MotoGP: Počasím ovlivněný poslední závod roku ovládl Dovi

Ve Valencii letos hodně zlobilo počasí. Pršelo a bylo relativně chladno. Závod MotoGP musel být dokonce přerušen kvůli nevyhovujícím traťovým podmínkám. Z výhry se nakonec raduje Dovi. Rins dorazil do cíle jako druhý. Pol Espargaro pro KTM zajistil první podium v MotoGP.
MotoGP: Počasím ovlivněný poslední závod roku ovládl Dovi

Do posledního závodu letošního roku se jako první vydal Maverick Viňales. Po startu do sedmadvacetikolového závodu se vedení ujal Rins. Viňales klesl na druhé místo. Podmínky na dráze vůbec nebyly pěkné. Jelo se za deště a dráha byla opravdu hodně mokrá.

Rins pokračoval ve vedení i ve druhém kole. Druhý byl Dovi a třetí Viňales. Na čtvrté místo se před Márqueze dostal Pol Espargaro na KTM a to mladšímu z bratrů Espargarových evidentně nestačilo. O kolo později se posunul před Viňalese na třetí místo. Stroje KTM jsou dnes ve Valencii rychlé ve všech třídách. V Moto3 vyhrál Oncu na KTM a v Moto2 zvítězil Oliveira taktéž na KTM.

Polův bratr Aleix ovšem ve Valencii daleko nedojel, skončil na zemi už ve třetím kole a příliš se mu nechtělo vstávat.

Pol nakonec třetí místo dlouho neudržel, brzy se propadl za Márqueze na čtvrté místo. Propadal se i Viňales. Španěl startoval z pole position, ale mokré podmínky mu nevyhovovaly a jezdec klesal pořadím. Třiadvacet kol před cílem byl osmý za Rossim, který se naopak posunul vpřed oproti startu.

V té době předvedl velký přemet Miller. Tomuto jezdci se sice obvykle daří na mokrém povrchu, ale tentokrát se pěkného výsledku nedočká. Naštěstí to však aspoň vypadalo, že se jezdci nic vážného nestalo.

Alex Rins pokračoval ve vedení i dvaadvacet kol před závěrem. Dovi držel druhé místo a Márquez byl třetí.

Stejně jako v závodech nižších tříd se i v MotoGP hodně padalo. Kromě výše zmíněných později upadli i Petrucci, Pirro a Pol Espargaro. Pořádný kotrmelec následně předvedl i letošní šampion Márquez a vypadalo to, že si opět poškodil rameno, které si už včera vykloubil při kvalifikaci.

Dále na zemi skončil i Thomas Lüthi. O něco později upadl i Iannone. Ital odcházel od nehody s dopomocí. To rozhodně není způsob, jakým si Iannone přál ukončit své působení u Suzuki.

Iannoneho kolega Rins pokračoval ve vedení i v dalším průběhu závodu. Dovi držel druhé místo a třetí už byl Valentino Rossi, kterému včera nevyšla kvalifikace, nepostoupil ani do druhé části. Na čtvrté místo se posunul Viňales. První pětku uzavíral nováček Morbidelli, ten pak ovšem upadl a zhruba v téže době upadl i Viňales. Španěl po nehodě docela kulhal. Čtrnáct kol před cílem skončil na zemi i Bradley Smith.

V této době jeli jezdci na prvních třech místech hodně blízko sebe a docházelo i ke změnám ve vedení. Rins během chvíle klesl na třetí místo, vedení se ujal Dovi, pak na chvíli Rossi. V závodě už zůstávalo jen patnáct jezdců. Z důvodu velmi nepříznivých podmínek musel být závod zastaven. Vzhledem k tomu, že nebyly odjety alespoň dvě třetiny závodu, bude muset být závod znovu odstartován, až to bude možné. Jezdci se při opakovaném startu seřadí na roštu podle pořadí z třináctého kola.

MotoGP: Z pole position se ve Valencii raduje Viňales

MotoGP: Z pole position se ve Valencii raduje Viňales

Závod byl znovu odstartován po 15. hodině odpolední. Na startu se jezdci seřadili podle výsledku z třináctého kola, takže z první pozice vyrážel Rins.

Po opakovaném startu se vedení ujal Rins, který se do něj pouštěl z první pozice. Na druhé místo se zařadil Dovi a na třetí Rossi.

I druhý závod se jel na mokrém povrchu, déšť pokračoval, ale naštěstí už nebyl tak vydatný.

