MotoGP: Petrucci slaví před domácím publikem své první vítězství

Danilo Petrucci se v Mugellu dočkal své první výhry v MotoGP. V GP Itálie tedy vítězí italský jezdec na italském stroji. Na podium kromě Petrucciho vystoupili i Márquez a Dovi.

Do italského závodu královské kubatury vyrážel z první pozice Marc Márquez. Spolu s ním z první řady vyráželi také Fabio Quartararo a Danilo Petrucci. Valentino Rossi, který loni startoval jako první, tentokrát vyrážel až z osmnácté pozice. Karel Abraham startoval jako šestnáctý, tedy před Lorenzem a právě zmíněným Rossim.

Po startu se vedení ujal Márquez, který startoval z první pozice. Quartararovi se start z první řady naopak příliš nepovedl a přišel o několik pozic – klesl až na deváté místo. Na druhé místo se probojoval Crutchlow. Posun vpřed zaznamenal také Dovi, který se dostal na třetí místo. Petrucci klesl na čtvrté. Vpřed se podobně jako v minulých závodech posunul Rins, který obvykle nemívá dobré kvalifikace, ale v závodech se dostává vpřed. Dvaadvacet kol před koncem byl Rins už pátý.

Jednadvacet kol před koncem stále vedl Márquez, druhý byl Dovi a třetí Petrucci. V první pětce byli i Miller a Rins. Crutchlow se sice v úvodu ukázal na druhém místě, brzy zase několik pozic ztratil – klesl na šesté místo.

Startovní pole se i po několika odjetých kolech drželo celkem pohromadě, nijak výrazně se netrhalo. Rins se posunul na třetí pozici před Petrucciho. V této fázi závodu se nijak výrazně nedařilo Yamahám – spíše naopak. Nejlepší Yamaha byla ta Quartararova – na deváté pozici. Desátý byl Morbidelli. Viňales klesl na dvanácté místo. Rossi si sice po startu z osmnácté pozice trochu polepšil, ale o něco později se spolu s nováčkem Mirem dostal mimo dráhu a přišel o nějaké pozice.

Osmnáct kol před koncem se v čele ukázal Petrucci. Dovi se posunul na druhé místo. Márquez se během krátké chvíle z vedení propadl až na páté místo. Třetí byl v této chvíli Miller se satelitní Ducati. Rins klesl na čtvrté místo. V čele tedy byly tři Ducati. Márquez se brzy vrátil před Rinse na čtvrté místo a začal útočit na třetího Millera.

Franco Morbidelli se na chvíli dostal na deváté místo před svého kolegu Quartarara, ale následně upadl, takže se Quartararo vrátil na deváté místo a do desítky se posunul Viňales.

Šestnáct kol před koncem vedl Dovi, ale neměl nijak velký náskok. Petrucci byl těsně za ním. Třetí už byl Márquez.

Rossimu se po celý víkend v Mugellu vůbec nedařilo a nakonec skončil pádem. Jezdec je naštěstí v pořádku, ale určitě velmi zklamaný z průběhu tohoto víkendu.

MotoGP: Márquez navzdory nachlazení vybojoval pole position v Mugellu

MotoGP: Márquez navzdory nachlazení vybojoval pole position v Mugellu

V čele se bojovalo intenzivně. Pole se nijak netrhalo, v čele byla poměrně velká skupina – skoro jako v Moto3. Nikomu se nedařilo ujet pronásledovatelům. Rozdíly mezi první desítkou byly minimální. Pořadí se poměrně často měnilo. Čtrnáct kol před koncem se na chvíli ukázal v čele Rins, ale rychle jej zase překonal Dovi.

Jedenáct okruhů před koncem upadl domácí Francesco Bagnaia, který v té době držel pozici nejlepšího nováčka.  Jezdec je naštěstí v pořádku.

Deset kol před závěrem vedl Petrucci. Druhý byl Márquez, těsně za ním bojovali Dovi a Rins o třetí místo. Relativně blízko se držel i Miller na páté pozici, ale už nebyl v těsném kontaktu. Další jezdci už měli výraznější ztrátu.

