MotoGP: Márquez vítězí v Argentině dominantním způsobem

Marc Márquez od začátku argentinského závodu nedal nikomu šanci a dojel si pro výhru. Na podium jej doprovodili Rossi a Dovi.

Argentinský závod královské kubatury byl vypsán na pětadvacet kol a jako první se do něj vydával Marc Márquez. Spolu s ním z první řady vyráželi Maverick Viňales a Andrea Dovizioso. Český jezdec Karel Abraham startoval z patnáctého místa.

Po startu závodu se vedení ujal Márquez, který vyrážel z pole position. Na druhé místo se zařadil Dovi a na třetí Miller, který v Argentině startoval jako první před rokem.

Márquez v čele hodně ujížděl svým pronásledovatelům. Dovi držel druhé místo i v druhém kole. Za Dovim to ovšem bylo těsné. Rossi, Miller, Morbidelli, Crutchlow byli seřazení těsně za ním. Viňales, který startoval z první řady v úvodu závodu klesl o několik pozic vzad – podobně jako před třemi týdny v Kataru, kdy startoval z pole position a po startu se také propadl.

Cal Crutchlow, který v Argentině zvítězil v loňském roce, obdržel penalizaci v podobě průjezdu boxovou uličkou, jednalo se o trest za ulitý start. Po odpykání trestu se loňský vítěz propadl až na úplný konec pole a přišel tak o šance, že by loňský úspěch zopakoval, pokud se nestane nic nepředvídatelného.

Márquez pokračoval na první pozici i devatenáct kol před koncem. V té době se na chvíli na druhé pozici ukázal Rossi, ale následně byl široký a klesl na třetí pozici za Doviho. Čtvrtý byl Morbidelli a pátý Petrucci.

 V době, kdy do cíle zbývalo sedmnáct kol, měl Márquez v čele náskok přes 6 vteřin. Rossi byl druhý a provizorní podium uzavíral Dovi – vítěz katarského závodu. V první pětce byli také Morbidelli a Miller. Karel Abraham byl dvacátý (tedy mimo bodované pozice). Za ním byl pouze Iannone a penalizovaný Crutchlow.

MotoGP: Pole position v Argentině vybojoval Márquez

MotoGP: Pole position v Argentině vybojoval Márquez

Rins, který startoval ze zadních pozic, se postupně posouval vpřed. Patnáct kol před koncem se posunul na osmé místo před Nakagamiho. Pozici nejlepšího nováčka držel Quartararo na desáté pozici. Mir, který byl nejvýše umístěným nováčkem v Kataru, byl v této chvíli až sedmnáctý.

Márquez nadále navyšoval vedení. Dvanáct kol před koncem již vedl o 8,7 s před Rossim. Třetí místo držel Dovi a byl v těsném kontaktu s Rossim a také Rossiho a Doviho krajané – Morbidelli a Petrucci zůstávali v kontaktu.

Jedenáct kol před koncem bohužel skončil závod pro Karla Abrahama. Jezdec upadl, takže si z Argentiny žádné body neodveze. Následně Abrahama následoval jeho týmový kolega Rabat. Oba jezdci týmu Avintia Racing jsou naštěstí v pořádku.

Na prvním místě Márquez stále navyšoval vedení. Dovi se dostal na druhé místo před Rossiho. Morbidelli a Petrucci se drželi v první pětce. Dále těsně za nimi jeli Miller, Rins a Nakagami. Viňales měl menší výlet mimo dráhu, takže klesl na deváté místo. Naopak Rins se sunul vpřed. Osm kol před koncem už se dostal do první pětky.

Šest kol před koncem se Viňales posunul před Nakagamiho na osmé místo. Márquez neohroženě pokračoval ve vedení. O druhé místo se však bojovalo – hlavně mezi Dovim a Rossim, ale například ani Petrucci nebo Rins, který nabral velké tempo, rozhodně v této chvíli ještě nebyli mimo hru.

Čtyři kola před koncem odstoupil Joan Mir. O kolo později se jeho týmový kolega Rins dostal na čtvrtou pozici. Pátý byl Miller a šestý Petrucci. Dovi s Rossim poodjeli pronásledovatelům, mezi nimi dvěma ovšem rozhodně nebylo rozhodnuto, kdo bude druhý a kdo třetí.

Do posledního kola najel jako první Márquez s komfortním náskokem. Za ním se ovšem odehrával boj mezi Dovim a Rossim. Rossi se dostal před Doviho na druhé místo. V posledním kole společně upadli Morbidelli a Viňales. Morbidellimu se vstávalo celkem ztěžka, ale nakonec to dokázal. Viňales vypadal zcela v pořádku.

Márquez si dojel pro výhru. Jeho náskok stačil i na to, aby mohl slavit už i těsně před cílem. Jako druhý dojel Rossi a Dovi dorazil do cíle jako třetí. Márquez se tedy ujal vedení v šampionátu.

Nepopulární bramborovou medaili si veze Jack Miller a první pětku uzavřel Alex Rins. Následovali Petrucci a Nakagami. Po pádu Viňalese a Morbidelliho se na osmé místo posunul Quartararo. Mladý Francouz je tak dnes nejlepším nováčkem. Do elitní desítky se nakonec dostali i oba bratři Espargarovi. Další body se budou rozdávat za dva týdny v Austinu.

GP Argentiny - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Marc MARQUEZ Honda 172,7 41'43,688
2 Valentino ROSSI Yamaha 172 9,816
3 Andrea DOVIZIOSO Ducati 172 10,53
4 Jack MILLER Ducati 171,9 12,14
5 Alex RINS Suzuki 171,8 12,563
6 Danilo PETRUCCI Ducati 171,8 13,75
7 Takaaki NAKAGAMI Honda 171,5 18,16
8 Fabio QUARTARARO Yamaha 171,3 20,403
9 Aleix ESPARGARO Aprilia 171 25,292
10 Pol ESPARGARO KTM 171 25,679
11 Miguel OLIVEIRA KTM 170,9 25,855
12 Jorge LORENZO Honda 170,8 27,497
13 Cal CRUTCHLOW Honda 170,6 31,398
14 Francesco BAGNAIA Ducati 170,5 32,893
15 Johann ZARCO KTM 170,4 33,372
16 Hafizh SYAHRIN KTM 170,3 35,545
17 Andrea IANNONE Aprilia 170,1 38,238
Neklasifikováni    
  Maverick VINALES Yamaha 171,8 1 kolo
  Franco MORBIDELLI Yamaha 171,8 1 kolo
  Joan MIR Suzuki 168,1 4 kola
  Tito RABAT Ducati 170,7 10 kol
  Karel ABRAHAM Ducati 170,1 11 kol

Foto: Box Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře