Colin Edwards uvažuje o návratu mezi superbiky

Američan sice stále hovoří o tom, že závodění v mistrovství světa silničních motocyklů je pro něho prioritou číslo jedna, ale také není daleko od možnosti už v příštím roce závodit za Ducati ve WSBK.

Ano. Američan a dlouholetý jezdec Yamahy teď skutečně jedná s továrním týmem italského výrobce a je docela možné, že pokud odejde Ben Spies k tovární Yamaze a Colin Edwards do WSBK, tak Herve Poncharal z Tech 3 nebude mít ani jednoho jezdce pro sezonu 2011.

Jezdec z Texasu vyhrál svůj druhý titul v mistrovství produkčních motocyklů v roce 2002 a už o rok později zamířil do mistrovství motocyklových prototypů s Aprilii. V roce 2004 závodil s Hondou a poté, co sezonu dokončil celkově pátý zamířil k Yamaze a Valentinu Rossimu v týmu Gauloises Yamaha. Od roku 2008 Edwards závodí v satelitním týmu Yamahy Tech 3 a výsledky ani výkony nejsou letos takové, jaké by si přál.

Ducati s Edwardsem nemluvila poprvé, nabídka jet WSBK už tu pro něho platí nějakou dobu, ale Američan stále preferoval královskou kubaturu MotoGP. Letos je situace jiná a na obzoru je zdá se změna, když Colins pro Motorcycle News uvedl: „Nechci ukončit kariéru tím, že budu po celou dobu bez nálady. Chci si to užívat a také závody vyhrávat nebo mít přinejmenším aspoň tu šanci. Motivace skončit osmý nebo šestý mě skutečně nezajímá.“

Letošní sezona je ale pro Edwardse hodně frustrující, protože svůj nejlepší výsledek zajel až  v domácím podniku, když se v Laguně Seca umístil sedmý. Nicméně v průběžném hodnocení patří americkému jezdci až jedenáctá pozice, což je po loňském výkonu neskutečný propad. Samozřejmě ještě není konec sezony, ale ohledně budoucnosti se rozhoduje už v tomto období.

„Víme, že motorka není konkurenceschopná,“ pokračoval jezdec z Texasu. „Pokaždé jsme se snažili zůstat nad věcí a snažili se zůstat motivovaní, ale moje motivace je pokaždé založena na tom, že ze sebe dostanu maximum, když jezdím dobře a mám dobrý pocit ohledně mého závodění. Jezdím teď lépe než kdy předtím. Mám stejnou motorku a pneumatiky jako loni a jezdím rychleji. Ale jsem stále vzadu a výsledky nejsou.“

„Dokonce i v době, kdy jsem byl v továrním týmu, tak jsem neměl tovární materiál. Stále tam byl někdo, kdo měl pokaždé lepší materiál než já. Politika způsobu práce vás místy štve,“ řekl Edwards, jenž by se mezi superbiky vrátil zejména pro možnost bojovat o vítězství v závodech, což je v královské kubatuře MotoGP za stávající situace velmi těžké.

Klepněte pro větší obrázekEdwards závod třídy MotoGP nikdy nevyhrál, ale jednou byl velmi blízko, když jezdil v sedle Yamahy týmu Camel Yamaha. Při Grand Prix v Assenu roku 2006 byl v posledním kole první a od cílové čáry ho dělilo snad necelých dvě stě metrů, když spadl. V poslední zatáčce totiž odrážel útok krajana Haydena, jenž v tomto roce nakonec získal titul.

Američan dále řekl, že pokud by přestoupil do WSBK rád by závodil v sedle Ducati 1198 a to i navzdory spekulacím ohledně budoucnosti superbikového továrního týmu. Za rok Italové nasadí v MotoGP o jeden prototyp GP11 navíc a také je pravděpodobné, že získají Valentina Rossiho. Nicméně Ducati se také musí zaměřit na vývoj litrového motoru pro sezonu 2012, takže je celkem jasné, kde poteče většina financí firmy z Boloně.

Edwards na adresu Ducati závěrem uvedl: „Hodně mi pomohli v roce 2002, protože tehdy jsem s nimi koncem roku podepsal předběžnou smlouvu. Aprilie mě pak požádala, abych jezdil v MotoGP a já chtěl hodně do Grand Prix. Zeptal jsem se Ducati, zda by bylo možné od smlouvy odstoupit a oni mi nechtěli bránit v kariérním postupu. Pomohli mi a vše se obešlo bez soudů a právníků, z toho důvodu jsem si jich vždy velmi vážil. Řekl bych, že pokud bych měl možnost volby, tak by to byli oni.“


27. září | Fernandezovi ve warm upu hořel motocykl. odkaz
26. září | Thomas Lüthi pojede příští rok u týmu SAG Racing. odkaz
25. září | Tony Arbolino musel po svém pádu na prohlídku do zdravotního střediska na okruhu. odkaz
20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz