Fabio Quartararo

Fabio Quartararo

Fabio Quartararo
Johann Zarco
Jorge Martin
9
Fotogalerie

MotoGP: Druhý katarský závod ovládl Quartararo

Minulý týden se v Kataru radoval Viňales, dnes si pro výhru dojel jeho kolega Fabio Quartararo. Druhý skončil Quartararův krajan Johann Zarco, který je nyní vedoucí mužem šampionátu. Nováček Jorge Martin vedl většinu závodu, ale nakonec se musel smířit se třetí pozicí, nicméně může se těšit z toho, že už ve svém druhém závodě v MotoGP dokázal vystoupit na podium.

Do Velké ceny Dauhá třídy MotoGP se z první pozice vydával Jorge Martin, pro kterého to byl jeho teprve druhý závod v královské kubatuře. Tímto svým výkonem vyrovnal Marca Márqueze, který svou první pole position v MotoGP také vybojoval už ve svém druhém závodě.

Z první řady dnes spolu s Martinem vyráželi i Johann Zarco a vítěz minulé Velké ceny – Maverick Viňales.

Martinovi start z pole position vyšel a ujal se vedení. Druhé místo udržel Zarco. Na třetí příčku se posunul Aleix Espargaro. Na čtvrté místo se dostal Oliveira. Viňales klesl na deváté místo, Quartararo na osmé.

Ve druhém kole pokračoval na první pozici Martin, nic se neměnilo ani na dalších dvou místech provizorního podia. Na čtvrté místo se posunul Rins a na páté klesl Oliveira. Viňales vypadl z první desítky a rozhodně to tedy nevypadalo, že by mohl navázat na své vítězství z minulého týdne.

Úvod závodu se velmi dobře vyvíjel pro tým Pramac – Martin vedl a jeho kolega Zarco byl druhý. Martin měl v čele menší náskok. Na Zarca ovšem ve třetím kole útočil Rins, který se posunul na třetí místo před Aleixe Espargara. Viňales se vrátil do první desítky, přičemž těsně před sebou měl svého kolegu Quartarara, který klesl na deváté místo. Pro Yamahu se tedy závod v tuto chvíli nevyvíjel ideálně. Jezdci továrního týmu uzavírali první desítku, Morbidelli byl třináctý a Rossi byl po startu z jednadvacátého místa mimo bodované pozice.

Osmnáct kol před koncem pokračoval v čele Martin. Zarco a Rins bojovali o druhou pozici. Kromě Martina, Zarca a Rinse byli v první pětce i Aleix Espargaro a Joan Mir.

V dalším kole stále vedl Martin, ale už měl těsně za sebou Rinse. Zarco byl třetí. Následovali Aleix Espargaro a Joan Mir. Oliveira se ze šesté pozice propadl během relativně krátké chvíle až na desáté místo.

Patnáct kol před cílem držel nováček Martin první místo. Na druhé místo se vrátil Zarco. Rins byl třetí. Rozestupy mezi jezdci byly i v této fázi velmi těsné. Rins si brzy opět prohodil pozici se Zarcem a vrátil se tam těsně za vedoucího Martina.

Na rovinkách ovšem byly Ducati hodně rychlé, takže Rins o něco později na cílové rovince klesl za Zarca na třetí místo. Třináct kol před cílem první pětku dělila jen jedna sekunda. Devátý Viňales ztrácel dvě sekundy. Za první devítkou už byla menší mezera (asi 1,5 sekundy), pak následovali Binder a Oliveira.

Dvanáct kol před závěrem se propadl Aleix Espargaro. Zkušený Španěl během krátké chvíle klesl ze čtvrtého místa na sedmé. Bagnaia se naopak posunul na čtvrté místo a Miller na páté. Na prvních pěti místech byli čtyři jezdci Ducati (Martin, Zarco, Bagnaia a Miller). Mezi nimi byl vklíněný pouze Alex Rins se Suzuki, který jezdil třetí. Jezdci satelitního týmu Pramac si v tuto chvíli vedli lépe než jezdci tovární Ducati.

Deset kol před závěrem došlo ke změně na třetí pozici. Před Rinse se dostal Bagnaia. Pořadí na prvních dvou místech zůstávalo stejné. Nováček Martin už měl za sebou více než polovinu závodu ve vedení. Mir a Miller spolu zažili horkou chvíli, ale neupadli, jen přišli o pozice. Miller klesl na sedmé místo, Mir na deváté. Incident byl vyšetřován, ale žádný trest nepadl.

Na zemi skončil Alex Márquez a brzy jej následoval jeho krajan Iker Lecuona.

Do tempa se v této chvíli dostal Quartararo, který se po incidentu mezi Millerem a Mirem posunul na páté místo a následně si ještě o jedno místo polepšil, když překonal Rinse. Rins mu pak předjetí vrátil, ale Quartararo jej předjel znovu.

Osm kol před koncem stále vedl Martin, druhý byl Zarco a třetí Bagnaia, o čtvrté místo bojovali Quartararo a Rins. Rozestupy byly stále velmi těsné.  Ve vedoucí skupině bylo minimálně devět jezdců a další se přibližovali. Desátý Pol Espargaro byl jen zhruba 0,6 s za devátým Mirem.

Sedm kol před cílem se na třetí místo před Bagnaiu posunul Quartararo, nicméně na rovince jej znovu předjel. Pak ovšem v první zatáčce Bagnaia vyjel trochu mimo dráhu a propadl se na sedmé místo. Quartararo se tak vrátil na třetí místo za svého krajana Zarca.

Pět kol před závěrem se Quartararo dostal na druhé místo za Martina a následně se probojoval až na první místo. Na rovince se pak ovšem Martin před Quartarara vrátil, ale ne na dlouho. V zatáčkách se vedení znovu ujal Quartararo. Druhý byl Martin, třetí Zarco a čtvrtý Viňales. Jezdci tovární Yamahy se dostali do formy. Quartararo začal v čele ujíždět a Viňales se dostal na třetí místo.

Tři kola před koncem pokračoval v čele Quartararo. Druhý byl Martin, na třetí místo se vrátil Zarco. Viňales byl čtvrtý a dostal varování na překračování limitů dráhy.

Do posledního kola najel jako první Quartararo, druhý byl Martin a třetí Zarco, který se snažil útočit na svého kolegu Martina. Rins se dostal na čtvrté místo před Viňalese.

Pro výhru si dojel Quartararo. Druhé místo si nakonec zajistil jeho krajan Zarco, který nyní vede šampionát. Nováček Martin vystoupil na třetí místo podia. Rins dojel čtvrtý a na páté místo se zařadil Maverick Viňales, který vyhrál předchozí závod.

Další závod se jede za dva týdny v Portugalsku.

GP Dauhá - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Fabio QUARTARARO Yamaha 167,4 42'23,997
2 Johann ZARCO Ducati 167,3 1,457
3 Jorge MARTIN Ducati 167,3 1,5
4 Alex RINS Suzuki 167,3 2,088
5 Maverick VINALES Yamaha 167,3 2,11
6 Francesco BAGNAIA Ducati 167,3 2,642
7 Joan MIR Suzuki 167,1 4,868
8 Brad BINDER KTM 167,1 4,979
9 Jack MILLER Ducati 167,1 5,365
10 Aleix ESPARGARO Aprilia 167,1 5,382
11 Enea BASTIANINI Ducati 167,1 5,55
12 Franco MORBIDELLI Yamaha 167,1 5,787
13 Pol ESPARGARO Honda 167 6,063
14 Stefan BRADL Honda 167 6,453
15 Miguel OLIVEIRA KTM 166,9 8,928
16 Valentino ROSSI Yamaha 166,5 14,246
17 Takaaki NAKAGAMI Honda 166,4 16,241
18 Luca MARINI Ducati 166,4 16,472
19 Danilo PETRUCCI KTM 166,3 16,779
20 Lorenzo SAVADORI Aprilia 164,9 38,775
Neklasifikováni    
  Alex MARQUEZ Honda 166,5 10 kol
  Iker LECUONA KTM 166,4 10 kol

Foto: Václav Duška Jr.

Doporučujeme

Články odjinud