MotoGP: Dlouho vedl Viňales, ale vítězí opět Márquez, Viňales upadl

V závodě delší dobu vedl Viňales. V nájezdu do posledního kola jej předjel Márquez. Viňales upadl. Márquez vítězí. Na podium vystoupili i Cal Crutchlow a domácí Jack Miller.

Maverick Viňales dominoval tréninkům i kvalifikaci. Spolu s ním z první řady vyrazili i zraněný Quartararo a Márquez. Poprvé v sedle Hondy dnes startoval Zarco. Závod musel vynechat Miguel Oliveira, který měl včera těžký pád. Pro Rossiho, který dnes startoval ze čtvrté pozice, to byl jeho 400. závod.

Po startu se vedení ujal Valentino Rossi. Daleko nedojeli Quartararo a Petrucci, kteří společně upadli. Nejprve upadl Petrucci a pak smetl i Quartarara, který v té době byl skoro mimo dráhu. Oba jezdci naštěstí odešli po svých. Quartararo, který má už od pátku zraněný kotník, po nehodě dost kulhal.

Po prvním kole vedl Rossi, druhý byl Crutchlow a třetí Iannone. Ve třetím kole se Márquezovi podařilo dostat se před Iannoneho na třetí pozici, ale pak se Iannone znovu vrátil na třetí místo. Viňales byl po startu z pole position až pátý. Rossi sice v úvodu vedl a měl i nějaký náskok, ale pak jej předjel Crutchlow, který v Austrálii zvítězil v roce 2016. A čtyřiadvacet kol před cílem se na chvíli v čele ukázal Iannone. Následně jej ovšem zpátky předjel Crutchlow. Rossi se z vedení propadl na čtvrté místo. V boji o vedení v tuto chvíli bylo dokonce devět jezdců, kteří si často prohazovali pořadí, takže závod MotoGP připomínal spíš závod Moto3, kde se obvykle bojuje ve velkých skupinách.

Jednadvacet kol před cílem měl Crutchlow v čele mírný náskok. Na druhou pozici se však posunul Márquez a brzy se přiblížil Crutchlowovi. Iannone byl třetí. V první pětce byl i jeho kolega Aleix Espargaro. Rossi se poté, co v úvodu vedl, propadl až na osmé místo. Viňales – loňský vítěz – jezdil čtvrtý.

Devatenáct okruhů před závěrem pokračoval na první pozici Crutchlow. Viňales nabral rychlost – nejprve se dostal před Iannoneho a pak překonal i Márqueze, čímž se posunul na druhé místo. Vedoucí skupina stále čítala devět jezdců a nijak výrazně se netrhala. O kolo později se Viňales dostal na první pozici. Crutchlow měl kontakt s Márquezem a klesl na třetí místo.

O něco málo později se už ovšem Viňalesovi s Márquezem podařilo odpoutat se od pronásledovatelů. Další mezera se utvořila i mezi třetím Crutchlowem a čtvrtým Iannonem. Ital ovšem měl za sebou vláček jezdců a vypadalo to, že je pro něj náročné čtvrté místo držet a nakonec jej už ani dlouho držet nedokázal. Předjeli jej Rins a Rossi. O něco málo později klesl i za Doviho.

Čtrnáct okruhů před závěrem stále vedl Viňales, druhé místo držel Márquez v těsném závěsu za Viňalesem. Crutchlow na třetí pozici nebyl v těsném kontaktu s vedoucí dvojicí. Na čtvrté místo se posunul Rossi. Rins klesl na pátou příčku, nicméně Rossimu se nepodařilo nijak poodjet. Rins se držel těsně za ním. Abraham jezdil patnáctý.

Jedenáct kol před závěrem se nic neměnilo na prvních čtyřech místech, ale na páté místo se nyní posunul Dovi a na šesté Miller. Rins klesl z páté pozice na sedmou. Ve skupině od čtvrtého místa do desátého se ovšem hodně bojovalo a pořadí se mohlo měnit každou chvíli.

MotoGP: Nedělní kvalifikaci opanoval Viňales

MotoGP: Nedělní kvalifikaci opanoval Viňales

Devět okruhů před závěrem byl čtvrtý Dovi, pátý Miller a šestý Bagnaia. Rossi klesl na sedmé místo. Ve skupině bojující o čtvrté místo byli i Rins, Iannone a Mir. Nijak výrazně daleko nebyl ani jedenáctý Aleix Espargaro.

Na prvních třech pozicích se pořadí neměnilo. Viňales stále vedl, ale Márqueze měl těsně za sebou, takže se dalo předpokládat, že Márquez později něco zkusí.

Sedm kol před závěrem se na čtvrté místo posunul nováček Bagnaia, který byl v této fázi závodu hodně rychlý. Na čele se stále nic neměnilo.

Tři okruhy před závěrem se Márquez stále držel těsně druhý za Viňalesem. Crutchlow zůstával třetí. Na čtvrté místo se posunul Miller a na páté Dovi. Bagnaia, který byl před chvílí čtvrtý, se propadl na šesté místo. Abraham zůstával patnáctý – tedy na poslední bodované pozici.

Do posledního kola najeli Márquez a Viňales skoro současně, Márquezovi se podařilo dostat do čela, ale Viňalesovi nijak neodjel. Krátce před cílem ovšem Viňales upadl. Márquez měl docela štěstí, že jej Viňalesova Yamaha nesmetla. Viňales je po nehodě v pořádku. Márquez už si pak relativně v klidu dojel pro další výhru. Crutchlow, který pozítří oslaví 34. narozeniny, dnes dorazil do cíle jako druhý. Na podium nakonec před domácím publikem dokázal vystoupit i Jack Miller. Těsně pod podiem skončil nováček Bagnaia. Jako pátý dojel další nováček – Mir. Následovali Iannone, Dovi a Rossi. Do desítky se vešli i Rins a Aleix Espargaro.

Abraham nakonec získal dva body, když do cíle dojel jako čtrnáctý.

Další závod se jede už za týden v Malajsii.

GP Austrálie - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Marc MARQUEZ Honda 176,9 40'43,729
2 Cal CRUTCHLOW Honda 176 11,413
3 Jack MILLER Ducati 175,8 14,499
4 Francesco BAGNAIA Ducati 175,8 14,554
5 Joan MIR Suzuki 175,8 14,817
6 Andrea IANNONE Aprilia 175,8 15,28
7 Andrea DOVIZIOSO Ducati 175,8 15,294
8 Valentino ROSSI Yamaha 175,7 15,841
9 Alex RINS Suzuki 175,7 16,032
10 Aleix ESPARGARO Aprilia 175,7 16,59
11 Franco MORBIDELLI Yamaha 175,1 24,145
12 Pol ESPARGARO KTM 175 26,654
13 Johann ZARCO Honda 175 26,758
14 Karel ABRAHAM Ducati 173,7 44,912
15 Hafizh SYAHRIN KTM 173,7 44,968
16 Jorge LORENZO Honda 172,2 +1'06,045
Neklasifikováni    
  Maverick VINALES Yamaha 177 1 kolo
  Mika KALLIO KTM 173,2 3 kola
  Tito RABAT Ducati 165,9 24 kol
  Fabio QUARTARARO Yamaha   0 kol
  Danilo PETRUCCI Ducati   0 kol

Foto: Repsol

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře