MotoGP: Pro první výhru v královské kubatuře si dnes dojel Morbidelli

Franco Morbidelli je pátým jezdcem, který letos dokázal letos zvítězit v kategorii MotoGP a zároveň je čtvrtým jezdcem, který si letos dojel pro svou první výhru v královské kubatuře. Poprvé dnes na podium vystoupil Francesco Bagnaia, který se ještě stále zotavuje ze zranění nohy. Na podium vystoupil i Joan Mir, který v posledním kole předjel Rossiho.

Do Velké ceny San Marina se z první pozice vydával Maverick Viňales. Spolu s ním z první řady vyráželi i Franco Morbidelli a Fabio Quartararo. Kvalifikační úspěch Yamahy potvrdil Valentino Rossi, který startoval čtvrtý. Až na páté startovní pozici stál jezdec jiné značky – konkrétně to byl Jack Miller na Ducati.

Na startu opět chyběl Marc Márquez, který se zotavuje ze zranění paže a ještě nějakou dobu určitě bude chybět. Vrátí se, až bude zcela v pořádku. Závod nakonec musel vynechat i Cal Crutchlow, který před závodem v Misanu absolvoval operaci předloktí. Brit nastoupil do pátečních tréninků, ale nakonec mu lékaři nepovolili pokračovat v závodním víkendu.

V prvním kole se do vedení dostal Morbidelli. Na druhé místo se posunul Rossi. Viňales klesl na třetí příčku. Miller se zařadil na čtvrté místo a Quartararo na páté. Rossi se snažil útočit na Morbidelliho první pozici, ale Morbidelli jej udržel za sebou. Miller se brzy posunul na provizorní třetí místo před Viňalese.

Iker Lecuona dostal penalizaci v podobě long lap. V tomto případě se ovšem nejednalo o trest za překročení limitů dráhy.

Morbidelli pokračoval na první pozici i jednadvacet kol před cílem. Rozestupy mezi předními jezdci byly velmi malé. Rossi na druhém místě byl těsně za Morbidellim. A ani Miller, Viňales a Quartararo nebyli nijak daleko.

Quartararovi se podařilo předjet Viňalese a posunout se tak na čtvrté místo, nicméně následně upadl. Naštěstí zůstal v pořádku a dokonce se i znovu rozjel, ale zařadil se až téměř na konec pole, což rozhodně pro jezdce, který do Misana přijel jako vedoucí muž šampionátu, nebylo vůbec dobré.

O dvě kola později se Rins dostal před Viňalese, přičemž Mir a Bagnaia také projevovali snahu, že by se před Viňalese rádi dostali. Bojující skupině se navíc přibližoval Dovi.

Jak se Mir snažil útočit na Viňalese, tak chyboval, ale naštěstí to nemělo žádné vážné následky, pouze se před Mira dostal Bagnaia. A následně Bagnaia předjel i Viňalese, který sice startoval z pole position, ale závod se nevyvíjel podle jeho představ.

Šestnáct kol před závěrem dostal Miller varování týkající se překračování limitů dráhy. Musel si tedy dávat pozor, aby nedostal penalizaci.

Morbidelli držel vedení i v době, kdy do konce zbývalo patnáct kol. Rossimu trochu poodjel, ale nejednalo se o nic výrazného (zhruba 0,7 sekundy).  Třetí Miller na Rossiho ztrácel už více než vteřiny a navíc se mu hodně přiblížili Rins a Bagnaia, kteří jej následně předjeli. Rins se tedy dostal na provizorní pódiové místo. Quartararo po svém pádu pokračoval na dvacáté pozici.

MotoGP: Bitvu o pole position dnes v Misanu vyhrál Viňales

MotoGP: Bitvu o pole position dnes v Misanu vyhrál Viňales

Dvanáct okruhů před závěrem stále držel první místo Morbidelli a navíc navyšoval svůj náskok před Rossim. Rins zůstával třetí, ale těsně za sebou měl Bagnaiu. S odstupem za Bagnaiou pak bojovali Miller a Mir o páté místo.

Devět kol před koncem zamířil do boxů Fabio Quartararo, který v úvodu upadl a nějakou dobu pak jezdil na dvacátém místě s velkou časovou ztrátou na jezdce před sebou. Po chvíli se pak Quartararo znovu vrátil na dráhu, ale opět upadl. Naštěstí i tentokrát však zůstal v pořádku.

I osm kol před cílem stále vedl Morbidelli. Na Rossiho útočil Rins, čehož nakonec využil Bagnaia a posunul se na třetí místo před Rinse. O kolo později pak Bagnaia překonal i Rossiho a dostal se na druhé místo. O další kolo později se pak Rins snažil hodně útočit na Rossiho, ale nedařilo se mu to. Bagnaia mezitím poodjížděl a Mir se naopak Rossimu s Rinsem přibližoval.

Na zemi skončil Esteve Rabat. Jezdec odešel po svých.

V dalším průběhu se nic neměnilo na první pozici, ale Rossi s Rinsem a Mirem dohnali Bagnaiu, který v této chvíli jezdil druhý.

Do posledního kola najel jako první Morbidelli. Bagnaia zůstával druhý. Mir předjel nejprve Rinse a následně i Rossiho a dostal se na třetí místo.

Morbidelli si dojel pro první vítězství v MotoGP a stal se tak pátým vítězem v letošním roce a zároveň čtvrtým jezdcem, který si letos dojel pro své první vítězství v královské kubatuře.

Druhé místo dnes obsadil Francesco Bagnaia, pro nějž to bylo první podium v MotoGP. Na třetí stupínek nakonec vystoupil Mir a překazil tak Rossimu zisk dvoustého podia v kariéře. Rossi se musel smířit se čtvrtým místem. První pětku uzavřel Rins. Následoval Viňales. Dovi sice dojel „až“ sedmý, ale i to mu stačilo na to, aby převzal vedení v šampionátu. Quartararo, který dnes dvakrát upadl a skončil bez bodů, klesl v šampionátu na druhé místo.

V elitní desítce dnes dojeli i Nakagami, Miller a Pol Espargaro.

Další závod se jede už příští týden. Jezdci zůstávají v Misanu.

Aktualizace: Nakagami se kvůli překračování limitů dráhy posunul o jedno místo vzad. Klesl tedy za Millera na deváté místo.

GP San Marina - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Franco MORBIDELLI Yamaha 162,8 42'02,272
2 Francesco BAGNAIA Ducati 162,7 2,217
3 Joan MIR Suzuki 162,7 2,29
4 Valentino ROSSI Yamaha 162,6 2,643
5 Alex RINS Suzuki 162,5 4,044
6 Maverick VINALES Yamaha 162,5 5,383
7 Andrea DOVIZIOSO Ducati 162,1 10,358
8 Jack MILLER Ducati 162,1 11,155
9 Takaaki NAKAGAMI Honda 162,1 10,839
10 Pol ESPARGARO KTM 162 12,03
11 Miguel OLIVEIRA KTM 162 12,376
12 Brad BINDER KTM 162 12,405
13 Aleix ESPARGARO Aprilia 161,8 15,142
14 Iker LECUONA KTM 161,5 19,914
15 Johann ZARCO Ducati 161,5 20,152
16 Danilo PETRUCCI Ducati 161,4 22,094
17 Alex MARQUEZ Honda 161,4 22,473
18 Stefan BRADL Honda 160,4 37,856
19 Bradley SMITH Aprilia 157,9 +1'18,831
Neklasifikováni    
  Tito RABAT Ducati 161,1 5 kol
  Fabio QUARTARARO Yamaha 150,7 9 kol

Foto: Václav Duška Jr.

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře