Danny Kent – šampion Moto3 pro rok 2015

Až v posledním závodě letošní sezóny dokázal Danny Kent rozhodnout šampionát ve svůj prospěch. Tři předchozí pokusy nedotáhl do vítězného konce.
Danny Kent – šampion Moto3 pro rok 2015

Poprvé od roku 1977 se Velká Británie dočkala mistra světa. Posledním Britem, který se radoval z titulu, byl Barry Sheene v kategorii 500 ccm. Na jeho úspěchy navázal až nyní Danny Kent.

Danny Kent se narodil 25. listopadu 1993. Těsně před svým vstupem do světového šampionátu se účastnil Red Bull Rookies Cupu. V sezóně 2009, kdy se z titulu v Red Bull Rookies Cupu radoval Jakub Kornfeil, obsadil Kent čtvrté místo. V následujícím roce Kentovi o jeden bod unikl titul. Ve Velké Británii roku 2010 absolvoval Kent svůj první start v mistrovství světa silničních motocyklů. Tehdy se ještě jezdila kategorie 125 ccm. Kent svůj první závod v této třídě nedokončil. Od Japonska téhož roku se však dočkal a dojel už zbytek sezóny místo Isaaca Viňalese. Na body však roku 2010 Kent ani jednou nedosáhl.

V roce 2011 už Kent absolvoval kompletní ročník v kategorii 125 ccm. V celkovém pořadí skončil jedenáctý. Na podium se nedostal. Jeho nejlepším umístěním bylo čtvrté místo z GP Španělska.

V další sezóně, kdy třídu 125 ccm vystřídala kategorie Moto3, už Kent zaznamenal své první umístění na stupních vítězů, první výhru, první pole position i první nejrychlejší kolo závodu. První stupně vítězů vybojoval Kent v Nizozemsku roku 2012. Během této sezóny pak získal i dvě výhry – ta první z nich přišla v Japonsku 2012, druhá následovala ve Valencii. První pole position kariéry si Kent vyjel v Japonsku (těsně před svým prvním vítězstvím). V Aragonii téhož roku se Kent dočkal i svého prvního nejrychlejšího kola v závodě. Až do letošního roku byl sezóna 2012 Kentovou nejúspěšnější. V celkovém pořadí skončil čtvrtý.

Roku 2013 přestoupil Kent do kategorie Moto2, kde v týmu Tech3 žádných výraznějších úspěchů nedosáhl. Sezónu ukončil až na celkově dvaadvacátém místě. V žádném ze závodů se nepodíval ani do první desítky. Nejlépe dojel dvanáctý v Brně a v Sepangu.

Kentův čtvrtý pokus

Kentův čtvrtý pokus

Poté, co se Kentovi v Moto2 nedařilo tak, jak očekával, rozhodl se britský jezdec pro návrat do Moto3. Vrátil se k týmu Akiho Aja, kde již v minulosti jezdil. Tentokrát však neosedl KTM, ale Husquarnu. Roku 2014 dokázal Kent dvakrát vystoupit na stupně vítězů – jednou před diváky v Brně a podruhé v Aragonii. Celkově obsadil osmé místo.

Letos se Kent stal jezdcem týmu Leopard Racing. Úvod sezóny měl Brit výborný. V Kataru dojel druhý a pak následovala tři vítězství v řadě. Ve Francii se poprvé objevil mimo podium, když dojel čtvrtý, ale hned za dva týdny v Itálii už byl druhý. V Katalánsku si vyjel čtvrté letošní vítězství. V Nizozemsku dorazil do cíle jako třetí. Před letní přestávkou si Danny připsal výhru v Německu. Návrat po letní pauze už nedopadl podle Kentových očekávání. V Indianapolis panovalo nevyzpytatelné počasí a Kent poprvé v této sezóně nebodoval. V Brně nenavázal na úspěch z loňského roku, kdy dojel třetí, tentokrát skončil mimo podium (až sedmý). Na domácí půdě v Silverstone si Kent zajistil šestou výhru letošní sezóny a zároveň to byl i jeho poslední triumf. Od té doby už se (až do konce) sezóny nedokázal propracovat ani na stupně vítězů.

Po výhře ve Velké Británii měl Kent 224 bodů a na druhého Bastianiniho měl náskok sedmdesát bodů. Miguel Oliveira, který se nakonec udržel v boji o titul až do posledního závodu, byl v té době až pátý se ztrátou 110 bodů na Kenta. Od závodu v San Marinu se přestalo Kentovi dařit, ale naopak se do vynikající formy dostal Oliveira, který v posledních šesti závodech pokaždé dojel na stupních vítězů – dvakrát byl druhý a čtyřikrát zvítězil.

V Japonsku měl Kent první šanci na zisk titulu, ale šesté místo, které si vyjel, mu ještě nestačilo. Ani o týden později (v Austrálii) nebyl Kent úspěšný. Jeho závod skončil pádem. Spolu s ním upadl i Enea Bastianini, který tak již vypadl z boje o titul. Ve hře už kromě Kenta zůstal jen Oliveira se ztrátou čtyřiceti bodů. Kent přijel do Malajsie s tím, že mu stačí páté místo (bez ohledu na Oliveirův výsledek). Ani třetí pokus však Kentovi nevyšel. Oliveira opět zvítězil a Kent skončil až sedmý.

Boj o titul se nakonec rozhodl až v posledním závodě sezóny, kdy Kentovi stačilo získat dva body. Navzdory startu z osmnácté pozice dokázal Kent ve Valencii dojet devátý, což mu při Oliveirově výhře na titul stačilo. Oliveira tak během poslední třetiny sezóny dokázal ztrátu 110 bodů stáhnout na pouhých šest. Kent si však nakonec titul uniknout nenechal. Stal se čtvrtým šampionem kategorie Moto3. Prvnímu ročníku dominoval Sandro Cortese, roku 2013 se radoval Maverick Viňales a loni se šampionem stal Alex Márquez.

Příští rok se Kent znovu pokusí o přesun do Moto2. Zůstane u týmu Leopard Racing a jeho týmovým kolegou bude Miguel Oliveira.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře


20. září | Opakovaný start musel být odložen, protože začalo zase pršet. odkaz
20. září | Závod Moto2 byl přerušen kvůli dešti. Nový závod se pojede na deset kol. odkaz
20. září | Nagashima zajel nejlepší čas dnešního warm upu a následně drsně upadl. odkaz
20. září | Tatsuki Suzuki má po pádu v kvalifikaci zlomené levé zápěstí, do závodu tedy nenastoupí. odkaz
19. září | Xavi Vierge sice v kvalifikaci upadl, ale do závodu odstartuje jako třetí. odkaz