Joan Mir

Joan Mir

10
Fotogalerie

MotoGP: Mir se stává devátým vítězem sezóny a navyšuje vedení v šampionátu

Joan Mir se dnes dočkal své první výhry v královské kubatuře a v šampionátu už vede o 37 bodů. Spolu s Mirem na podium vystoupili Alex Rins a Pol Espargaro.

Do Velké ceny Evropy vyrážel z první pozice Pol Espargaro. Z pit lane naopak musel startovat Maverick Viňales, který použil už šestý motor, přičemž na letošní rok je povoleno jenom pět motorů. Penalizaci za nezodpovědnou jízdu v kvalifikaci dostal Aleix Espargaro, který tak na roštu klesl na deváté místo. Penalizován byl i Brad Binder, který v minulém závodě způsobil kolizi s Millerem. Binder tedy musí v tomto závodě absolvovat tzv. „long lap“. Na startu dnešního závodu chyběl Iker Lecuona, který je v karanténě po kontaktu s osobou nakaženou koronavirem. Zpátky je naopak Valentino Rossi, který už se z koronaviru zotavil.

Páteční a sobotní program se odjel na mokré nebo osychající dráze, až dnešek byl prvním dnem, kdy se jezdci vydali na suchou dráhu.

Po startu se vedení ujal Pol Espargaro. Na druhé místo se zařadil Rins a na třetí Nakagami – tedy pořadí na prvních třech místech zůstalo stejné jako na roštu, ale ne na dlouhou dobu, protože Mir se brzy dostal na třetí místo před Nakagamiho.

Nedlouho po startu ve stejném okamžiku, ale nezávisle na sobě upadli Aleix Espargaro a Fabio Quartararo. Jezdci jsou v pořádku. Quartararo se vrátil na dráhu, ale s velkou ztrátou a daleko za bodovanými pozicemi.

V dalším kole se pak Rins ujal vedení. Pol Espargaro klesl na druhé místo. Mir zůstal třetí. Oliveira se dostal na čtvrté místo. Nakagami klesl na páté místo.

Savadori ve svém prvním závodě v kategorii MotoGP upadl čtyřiadvacet kol před koncem, ale dokázal se ještě vrátit na dráhu a zařadil se na poslední místo.

Třiadvacet kol před koncem vedl Rins a druhý už byl Mir. Pol Espargaro klesl na třetí místo. V témže kole zůstal stát u trati Valentino Rossi.

V dalším kole skončil na zemi Francesco Bagnaia a o chvíli později i Cal Crutchlow. Jezdci jsou v pořádku. Na body se tak posunul Maverick Viňales, který startoval z pit lane. Fabio Quartararo, který upadl v úvodu, jezdil v tuto chvíli hodně rychle a vlivem pádů soupeřů už byl na šestnácté pozici.

Osmnáct kol před koncem pokračoval ve vedení Rins. Druhý Mir byl blízko za ním. Pol Espargaro na třetí pozici také neměl nijak velkou ztrátu. Quartararo mezitím pokračoval na šestnáctém místě zhruba čtrnáct vteřin za patnáctým Viňalesem, Rossi už byl v této chvíli v boxu. Nejlépe postaveným jezdcem Yamahy byl v této chvíli Morbidelli na osmém místě, pro Yamahu se tedy tento závod moc dobře nevyvíjel. A o dvě kola později se pak Morbidelli propadl na desáté místo.

Patnáct okruhů před šachovnicí zůstávala první trojice ve složení Rins, Mir a Pol Espargaro. Čtvrtý Oliveira už úplně nestíhal tempo vedoucí trojice. Viňales se dostal na čtrnácté místo před Rabata, který měl nějaký problém a nakonec musel zamířit do boxu. Tím pádem se pak na poslední bodované místo posunul Quartararo, který do Valencie přijel jako druhý muž průběžného pořadí šampionátu se ztrátou 14 bodů na prvního.

Dvanáct kol před koncem došlo ke změně na čtvrté pozici. Nakagami se dostal před Oliveiru. Na prvních třech místech zůstávala situace beze změny.

V dalším kole se ovšem do čela dostal Mir a Rins se zařadil na druhé místo. Pol Espargaro zůstával třetí. Čtvrtý Nakagami ztrácel zhruba dvě vteřiny na první trojici.

Sedm kol před koncem pokračoval na prvním místě Mir. Rins na něj na druhé pozici ztrácel zhruba půl vteřiny. Pol Espargaro zůstával třetí nedaleko za Rinsem, ale ne úplně v nejtěsnějším kontaktu. V první pětce se dále drželi i Nakagami a Oliveira. Zarco a Miller spolu bojovali o šesté místo. Osmý byl Alex Márquez, devátý Dovi a desátku uzavíral Binder.

V dalším průběhu Mir navýšil svůj náskok v čele. Pět kol před koncem už vedl o více než vteřinu před Rinsem.

Čtyři kola před koncem se Dovi dostal na osmé místo před Alexe Márqueze, který ovšem následně upadl. Jezdec je v pořádku. Vlivem jeho pádu se Viňales posunul na třinácté místo a Quartararo na čtrnácté.

V předposledním kole se na sedmé místo před Zarca posunul Dovi a následně Zarca překonal i Binder, který byl v této chvíli hodně rychlý. O chvíli později Binder předjel Doviho a dostal se tak na sedmé místo.

Do posledního kola najel jako první Mir s náskokem přes jednu vteřinu na Rinse. Těsně za Rinsem pak byli Pol Espargaro a Nakagami.

Mir se dnes konečně dočkal svého prvního vítězství a navýšil tak své vedení v šampionátu. Před tímto závodem se hodně hovořilo o tom, zda by Mir mohl získat titul, aniž by zvítězil. Nyní Mir výhru vybojoval, takže k výše zmíněné situaci nedojde. Nyní Mir vede o 37 bodů před Quartararem a Rinsem, kteří v tuto chvíli mají stejný počet bodů.

Spolu s Mirem, který se stal devátým různým vítězem tohoto roku, dnes na podium vystoupili Alex Rins a Pol Espargaro. Nakagami skončil čtvrtý a první pětku uzavřel Oliveira. Quartararo, kterému se dnes hodně vzdálila šance na zisk titulu, byl po závodě v boxech hodně nešťastný.

GP Evropy - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Joan MIR Suzuki 155,8 41'37,297
2 Alex RINS Suzuki 155,8 0,651
3 Pol ESPARGARO KTM 155,8 1,203
4 Takaaki NAKAGAMI Honda 155,7 2,194
5 Miguel OLIVEIRA KTM 155,3 8,046
6 Jack MILLER Ducati 155,3 8,755
7 Brad BINDER KTM 155,2 10,137
8 Andrea DOVIZIOSO Ducati 155,2 10,801
9 Johann ZARCO Ducati 155,1 11,55
10 Danilo PETRUCCI Ducati 154,8 16,803
11 Franco MORBIDELLI Yamaha 154,7 17,617
12 Stefan BRADL Honda 154,3 24,35
13 Maverick VINALES Yamaha 154,3 25,403
14 Fabio QUARTARARO Yamaha 153,4 39,639
Neklasifikováni    
  Lorenzo SAVADORI Aprilia 145,6 2 kola
  Alex MARQUEZ Honda 155,1 4 kola
  Tito RABAT Ducati 151 14 kol
  Francesco BAGNAIA Ducati 152,6 22 kol
  Cal CRUTCHLOW Honda 151,9 22 kol
  Valentino ROSSI Yamaha 151,3 23 kol
  Aleix ESPARGARO Aprilia   0 kol

Foto: Václav Duška Jr.

Doporučujeme

Články odjinud