Joan Mir
10
Fotogalerie

MotoGP: Ze své druhé výhry se těší Morbidelli, devátého vítěze jsme se dnes nedočkali

Devátého vítěze letošního roku jsme se dnes nedočkali. Franco Morbidelli vybojoval svou druhou výhru v tomto roce. Na podium jej doprovodili Alex Rins a Joan Mir. Mir tedy navýšil vedení v šampionátu, přestože zatím ještě ani jednou nezvítězil.

Do dnešního závodu se z první pozice vydával Takaaki Nakagami. Pro Nakagamiho to byl jeho první start z pole position v královské kubatuře. Zatím poslední japonský jezdec, který v MotoGP startoval z pole position, byl Makoto Tamada v roce 2004. Nakagami je tedy prvním Japoncem na pole position v MotoGP po šestnácti letech.

Na startu opět chyběli Marc Márquez a Valentino Rossi. Márquez se zotavuje ze zranění paže a Rossi má koronavirus. Dnešní závod se tedy stejně jako ten předchozí jel bez šampiona MotoGP na startu.

Těsně po startu nedošlo k žádné změně na prvních třech pozicích. Jezdci z první řady se po startu seřadili přesně podle pořadí, jak vyráželi. Nakagami se tedy ujal vedení. Morbidelli se zařadil na druhé místo a Rins na třetí. Zarco se dostal před Viňalese na čtvrtou příčku. Hned v úvodu skončili na zemi Miller a Binder.

Nakagami si ovšem vedení dlouho neužil. Velmi brzy skončil na zemi. Jezdec je sice zdravotně v pořádku, ale velmi zklamán. Japonec byl ve všech trénincích, kvalifikaci i warm upu vždy první nebo nejhůře druhý. Na první výhru si ovšem bude muset ještě nějakou dobu počkat.

Po Nakagamiho pádu jezdil v čele Morbidelli. Druhý byl Rins a třetí Zarco. V první pětce byli i Viňales a také Mir, který se po startu z dvanácté pozice dokázal poměrně rychle posunout vpřed. A posun vpřed zaznamenával i Márquez, který byl dvacet kol před koncem na šestém místě před Quartararem.

Morbidelli sice i v době, kdy do konce zbývalo dvacet kol, pokračoval na prvním místě, ale Rins mu byl hodně blízko. Třetí Zarco už úplně nestíhal tempo prvních dvou. Mir útočil na čtvrtého Viňalese a této bojující dvojici se navíc přibližoval Márquez.

Osmnáct kol před koncem se nic neměnilo na prvních třech místech, ale Mir a Márquez se dostali před Viňalese, který ze čtvrtého místa najednou klesl na šesté. Quartararo jezdil na sedmé pozici. Rozestupy mezi jezdci v této fázi ovšem nebyly nijak velké.

Zarco sice zůstával třetí i v době, kdy do konce zbývalo odjet šestnáct kol, nicméně oproti první dvojicí byl pomalejší a naopak se mu přibližovali jezdci jedoucí za ním – konkrétně tedy Mir a Márquez se mu přibližovali. Viňales na šesté pozici naopak ztrácel a přibližovali se mu Quartararo s Espargarem. Dovi, který do dnešního závodu vstupoval jako čtvrtý muž šampionátu, byl až dvanáctý.

Čtrnáct okruhů před závěrem se před Quartarara dostal Pol Espargaro a následně si na Quartarara začal brousit zuby i Oliveira na deváté pozici.

O kolo později došlo ke změně na třetím místě. Před Zarca se dostal Mir. Márquez byl těsně za Zarcem a chystal se útočit. Mir mezitím trochu poodjel.  O něco později se Márquez na chvíli ukázal před Zarcem, ale následně mu Zarco předjetí vrátil. Tím ovšem boj nekončil. Márquez to zkusil znovu a dostal se před Zarca, Na prvních dvou místech se nic neměnilo.

Deset kol před koncem skončil na zemi Alex Márquez, který chtěl bojovat o třetí podium v řadě. Tentokrát ovšem snahy přehnal a upadl ze čtvrté pozice. Jezdec odešel po svých, ale evidentně byl hodně zklamán.

