stoner používá před závodem dvě různé strategie. Ta pro nedělní závod ve Valencii představovala zahájit závod na prvním motocyklu a zahřívací kolo absolvovat co nejpomaleji, aby se ušetřilo palivo. Chladné podmínky, které ten den ve Španělsku panovaly, spolu s větrem Stonerovu zadní pneumatiku ochladily natolik, že se výrazně snížila její optimální úroveň přilnavosti.

Další strategií je absolvovat zaváděcí kolo na náhradním motocyklu a s novou zadní závodní pneumatikou. Potom Stoner zajede zpátky do boxů, vymění náhradní motocykl za svůj první a vyjede na trať k druhému zaváděcímu kolu, než se definitivně postaví na startovní rošt. Zatím mechanici z jeho náhradního motocyklu demontují právě použitou zadní pneumatiku, kterou pak namontují na motocykl číslo jedna, který v té době přijíždí na startovní rošt a je připraven absolvovat zahřívací kolo, těsně před startem.“

Nyní je otázkou, zda stejnou praxi bude Stoner používat také v příštím roce. „Možná budu mít příště větší štěstí. Pokud bych věděl, že jsem udělal něco špatně, změnil bych to. Raději bych použil větší výkon v zaváděcím kole, abych pneumatiky opravdu dostatečně zahřál.“

„Prostě se nám teď nedaří pneumatiky dostatečně zahřát. Stejná věc se nám stala na Phillip Islandu a jízda v pravých zatáčkách tam byla v prvních kolech něco opravdu hrozného. Ale přijít o příležitost vyhrát závod, byla skutečně velmi frustrující záležitost,“ uvedl po skončení testu ve Valencii Casey Stoner.
18:35 | Jorge Navarro prodloužil s týmem Gresini. Pojede s nimi ve třídě Moto2 i v následujícím roce.
13. srpna | Dle aktuálních informací si při pádu v první zatáčce Quartararo zlomil pravou vřetenní kost a Xavier Simeon má zlomenou pažní kost.
13. srpna | Start závodu Moto2 a velký pád: odkaz
13. srpna | Oliveirův velký pád: odkaz
13. srpna | Celkem 23 z 32 jezdců Moto3 dostalo penalizaci za nezodpovědnou jízdu. Tentokrát se ovšem nejedná o posun na roštu, ale o 500 eur.

Harmonogram

GP Velké Británie, Silverstone
Pátek 25. srpna
Moto3 1. trénink   10:00–10:40
MotoGP 1. trénink   10:55–11:40
Moto2 1. trénink   11:55–12:40
Moto3 2. trénink   14:10–14:50
MotoGP 2. trénink   15:05–15:50
Moto2 2. trénink   16:05–16:50
Sobota 26. srpna
Moto3 3. trénink   10:00–10:40
MotoGP 3. trénink   10:55–11:40
Moto2 3. trénink   11:55–12:40
Moto 3 kvalifikace   13:35–14:15
MotoGP 4. trénink   14:30–15:00
MotoGP 1. kvalifikace   15:10–15:25
MotoGP 2. kvalifikace   15:35–15:50
Moto2 kvalifikace   16:05–16:50
Neděle 27. srpna    
Moto3 warm up   11:00–11:20
Moto2 warm up   11:30–11:50
MotoGP warm up   12:00–12:20
Moto3 závod   13:40
Moto2 závod   15:00
MotoGP závod   16:30

Nejčtenější články

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem vítězí Dovi

MotoGP: Po tvrdém boji s Márquezem v…

Ducati se v Rakousku daří. Loni na tomto okruhu zvítězil Iannone na Ducati a nyní se raduje Dovi. Márquez se sice hodně snažil, ale nakonec dojel druhý. Na podium vystoupil i Pedrosa.

13.  8.  2017 | | 8 N/A
MotoGP: Rakouskou pole position vybojoval Márquez

MotoGP: Rakouskou pole position vybo…

V Rakousku se z prvního místa do závodu vydá Marc Marquez. Společnost mu v první řadě budou dělat jezdci Ducati - Andrea Dovizioso a Jorge Lorenzo.

12.  8.  2017 | | 3 N/A
MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Marc Márquez

MotoGP: Sobotní dopoledne ovládl Mar…

V Rakousku je nyní sucho. Časy do první trojici v sobotu dopoledne zajeli Marc Márquez, Johann Zarco a Andrea Iannone.

12.  8.  2017 |
MotoGP: V neděli dopoledne kraloval Dovizioso

MotoGP: V neděli dopoledne kraloval …

Andrea Dovizioso je nejrychlejším mužem nedělního warm upu. V první trojici skončili i Marc Márquez a Maverick Viňales.

13.  8.  2017 |
Moto3: Z pole position v Rakousku vyrazí Rodrigo

Moto3: Z pole position v Rakousku vy…

Start z první řady si dnes v Rakousku zajistili Gabriel Rodrigo, Joan Mir a Juanfran Guevara. Pro Rodriga to je druhá pole position v řadě. Aktualizace: Mirův nejlepší čas byl nakonec smazán, takže se jezdec posouvá na desáté místo. Z první řady tak nakonec vyjedou Rodrigo, Guevara a Canet.

12.  8.  2017 |