Casey Stoner vítězí v Austrálii a je novým Mistrem světa MotoGP 2011

Šílený závod, do něhož nenastoupil ani jeden jezdec tovární Yamahy, závod plný pádů a nebezpečných situací. To byla australská Grand Prix, kterou naprosto precizně zvládl její vítěz Casey Stoner.

Casey Stoner vyhrál domácí Grand Prix v den svých šestadvacátých narozenin a stal se novým Mistrem světa královské kubatury MotoGP 2011. Je to jeho druhý titul. Ten první získal v premiérové sezoně osmistovek roku 2007. Letos 800ccm prototypy končí a Stoner tuto éru uzavírá dalším mistrovským triumfem.

Do závodu nenastoupila dvojice tovární Yamahy. Jorge Lorenzo si zranil prsteníček v ranním zahřívacím tréninku a místo na startovní rošt, jel do nemocnice na operaci. Ben Spies cítil určité komplikace po včerejší nehodě v kvalifikaci a rozhodl se po poradě s týmem a lékaři do závodu nenastoupit.

Po startu šel do vedení Casey Stoner, za ním druhý Nicky Hayden, třetí jel Marco Simoncelli, čtvrtý Andrea Dovizioso a první pětici uzavíral Álvaro Bautista. Karel Abraham do druhého kola najížděl jedenáctý. V nájezdu do třetího kola vedl Stoner s náskokem téměř tří sekund před druhým Simoncellim a náskok stále zvyšoval.

V sedmém kole závodu už Australan vedl rozdílem pěti sekund. Druhý jel Marco Simoncelli a za ním se už přibližovala dvojice továrních Hond třetího Doviziosa a čtvrtého Pedrosy. Pátý jel Nicky Hayden, šestý Bautista, sedmý Rossi, osmý Edwards, devátý De Puniet a desátý Hiroši Aojama. Karel Abraham jel těsně za Japoncem jedenáctý.

V desátém kole traťoví maršálové vyvěsili bílou vlajku, což znamenalo, že v případě deště můžou jezdci do boxů pro motocykly s nastavením do mokra. Ve stejné době už na Simoncelliho útočily Repsol Hondy Doviziosa a Pedrosy. Sedmý Rossi dojel dvojici Hayden a Bautista. Celkem zajímavě rozehraná partie, ale počasí mělo trumfy v ruce.

Ve čtrnáctém kole předjel Valentino Rossi svého parťáka Haydena a o pár zatáček dál také pátého Álvara Bautistu. Jenže těsně před jezdcem Suzuki následovala ztráta přilnavosti přední části jeho Ducati, následoval pád a konec závodu. Po Japonsku druhá nula v pořadí. Dařilo se Karlu Abrahamovi, který předjel De Punieta a jel deset kol před cílem osmý.

V době, kdy do cíle zbývalo pět kol už výměna motocyklů téměř nehrozila, ale to bylo velmi zrádné. Stoner jel naprosto jistě ve vedení závodu, druhé místo držel Marco Simoncelli a jen o třetí příčku bojovali jezdci Repsol Hondy , protože o stejnou pozici bojují také v celkovém hodnocení šampionátu. Čtyři kola před koncem začalo pršet a také padat. Spadl Abraham, Bautista, Crutchlow a Aojama. Abraham se naštěstí ještě stačil vrátit a cílem projel desátý. Tolik jezdců dnes totiž závod australské Grand Prix dokončilo.