Quartararo se dočkal svého prvního vítězství v MotoGP, Márquez měl drsný pád

Fabio Quartararo byl už několikrát hodně blízko první výhry v MotoGP, ale dočkal se až dnes. Na podium jej doprovodili Maverick Viňales a Andrea Dovizioso. Marc Márquez měl hodně drsný pád. Nejprve sice odešel po svých, ale následně musel být s límcem kolem krku odnesen na nosítkách a poté zamířil do zdravotního střediska na okruhu.

AKTUALIZACE: Tým Repsol Honda na Twitteru informoval, že si Marc Márquez při pádu zlomil pravou pažní kost a pojede do Barcelony na operaci. Jak dlouhá bude rekonvalescence, zatím nebylo zveřejněno.

Dnešní Velká cena Španělska byla pro jezdce třídy MotoGP prvním závodem letošního roku. Poslední závod jeli zhruba před osmi měsíci ve Valencii. V březnu v Kataru se odjely jen závody nižších tříd. Pak následovala koronavirová přestávka. Nyní jsou jezdci zpět na dráze.

Do dnešního závodu ovšem nakonec nemohli odstartovat Alex Rins a Cal Crutchlow. Rins si včera zranil rameno a bolest mu nedovoluje závodit. Crutchlow měl těžký pád v dnešním warm upu. Jezdec se sice dle svých slov po nehodě cítí dobře, ale lékaři mu start nepovolili, protože jezdec při nehodě dostal silnou ránu do hlavy.

Danilo Petrucci měl těžký pád ve středečním testu, ale ten povolení ke startu dostal. Stejně tak může na start i Petrucciho kolega Dovizioso, který si před třemi týdny zlomil klíční kost.

Do závodu se z první pozice vydával Fabio Quartararo. Spolu s ním z první řady startovali i Maverick Viňales a Marc Márquez.

Po startu závodu, který byl vypsán na 25 kol, se vedení ujal Viňales. Na druhé místo se dostal Márquez a na třetí Miller. Quartararo po startu z pole position klesl na čtvrté místo. Ve druhém kole se pak před Quartarara dostal i Bagnaia.

Viňales a Márquez brzy začali trochu poodjíždět pronásledovatelům. Ve třetím kole se Márquez na chvíli ukázal před Viňalesem, ale Viňales mu brzy předjetí vrátil. Márquez to tedy zkusil znovu a už před Viňalesem vydržel.

Moc daleko v dnešním závodě nedojel Joan Mir, který upadl. Nedlouho po něm upadl i Aleix Espargaro.

Márquez pokračoval ve vedení v době, kdy do konce zbývalo 22 kol. Viňales byl druhý a Miller jezdil třetí. Quartararo se dokázal vrátit před Bagnaiu na čtvrté místo a blížil se Millerovi.

V dalším kole měl ovšem Marc Márquez velký výlet mimo trať. Situaci sice ustál, neupadl, ale přišel o hodně pozic. Klesl až mimo bodované pozice. Vedení tak znovu převzal Viňales. Miller se posunul na druhé místo. Quartararo byl v této chvíli třetí, ale snažil se už útočit na Millera.

Dvacet kol před závěrem se Quartararo dostal před Millera na druhé místo. Márquez se mezitím prodíral vpřed po výletu mimo dráhu.

Osmnáct kol před závěrem se Quartararo s Millerem dost přiblížili v té době vedoucímu Viňalesovi. Nijak výrazně daleko od vedoucí trojice nebyli ani Bagnaia a Dovi na čtvrté a páté pozici. Relativně blízko byli i Pol Espargaro a Morbidelli. Další jezdci už měli větší ztrátu.

O dvě kola později Viňales chyboval a klesl až za Millera na třetí místo. Quartararo se ujal vedení. Márquez pokračoval v rychlém tempu a postupně získával ztracené pozice.

Třináct kol před závěrem pokračoval v čele Quartararo. Druhý Miller na něj ztrácel něco málo přes vteřinu. Viňales jezdil na třetí pozici. Márquez se posunul na osmé místo a přibližoval se Morbidellimu, který v té době jezdil sedmý.

