Co mají společného Mir, Vierge a Rabat?

Joan Mir, Xavi Vierge a Esteve Rabat mají společné minimálně to, že letos získali titul nováčka roku: Mir v Moto3, Vierge v Moto2 a Rabat v MotoGP.
Co mají společného Mir, Vierge a Rabat?

Souboj o titul nováčka roku samozřejmě není zdaleka tak sledovaný jako boje o titul mistra světa. Nicméně i nováčci roku stojí za pozornost. Jak se v předchozích letech ukázalo, o nováčcích roku totiž bývá slyšet i v dalších letech po zisku tohoto titulu.

Například z bývalých nováčků roku v kategorii Moto3, která se koná od roku 2012, už vzešel jeden mistr světa a dva vicemistři. Pro upřesnění:  V historii třídy Moto3 už titul nováčka roku vybojovali Alex Rins (2012), Alex Márquez (2013), Enea Bastianini (2014) a Jorge Navarro (2015). Všichni čtyři mají na svém kontě minimálně dvě vítězství ve Velkých cenách, přičemž Alex Márquez je mistrem světa třídy Moto3 z roku 2014, Alex Rins vicemistrem v Moto3 (2013) a v Moto2 (2015) a navíc je i loňským nováčkem roku v Moto2. Enea Bastianini je vicemistrem z letošního roku a Navarro letos skončil celkově třetí.

Letos byl navíc boj o titul nováčka roku v kategoriích Moto3 a Moto2 nerozhodnutý až do posledního závodu. V královské kubatuře byla situace jiná. Jediným jezdcem, pro nějž byl letošek prvním rokem v této třídě, byl Esteve Rabat (šampion Moto2 z roku 2014), takže nikdo jiný tento titul vybojovat nemohl.

V Moto3 mezi sebou o nováčkovský titul letos bojovali Nicolo Bulega, Joan Mir a Fabio di Giannantonio. Před posledním závodem byl mezi těmito jezdci rozdíl jen šest bodů. Nejblíže nováčkovskému titulu byl Nicolo Bulega (129 bodů), dále byli Joan Mir (124 bodů) a Fabio di Giannantonio (123 bodů). Jenže Bulegovi závěr roku nevyšel, navíc měl potíže s ramenem a v posledním závodě nebodoval, takže nakonec skončil mezi nováčky až na třetím místě. Z nováčkovského titulu se raduje Joan Mir, který se ziskem 144 bodů obsadil páté místo v šampionátu. Na kontě už má tento mladý jezdec z Mallorky i jedno vítězství (z letošního Rakouska).

V kategorii Moto2 byl před posledním závodem nejvýše umístěným nováčkem Luca Marini (na celkově dvacátém místě). Ital měl před závodem ve Valencii na kontě 34 bodů, jenže tento počet už se mu v posledním závodě nepodařilo navýšit. Xavi Vierge ovšem bodoval dvanáctým místem. Celkově Vierge za sezónu získal 37 bodů a obsadil dvacáté místo v celkovém pořadí.

Kdo bude nováčkem roku v Moto3?

Kdo bude nováčkem roku v Moto3?

Joan Mir – nováček roku 2016 v kategorii Moto3

Mir se narodil 1. září 1997 na Mallorce. Do světového šampionátu kategorie Moto3 poprvé nahlédl v roce 2015, kdy v Austrálii odjel jeden závod jako náhradník. Závod tehdy nedokončil. První kompletní sezónu absolvoval až letos u týmu Leopard Racing. První body získal hned v Kataru, kde dojel dvanáctý. Dvakrát v letošní sezóně zajel nejrychlejší kolo závodu – poprvé už v Argentině (to byl druhý závod roku) a pak ještě v Malajsii. Na podium se poprvé podíval v Rakousku a rovnou se jednalo o stupínek nejvyšší. V dalším průběhu sezóny skončil na podiu ještě dvakrát: v San Marinu byl třetí a ve Valencii druhý. V celkovém pořadí šampionátu obsadil páté místo.

Xavi Vierge – nováček roku 2016 v kategorii Moto2

Vierge se narodil 30. dubna 1997 v Barceloně. Kategorii Moto3 ve světovém šampionátu nikdy nejel. Poprvé se tak ve světovém šampionátu objevil až v kategorii Moto2. Bylo to loni v Indianapolis s týmem Tech 3. U tohoto týmu tehdy Vierge nahradil Carduse a odjel zbytek sezóny, ale nezískal žádný bod. Před zahájením letošní sezóny už měl Vierge na kontě devět závodů, přesto se však (dle pravidel) letos bral jako nováček. (Je to podobný případ jako například Alex Márquez, který získal nováčkovský titul v Moto3 roku 2013, přičemž už také měl odjeto celkem dost závodů v předchozí sezóně.) Letos jel Vierge taktéž v týmu Tech 3. Ve své první kompletní sezóně skončil tento Španěl na dvacátém místě. Celkově vybojoval 37 bodů.  První body získal letos v Argentině, kde dojel čtrnáctý. Jeho zatím nejlepší umístění je osmé místo z letošní Malajsie.

Esteve Rabat – nováček roku 2016 v kategorii MotoGP

Stejně jako Mir a Vierge, kteří získali nováčkovský titul v nižších třídách, je i Esteve Rabat ze Španělska. Narodil se 25. května 1989. Poprvé se ve světovém šampionátu ukázal v roce 2005. Tehdy odjel jeden závod ve třídě 125 ccm. Pravidelně se začal objevovat od roku 2006. Ve stopětadvacítkách vydržel do roku 2010 včetně. V nejslabší kubatuře nikdy nezvítězil. Nejlépe byl třetí (v Číně 2007, ve Španělsku 2010 a v České republice 2010). V roce 2011 přestoupil do Moto2. Svého prvního vítězství se dočkal až v této třídě, jednalo se o závod v Jerezu roku 2013. V následujícím roce už se v Moto2 radoval z mistrovského titulu. Loni byl Rabat historicky prvním, kdo se pokusil titul v Moto2 obhájit. Úspěšný však nebyl, skončil až třetí (za Zarcem a Rinsem). Letos byl Rabat jediným nováčkem v královské kubatuře, takže se ani nikdo jiný nováčkem roku v této třídě stát nemohl. Během svého prvního roku v MotoGP nasbíral 29 bodů a obsadil celkové 21. místo.

Foto: Leopard Racing

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

4. dubna | Lorenzo Savadori dnes slavil 28 let. odkaz
4. dubna | Jorge Martin ve svém druhém závodě v MotoGP vystoupil na podium. odkaz
4. dubna | Dnes je to poprvé od roku 1954, kdy spolu v královské kubatuře stáli na podiu dva francouzští jezdci. odkaz
4. dubna | Fabio Quartararo slaví svou čtvrtou výhru v MotoGP. Hned za ním dojel jeho krajan Johann Zarco, který nyní vede šampionát. Třetí skončil nováček Jorge Martin. odkaz
4. dubna | Sam Lowes si dnes v Kataru dojel pro druhou výhru v řadě. odkaz