Dani Pedrosa nedal nikomu šanci a vyhrál italskou GP v Mugellu

Čtvrtý podnik sezony třídy MotoGP vyhrál s naprostým přehledem Dani Pedrosa z tovární Repsol Hondy, druhé místo obsadil jediný zástupce Fiat Yamahy Jorge Lorenzo a třetí místo oslavil domácí borec Andrea Dovizioso.

Dnešní podnik můžeme rovněž nazvat prvním závodem MotoGP bez účasti Valentina Rossiho, který teď leží v nemocnici a poprvé na závodní dráze chyběl. Nedělní podnik opět připravil neskutečné souboje, které byly v režii jezdců v boji o čtvrté místo.

Začátek závodu královské kubatury byl velmi emotivní, protože jezdci seřazení na startovním roštu přáli brzké uzdravení domácímu ´bomberovi´ Rossimu a to vše za mohutného skandování italského publika, což vytvořilo skutečně neobyčejnou před-závodní atmosféru.

První řada na startu patřila prvnímu Danimu Pedrosovi z Repsol Hondy, vedle Španěla se postavil jeho krajan Jorge Lorenzo s tovární Yamahou a třetí Casey Stoner na domácí značce motocyklu Ducati. Australan jako jediný z jezdců MotoGP nasadil u zadní pneumatiky střední směs a před startem nevypadal nijak spokojeně.

Tradičně raketový start předvedl Dani Pedrosa a okamžitě šel do vedení, druhý jel Jorge Lorenzo a třetí Casey Stoner. Druhé kolo už Stonera předjel Andrea Dovizioso a na čtvrté místo se posunul Ben Spies z Monster Tech 3, ale chyboval a propadl se na šesté místo. Pozice se měnily s každým metrem a úžasně hned od začátku jely obě tovární Hondy. V nájezdu do třetího kola už Dovizioso figuroval na druhém místě za Pedrosou, když v ´San Donato´předjel Jorge Lorenza, ale ten mu to brzy vrátil.

Super jízdu předváděl Marco Melandri, předjel šestého Haydena a během chvilky už jel v těsném závěsu za Casey Stoner. V šestém kole na Australana zaútočil a bez problému získal čtvrtou pozici. Bohužel pro Haydena mu ve stejném kole podklouzl předek, spadl a letos poprvé nedokončil závod. Na dráze tak zůstala jediná rudá GP10, která se dostala mezi sevření Hond Melandriho a De Punieta.

V polovině závodu už měl vedoucí Dani Pedrosa náskok na druhého Lorenza ve výši necelých sedmi sekund, což mu dávalo velkou naději na vítězství v závodu. Bojovalo se o druhé místo Lorenzo-Dovizioso a o čtvrté Melandri-De Puniet-Stoner. Tato trojice předváděla skutečně velmi hezké souboje a už dlouho jsme je spolu neviděli jet tak vyrovnanou partii. Ben Spies jel sedmý a s viditelným odstupem jel za ním osmý Colin Edwards.

Po nadějném výkonu v přípravě na Velkou cenu Itálie byl dnešní závod katastrofou pro Colina Edwardse. Nějakou dobu jel v první desítce, ale pak se propadl až na třinácté místo a jezdce před sebou ztrácel téměř pět sekund. Ben Spies, druhý jezdec Monster Tech 3 v klidu vyčkával na sedmé pozici a čekal, co se vyvine z těsné bitvy o čtvrté místo mezi De Punietem, Melandrim a Stonerem.

Hned na začátku závodu přišel výjezdem mimo trať o šance na dobrý výsledek Marco Simoncelli ze San Carlo Honda Gresini, jel jedenáctý, ale v závěru dokázal fantasticky zabrat a nakonec cílem projel jako devátý, což je neuvěřitelné, ale pro domácího Itala určitě velmi povzbudivé.

Casey Stoner nebyl v Mugellu ve své kůži, ale je důležité že získal body za čtvrté místo a to po nádherném souboji s Marcem Melandrim a Randy De Punietem. Melandri projel cílem pátý a De Puniet šestý.

Tovární stáj Suzuki opět nic výrazného nepředvedla. Loris Capirossi v Mugellu skončil desátý a Álvaro Bautista čtrnáctý. Každý, kdo dnes dojel do cíle GP Itálie bodoval a to bylo zcela určitě cílem Bautisty, protože s nedoléčeným zraněním klíční kosti nedokázal absolutně bojovat o nějakou jinou, lepší pozici.

Po třiadvaceti kolech jízdy ve vedení a s náskokem čtyř sekund vyhrál dnešní závod královské kubatury tovární jezdec Hondy Dani Pedrosa, druhý byl Jorge Lorenzo a třetí domácí závodník tovární Hondy Andrea Dovizioso. Jorge Lorenzo se před cestou na stupně vítězů oblékl do žlutého trička s šestačtyřicítkou na prsou a pozdravil tak svého kamaráda do nemocnice.

GP Itálie - MotoGP, závod:

P.

Jezdec Země Tým Motocykl Km/h Čas/ztráta
1

Dani PEDROSA SPA Repsol Honda Team Honda 170.4 42'28.066
2

Jorge LORENZO SPA Fiat Yamaha Team Yamaha 170.2 +4.014
3

Andrea DOVIZIOSO ITA Repsol Honda Team Honda 170.0 +6.196
4

Casey STONER AUS Ducati Marlboro Team Ducati 168.7 +25.703
5

Marco MELANDRI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 168.7 +25.735
6

Randy DE PUNIET FRA LCR Honda MotoGP Honda 168.7 +25.965
7

Ben SPIES USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 168.5 +28.806
8

Aleix ESPARGARO SPA Pramac Racing Team Ducati 167.8 +40.172
9

Marco SIMONCELLI ITA San Carlo Honda Gresini Honda 167.7 +41.394
10

Loris CAPIROSSI ITA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 167.7 +42.107
11

Hiroshi AOYAMA JPN Interwetten Honda MotoGP Honda 167.6 +43.095
12

Hector BARBERA SPA Paginas Amarillas Aspar Ducati 167.6 +43.363
13

Colin EDWARDS USA Monster Yamaha Tech 3 Yamaha 165.6 +1'14.393
14

Alvaro BAUTISTA SPA Rizla Suzuki MotoGP Suzuki 165.0 +1'24.389

Závod nedokončil:Mika KALLIO FIN Pramac Racing Team Ducati 166.7 15 kolNicky HAYDEN USA Ducati Marlboro Team Ducati 167.4 18 kol

14:23 | Tony Arbolino musel po svém pádu na prohlídku do zdravotního střediska na okruhu. odkaz
20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz
20. září | Nagashima zajel nejlepší čas dnešního warm upu a následně drsně upadl. odkaz
20. září | Tatsuki Suzuki má po pádu v kvalifikaci zlomené levé zápěstí, do závodu tedy nenastoupí. odkaz