Na prvních třech místech se nic neměnilo. Morbidelli zůstával první, Rins druhý a Mir třetí. Na čtvrté místo se vrátil Zarco. Pátý byl Pol Espargaro, šestý Viňales. O sedmé místo spolu bojovali Quartararo a Oliveira. Devět kol před koncem se Oliveira dostal před Quartarara a těsně za Quartararem už byl Dovi. Následně se před Doviho ovšem dostal Aleix Espargaro. O něco později pak Dovi projel jednu ze zatáček hodně zeširoka a klesl až na dvanácté místo.

Šest kol před závěrem se nic neměnilo na provizorním podiu, ale schylovalo se k boji o šesté místo. Oliveira se hodně blížil Viňalesovi. A v dalším kole už se Oliveira před Viňalese dostal. Quartararo, který jezdil na osmém místě, musel čelit útokům za strany Aleixe Espargara.

Morbidelli pokračoval ve vedení. Rins byl zhruba sekundu za ním na druhém místě. Třetí Mir ztrácel téměř tři vteřiny.

Čtyři kola před závěrem spolu bojovali Dovi a Petrucci, který včera oslavil třicáté narozeniny. Jednalo se ovšem o boj až o dvanácté místo.

V dalším kole se na čtvrté místo posunul Pol Espargaro. Zarco klesl na páté místo a už na něj pomalu začínal útočit i Oliveira. Netrvalo dlouho a Oliveira se před Zarca dostal, ale Zarco mu hned zase předjetí vrátil. Pol Espargaro jim mezitím ujížděl.

V předposledním kole musel odstoupit Aleix Espargaro.

Do posledního kola najel jako první Morbidelli. Rins držel druhé místo a nebyl v situaci, že by za standardního průběhu mohl ohrozit vedoucího Morbidelliho. Mir pokračoval osamoceně na třetí pozici.

Do konce už se na pódiových místech nic nezměnilo. Morbidelli si dojel pro výhru. Na podium jej doprovodili jezdci Suzuki – Alex Rins a Joan Mir. Devátého vítěze jsme se dnes tedy nedočkali. Morbidelli si připsal své druhé vítězství letošního roku. Quartararo a Morbidelli jsou nyní jedinými jezdci, kteří letos zvítězili víc než jednou.

„Bramborovou medaili“ si dnes zjistil Pol Espargaro. Páté místo udržel Zarco. Následovali Oliveira a Viňales. Fabio Quartararo si oproti minulému týdnu polepšil, ale ani osmé místo jistě není podle jeho představ, protože opět ztratil body na Mira, který nyní vede šampionát s náskokem čtrnácti bodů, přestože na svém kontě nemá žádnou výhru. V první desítce dnes dojeli i Lecuona a Petrucci.

Nyní mají jezdci jeden volný víkend a pak se pojedou dva závody ve Valencii a jeden závod v Portugalsku.

GP Teruelu - MotoGP, závod

P. Jezdec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Franco MORBIDELLI Yamaha 167,6 41'47,652
2 Alex RINS Suzuki 167,4 2,205
3 Joan MIR Suzuki 167,2 5,376
4 Pol ESPARGARO KTM 166,9 10,299
5 Johann ZARCO Ducati 166,7 12,915
6 Miguel OLIVEIRA KTM 166,7 12,953
7 Maverick VINALES Yamaha 166,6 14,262
8 Fabio QUARTARARO Yamaha 166,6 14,72
9 Iker LECUONA KTM 166,4 17,177
10 Danilo PETRUCCI Ducati 166,3 19,519
11 Cal CRUTCHLOW Honda 166,3 19,708
12 Stefan BRADL Honda 166,2 20,591
13 Andrea DOVIZIOSO Ducati 166,1 22,222
14 Tito RABAT Ducati 165,8 26,496
15 Bradley SMITH Aprilia 165,5 31,816
Neklasifikováni    
  Aleix ESPARGARO Aprilia 166,6 3 kola
  Alex MARQUEZ Honda 167,3 10 kol
  Francesco BAGNAIA Ducati 152,9 18 kol
Nedokončili první kolo    
  Takaaki NAKAGAMI Honda   0 kol
  Jack MILLER Ducati   0 kol
  Brad BINDER KTM   0 kol

Foto: Václav Duška Jr.

Doporučujeme

Články odjinud