Miller, který před chvílí vypadal, že přestává stíhat, opět nasadil vysoké tempo, zajel prozatímní nejrychlejší kolo závodu, ale následně své snahy ukončil pádem. Naštěstí však zůstal v pořádku. Na páté místo se po Millerově pádu dostal Nakagami. Viňales se sedm kol před koncem dostal na sedmé místo před Quartarara.

V čele se drželi čtyři jezdci, kteří bojovali o podium – Petrucci, Márquez, Dovi a Rins. Další jezdci již měli větší ztrátu. Viňales se dostal do tempa a poté, co předjel Quartarara, začal útočit na Crutchlowa. Šest kol před koncem se před něj dostal.

Petrucci pokračoval ve vedení i pět kol před koncem a v této chvíli už měl menší náskok, ale nejednalo se o nic výrazného. V dalším kole jej na rovince překonal jeho kolega Dovi. Petrucci se ovšem nechtěl vzdát. Jistě by se rád dočkal svého prvního vítězství. Za dvěma jezdci Ducati se stále těsně drželi Márquez a Rins.

Rins později začal trochu ztrácet na vedoucí trojici, ale nebylo to nic výrazného. Dvě kola před koncem vedl Petrucci. Dovi byl druhý a Márquez třetí. Abraham byl čtrnáctý.

V posledním kole se na první místo posunul Márquez, ale Petrucci jej brzy odsunul na druhé místo. Ital opravdu hodně chtěl vybojovat své první vítězství. Bojující trojici se opět přiblížil Rins.

Petrucci se nakonec svého prvního vítězství v MotoGP dočkal. Márquez dojel jako druhý. Na podium vystoupil i Dovi. Rins sice ještě v závěru zkusil zaútočit na třetí místo, ale musel se smířit s nepopulární bramborovou medailí. Jako pátý do cíle dorazil Nakagami, ale ten už měl relativně velkou ztrátu na první čtveřici.

Šestý skončil Viňales, který je nakonec nejlepší Yamahou. Dále dojel Pirro, který startoval s Ducati na divokou kartu. Následovali Crutchlow a Pol Espargaro. Fabio Quartararo nakonec po startu z první řady klesl až na desáté místo, ale je nejlepším z nováčků. Zajímavostí je, že mladý Francouz od svého přestupu do MotoGP ještě ani jednou neupadl (a to ani během testů). Karel Abraham se dočkal svých prvních letošních bodů. V Mugellu dojel čtrnáctý.

Další body se budou rozdávat za dva týdny v Katalánsku.

GP Itálie - MotoGP. závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Danilo PETRUCCI Ducati 174,1 41'33,794
2 Marc MARQUEZ Honda 174,1 0,043
3 Andrea DOVIZIOSO Ducati 174,1 0,338
4 Alex RINS Suzuki 174,1 0,535
5 Takaaki NAKAGAMI Honda 173,6 6,535
6 Maverick VINALES Yamaha 173,6 7,481
7 Michele PIRRO Ducati 173,2 13,288
8 Cal CRUTCHLOW Honda 173,1 13,937
9 Pol ESPARGARO KTM 172,9 16,533
10 Fabio QUARTARARO Yamaha 172,8 17,994
11 Aleix ESPARGARO Aprilia 172,7 20,523
12 Joan MIR Suzuki 172,7 20,544
13 Jorge LORENZO Honda 172,7 20,813
14 Karel ABRAHAM Ducati 172,2 27,298
15 Andrea IANNONE Aprilia 172,2 28,051
16 Miguel OLIVEIRA KTM 172 30,101
17 Johann ZARCO KTM 171,2 41,857
Neklasifikováni    
  Jack MILLER Ducati 173,8 8 kol
  Francesco BAGNAIA Ducati 173,3 12 kol
  Hafizh SYAHRIN KTM 171,3 14 kol
  Valentino ROSSI Yamaha 171 16 kol
  Franco MORBIDELLI Yamaha 172,1 18 kol
Nedokončil první kolo    
  Tito RABAT Ducati   0 kol

Foto: Ducati

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře