Cíle španělské mise královské třídy

Po bláznivé, incidenty a deštěm poseté Velké ceně v Le Mans, se tento víkend vrací paddock MotoGP na scénu.
Cíle španělské mise královské třídy

Aktuální lídr šampionátu Jorge Lorenzo  chce v pátém podniku Mistrovství světa MotoGP nejen udržet svůj osmibodový náskok na největšího rivala Caseyho Stonera, ale také zde věnovat domácímu publiku své teprve druhé vítězství v královské kategorii.

Tovární jezdec týmu Yamaha Factory Racing Jorge Lorenzo je jediným jezdcem „tří ladiček“, který v každém z předcházejících čtyř podniků slavil umístění na podiu. Nejenže bude těžit ze sebevědomí a euforie, jež získal díky přesvědčivému vítězství na francouzském okruhu, ale zcela jistě jej bude nabíjet i nepochybná podpora domácích fanoušků na tribunách okruhu Montmeló.

Casey Stoner, úřadující mistr světa a jezdec týmu Repsol Honda, bude hledat cestu jak vylepšit třetí místo, které získal při poslední velké ceně. V jeho prospěch hraje skutečnost, že na katalánském okruhu získal již dvě vítězství v nejvyšší kategorii, z čehož zde hned to první získal při svém debutovém startu. V tomto směru tedy vede Casey nad Jorgem v poměru 2:1.

Oba vedoucí jezdce však čeká těžký soupeř a tím je týmový kolega Stonera Dani Pedrosa. Ten zcela jistě vidí domácí závod jako nejlepší místo pro zahájení útoku na zisk letošního titulu mistra světa. Dani zde zvítězil v roce 2008, ale chyběl při loňské GP, neboť si z incidentu s Marcem Simoncellim v předcházejícím závodě léčil zlomenou klíční kost.

Bitva o čtvrté místo se nyní změnila na dostihy tří jezdců. Dvojice týmu Monster Yamaha Tech3 Cal Crutchlow a Andrea Dovizioso je těsně pronásledována Valentinem Rossim bojujícím v barvách továrního týmu Ducati.  Crutchlow i Dovizioso svorně doufají, že nejen bohatě navýší své bodové konto, ale také, že se opět co nejvíce přiblíží „trojici z jiného světa“ a jeden či druhý bude blíž k zisku pozice týmové jedničky. Valentino Rossi, který díky ohromujícímu závodu v Le Mans zaznamenal svůj dosud nejlepší výsledek s motocyklem Ducati, samozřejmě nechce opustit nastolenou cestu. Po soukromých testech v Mugellu  v minulém týdnu a umístění na podiu ve Francii Rossi prohlásil, že motorka není na suchu tak dobrá jako v mokrých podmínkách. Přesto bude na trati, kde v minulosti získal devět rychlostních rekordů, opět bojovat s největším nasazením, ale také s nadějí, že přes víkend může několikrát sprchnout.

Jeho týmový kolega Nicky Hayden přijíždí do Katalánska s podobným cílem, a to především přeskočit v průběžném pořadí nováčka v kategorii MotoGP Stefana Bradla z týmu LCR Honda a také Álvaro Bautistu ze San Carlo Honda Gressini. Oba jmenovaní mají shodný počet 35 bodů a jsou tedy o dva body před Nickym. Zatímco Bautista minule na mokré trati nedopadl dobře, Stefan Bradl si naopak pátým místem připsal do svých statistik zatím nejlepší výsledek v královské třídě. Stefan by se i ve Španělsku opět rád dočkal ovací německých fanoušků. Ben Spies, který se nezdá být letos ve své kůži, by právě tady chtěl získat zpět své sebevědomí a sebedůvěru na trati.

Další domácí závodník Héctor Barbera hájící barvy Pramac Racing Teamu podává letos opravdu konzistentní výkony. Ve stejném duchu chce závodit před domácím publikem i v Montmeló. Bohužel náš Karel Abrahám nezískal dosud ani jeden mistrovský bod, a pokud dokončí katalánskou velkou cenu, bude to jeho teprve druhý dokončený závod v letošním roce.

Pole motocyklů CRT přivítá zpátky ve svém středu jezdce týmu NGM Mobile Forward Racing Colina Edwardse, který se vrací do závodění po zlomenině klíční kosti, kterou si způsobil v Estorilu před třemi týdny. To James Ellison z týmu Paul Bird Motorsport chce i tentokrát závod dokončit jako nejlepší jezdec CRT týmů. Jeho 11. místo v cíli francouzského závodu bylo zatím nejlepším umístěním jezdce na motocyklu CRT od vstupu těchto upravených „superbikových“ strojů do kategorie MotoGP. Domácí závodník Aleix Espargaró (Power Electronics Aspar) nyní vede skupinu CRT a samozřejmě si touží toto postavení, s podporou domácí prostředí, upevnit. Jeho týmový kolega Randy de Puniet bude chtít v Katalánsku hlavně zapomenout na ne zcela ideální vystoupení před domácím publikem v Le Mans, kde dokonce dvakrát havaroval. Mattia Passini (tým Speed Master), Danilo Petrucci (Came IodaRacing Project), Michele Pirro z týmu Fausta Gressiniho a dvojice jezdců ze stáje Avintia Blusens Yonny Hernandez a Iván Silva kompletují startovní pole pro Velkou cenu Katalánska.

Autor: Jana Králová


18. ledna | Jack Miller dnes slaví 26 let. odkaz
14. ledna | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.