V druhém kole druhého závodu se na první pozici posunul Dovi. Rins klesl na druhé místo. Rossi zůstal třetí. Čtvrtý jel Pol Espargaro, který sice v prvním závodě upadl, ale dokázal se vrátit. První pětku uzavíral Dani Pedrosa, který se loučí s rolí závodního jezdce MotoGP.

Devět kol před cílem pokračoval ve vedení Dovi. Rins byl druhý a nic se neměnilo ani na třetí pozici, kde zůstával Rossi. Karel Abraham jezdil patnáctý – tedy na bodované pozici.

O kolo později došlo ke změně na druhé pozici. Rossi se dostal před Rinse. Dovi už měl před touto dvojicí menší náskok.

Šest kol před cílem ve dvanácté zatáčce upadl Alvaro Bautista a rozloučil se tak se třídou MotoGP. Dvanáctá zatáčka během celého víkendu dělala jezdcům dost potíže, došlo zde k mnoha pádům.

O kolo později skončil na zemi (v zatáčce číslo 12) také Valentino Rossi, který upadl i včera. Jezdec je v pořádku a vrátil se zpět do závodu na třinácté místo mezi Lorenza a Abrahama. Po Rossiho pádu se na provizorní podium dostal Pol Espargaro na KTM.

Do posledního kola najel jako první Andrea Dovizioso s relativně komfortním náskokem před druhým Rinsem (téměř 3,5 s). Pol Espargaro držel třetí místo. V první pětce byli i Pirro a Pedrosa.

Z výhry se nakonec raduje Dovi. Rins dorazil do cíle jako druhý, čímž vyrovnal své zatím nejlepší umístění v MotoGP. Na podium se nakonec dostal i Pol Espargaro s KTM. Pro KTM to tedy dnes byl velký den.

Michele Pirro startoval na divokou kartu a veze si domů bramborovou medaili. První pětku uzavřel Pedrosa a rozloučil se tak s rolí závodního jezdce MotoGP. Dále dojeli Nakagami, Zarco s Smith. Bradl, který nahradil zraněného Crutchlowa, dojel do cíle jako devátý. Desítku uzavřel Syahrin.

Karel Abraham si dojel pro dva body za čtrnácté místo.

Další závod se pojede až příští rok v březnu.

GP Valencie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Andrea DOVIZIOSO Ducati 139,8 24'03,408
2 Alex RINS Suzuki 139,5 2,75
3 Pol ESPARGARO KTM 139,1 7,406
4 Michele PIRRO Ducati 139 8,647
5 Dani PEDROSA Honda 138,5 13,351
6 Takaaki NAKAGAMI Honda 136,7 32,288
7 Johann ZARCO Yamaha 136,7 32,806
8 Bradley SMITH KTM 136,7 33,111
9 Stefan BRADL Honda 136,4 36,376
10 Hafizh SYAHRIN Yamaha 136,3 37,198
11 Scott REDDING Aprilia 135,6 44,326
12 Jorge LORENZO Ducati 135,5 46,146
13 Valentino ROSSI Yamaha 134,9 52,809
14 Karel ABRAHAM Ducati 133,3 +1'10,628
15 Jordi TORRES Ducati 132,7 +1'16,739
Neklasifikováni    
  Alvaro BAUTISTA Ducati 136,3 7 kol
  Maverick VINALES Yamaha   0 kol
  Danilo PETRUCCI Ducati   0 kol
  Marc MARQUEZ Honda   0 kol
  Andrea IANNONE Suzuki   0 kol
  Aleix ESPARGARO Aprilia   0 kol
  Jack MILLER Ducati   0 kol
  Franco MORBIDELLI Honda   0 kol
  Thomas LUTHI Honda   0 kol

Foto: Ducati

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

15. května | Bastianini vítězí potřetí v letošní sezóně. odkaz
15. května | Závod Moto3 bude restartován a zkrácen na 14 kol. Jezdci se na startu seřadí dle původních pozic z kvalifikace.
15. května | Závod Moto3 je přerušen. v Le Mans začalo pršet. odkaz
14. května | Deniz Öncü měl dnes nepříjemný pád. Musel do zdravotního střediska na vyšetření, ale nakonec je v pořádku. odkaz
2. května | Server odkaz dnes přišel s informací, že Suzuki na konci letošního roku opustí MotoGP. Očekává se, že brzy by mělo být vydáno oficiální oznámení.