Další akční partie Moto2 se už v pátek rozehraje na jihu Anglie

Už tento víkend uvidí v Silverstone britští fanoušci motocyklového šampionátu prototypů poprvé v akci jezdce a týmy nové střední kubatury Moto2.

Zatím každý z posledních čtyř závodů šestistovek přinesl velmi napínavou podívanou a to samé můžeme očekávat i v průběhu závodního víkendu na jihu Anglie.

Zatím se z vítězství těšila trojice jezdců – v Kataru to byl Shoya Tomizawa, dvakrát Toni Elías, když projel první cílem závodu v Jerezu a Le Mans a naposledy vyhrál domácí podnik v Itálii Andrea Iannone. Z toho důvodu tu nemůže být řeč o jasném favoritu v boji o titul.

Nicméně na pozici vedoucího muže šampionátu přijede do Velké Británie jezdec Gresiniho týmu Moto2 Toni Elías. Španělovi tato kubatura vyhovuje, protože se ji dokázal velmi rychle přizpůsobit a proto dosahuje velmi vyrovnaných výsledků.

Japonec Tomizawa ještě loni figuroval v druhé desítce, ale v letošním roce jede perfektně a v této fázi šampionátu mu patří druhá pozice. Jezdec týmu Technomag-CIP nebodoval ve Francii, což mu trošku zkomplikovalo situaci, protože na Elíase teď ztrácí devatenáct bodů a za ním třetí Simone Corsi mu už dýchá na záda.

Italský závodník stáje JiR Moto2 teď dvakrát za sebou skončil třetí a díky tomu mu také patří třetí místo v průběžném hodnocení Moto2. Před cestou do Británie má jednapadesát bodů, od druhého místa Tomizawy ho tedy dělí tři body a náskok na jezdce za ním má pětibodovou hodnotu. Corsi jede ve velké pohodě, takže od něho můžeme v Británii očekávat útok na průběžnou druhou příčku.

Na čtvrté pozici je Sergio Gadea, bývalý jezdec týmu Aspar Jorge Matineze. V barvách Tenerife 40 Pons ale působí jak pokropený živou vodou, což v Itálii potvrdil druhým místem a prvním umístěním na stupních vítězů šestistovek.

S řádnou dávkou sebevědomí pojede na jih Anglie Andrea Iannone, vítěz domácího podniku v Mugellu a jezdec týmu Fimmco Speed Up. Pokud je Gadea pokropený živou vodou tak Iannone byl přímo politý, protože v prvních dvou závodech vůbec nebodoval, až v Le Mans bral konečně body za čtvrté místo a naposledy triumfoval jak v kvalifikaci, tak v závodu. V Británii musí dokázat, že to myslí vážně a nebyla to jen náhoda. Už v nejnižší kubatuře předvedl, že má ostré lokty, takže se máme myslím na co těšit.

Švýcarský jezdec Thomas Lüthi je šestý a má stejný počet bodů jako Andrea Iannone. Z jeho pohledu tak bude výsledek v Silverstone velmi důležitý nejen pro jeho sebevědomí, ale samozřejmě pro postavení v mistrovství. Už nám všem předvedl, že dokáže s Moriwaki bojovat o příčky nejvyšší a jeho zatím nejlepším výsledkem je třetí místo z Jerezu, kde si to celkem tvrdě rozdal s Elíasem a Tomizawou.

Klepněte pro větší obrázek

Až sedmý je prozatím Julián Simón z Mapfre Aspar týmu. Mistr světa nejnižší kubatury byl před sezonou pasován do role jednoho z favoritů, ale problémy s motocyklem a přechod na současnou značku Suter Španělův start do sezony zpomalil. S pětatřiceti body je nyní součástí čtyřčlenné skupiny jezdců, kteří budou v Británii bojovat o průběžnou pátou pozici.

Posledním v této skupině je osmý Gábor Talmácsi z Fimmco Speed Up. Maďar v závodu britské Grand Prix oslaví svůj sto padesátý start v kariéře jezdce GP a je také posledním z čtveřice jezdců Moto2, kteří dosud dokázali bodovat v každém ze čtyř posledních závodů. Na to, že jich tam startuje čtyřicet, je tento počet o to zajímavější.

Z domácích jezdců je v Moto2 pouze Scott Redding z Marc VDS Racing. Britský závodník může o víkendu počítat s domácí podporou, ale zopakovat stejný kousek, jako v posledních dvou letech bude hodně těžké. Redding se totiž na stupních vítězů za celou svou kariéru umístil jen dvakrát a pokaždé na domácí půdě. V roce 2008 závod v Donington Parku fantasticky vyhrál, jako vůbec nejmladší jezdec mistrovství a loni se tam umístil druhý. Uvidíme, možná mu to vyjde i letos.

Na dráze v Silverstone také pojede další zástupce Britských ostrovů na divokou kartu a to Kev Coghlan v barvách týmu Monlau Joey Darcey. Britů je v motocyklovém šampionátu jako šafránu a můžou jen vzpomínat na časy z dob minulých. Je tedy na Reddingovi s Darceym, aby do nedělního závodu nastoupili s maximálním odhodláním, jenž přinese domácím fanouškům satisfakci v podobě zajímavých výsledků.

Dvojici českých závodníků Lukáši Peškovi a Karlu Abrahamovi patří v pořadí čtyřiadvacáté a pětadvacáté místo v průběžné tabulce Moto2. Pešek z Matteoni CP Racing poslední závod v Itálii nedokončil, i když měl na to, aby se tam prezentoval dobrým výsledkem. Abraham zase v závěru italské GP bojoval, aby se dostal na bodované pozice, ale nestačil zajet lépe než na sedmnáctou příčku. Základem pro oba je podat dobrý výkon v kvalifikaci, pokud se jim to podaří, máme se určitě na co těšit.