MotoGP: Quartararo navázal na loňský úspěch, v Jerezu opět pojede z pole position

MotoGP: Quartararo navázal na loňský úspěch, v Jerezu opět pojede z pole position

Quartararo pokračoval v čele i deset kol před koncem a navíc navyšoval svůj náskok před Millerem. O kolo později se Márquez posunul před Morbidelliho a Bagnaiu na šesté místo.

Sedm kol před koncem odstoupil Valentino Rossi.

Márquez pokračoval ve stíhací jízdě – dostal se před Espargara na páté místo a následně na čtvrté před Doviho. Viňales předjel Millera, čímž se posunul na druhé místo. Quartararo v čele byl ovšem relativně daleko vpředu. Nicméně Márquez už byl těsně za dvojicí Viňales-Miller. A netrvalo dlouho a Márquez se dostal před Millera, ale jen na chvíli. Musel to tedy zkusit znovu, ale tentokrát už mu to vyšlo.

Pět kol před koncem měl Quartararo v čele náskok zhruba pět vteřin. Viňales byl druhý, ale Márquez už byl těsně za ním. Nicméně Márquez přehnal své snahy a divoce upadl. Naštěstí dokázal odejít po svých. Vypadal ovšem, že ho něco dost bolí.

Do předposledního kola najel jako první Quartararo. Jeho náskok před ostatními byl natolik komfortní, že za standardních okolností nemohli dohnat. O divoký moment se postaral Morbidelli, který při boji s jezdci Ducati, málem upadl.

Quartarara už nic neohrozilo a dočkal se konečně své první výhry v MotoGP, které už byl několikrát  hodně blízko, ale vždy mu těsně unikla. Druhé místo si vyjel Maverick Viňales. Třetí dorazil do cíle Dovi, který si před třemi týdny zlomil klíční kost.

Těsně pod podiem skončili Miller a Morbidelli.

Vzhledem k tomu, že dnešní závod byl prvním závodem roku, je nyní Quartararo ve vedení šampionátu.

Další závod se jede už za týden a to opět v Jerezu, ale tentokrát ne jako GP Španělska, nýbrž jako GP Andalusie.

GP Španělska - MotoGP, závod

P. Jedec Motocykl Km/h Čas/Ztráta
1 Fabio QUARTARARO Yamaha 160,2 41'23,796
2 Maverick VINALES Yamaha 159,9 4,603
3 Andrea DOVIZIOSO Ducati 159,8 5,946
4 Jack MILLER Ducati 159,8 6,668
5 Franco MORBIDELLI Yamaha 159,8 6,844
6 Pol ESPARGARO KTM 159,8 6,938
7 Francesco BAGNAIA Ducati 159,4 13,027
8 Miguel OLIVEIRA KTM 159,4 13,441
9 Danilo PETRUCCI Ducati 159 19,651
10 Takaaki NAKAGAMI Honda 158,8 21,553
11 Johann ZARCO Ducati 158,6 25,1
12 Alex MARQUEZ Honda 158,5 27,35
13 Brad BINDER KTM 158,3 29,64
14 Tito RABAT Ducati 158,1 32,898
15 Bradley SMITH Aprilia 157,7 39,682
Neklasifikováni    
  Marc MARQUEZ Honda 160 4 kola
  Iker LECUONA KTM 159 6 kol
  Valentino ROSSI Yamaha 159,1 7 kol
  Aleix ESPARGARO Aprilia 153 23 kol
  Joan MIR Suzuki 147,7 24 kol

Foto: Václav Duška Jr., Lukasz Swiderek

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

15. května | Bastianini vítězí potřetí v letošní sezóně. odkaz
15. května | Závod Moto3 bude restartován a zkrácen na 14 kol. Jezdci se na startu seřadí dle původních pozic z kvalifikace.
15. května | Závod Moto3 je přerušen. v Le Mans začalo pršet. odkaz
14. května | Deniz Öncü měl dnes nepříjemný pád. Musel do zdravotního střediska na vyšetření, ale nakonec je v pořádku. odkaz
2. května | Server odkaz dnes přišel s informací, že Suzuki na konci letošního roku opustí MotoGP. Očekává se, že brzy by mělo být vydáno oficiální oznámení.