Dvanáctý podnik sezony - Velká cena San Marina & Riviera di Rimini

Misano přivítá dvanáctou Grand Prix sezony motocyklového mistrovství světa – Gran Premio Aperol di San Marino e della Riviera di Rimini.

Jezdci a týmy motocyklového šampionátu neměli ani čas si oddechnout a už je tu další Velká cena, tentokrát na evropském kontinentu v San Marinu, kde v sedmdesátých letech minulého století vybudovali závodní okruh v Misanu. Od té doby prodělal několik změn a jednou z těch zásadních bylo prodloužení závodní dráhy z původních 3488 metrů na současných 4226 metrů. Od roku 2007 se v Misanu závodí ve směru hodinových ručiček a tento rok je také datem návratu Misana zpět do kalendáře mistrovství světa.

Vedoucím mužem šampionátu je s osmašedesáti body náskoku Jorge Lorenzo. Třetím místem v Indianapolisu potvrdil letošní velmi dobrou formu, ale rovněž umožnil Danimu Pedrosovi, aby z jeho náskoku ukrojil malou část. Vzhledem k tomu, že do konce šampionátu zbývá odjet sedm závodů mu nic takového absolutně nemůže ohrozit cestu za prvním titulem v MotoGP. V posledních jedenácti Grand Prix stál pokaždé na stupních vítězů a taková bilance musí jednoznačně směřovat k vítěznému cíli. Nyní je pro Španěla nejdůležitější si udržet potřebnou koncentraci, neudělat fatální chybu a šetřit motory jak se dá, protože Honda je v tomto ohledu v závěru sezony na koni. Jezdec Fiat Yamahy je natolik vyspělým jezdcem, že si je této situace vědom, ale pořád je to závodník a adrenalin někdy udělá svoje. Po přestupu do MotoGP byl v Misanu pokaždé druhý, jeho týmový kolega Rossi oba poslední závody vyhrál a něco mi říká, že to v neděli bude boj na ostří nože.

Dani Pedrosa ví, že náskok svého krajana nemůže překonat aniž by Lorenzo neudělal nějakou super chybu. Nicméně jeho cílem je nic nepodcenit, jet v každé Grand Prix na doraz a získat maximu možných bodů, které se třeba v závěru budou hodit. Španěl je v průběžném pořadí druhý a začíná postupně zvyšovat nejen obrátky, ale také jistotu v sedle Hondy, která mu jede neskutečným způsobem. Hrbol v jedné ze zatáček Laguny Seca se mu stal osudným, ale v Indianapolisu se nerovnostmi nenechal vyvést z míry a jednoznačně tam vyhrál. To samé od něho můžeme čekat i v dalších závodech, protože Honda má letos velmi dobrý motor a to nejen z hlediska výkonu, ale hlavně životnosti. Loni získal Pedrosa v Misanu body za třetí místo, letos bude chtít víc.

Klepněte pro větší obrázek

Na třetí průběžnou příčku se znovu posunul Andrea Dovizioso. Jezdec Repsol Hondy na rozdíl od Casey Stonera závod v Americe dokončil, takže si prohodili pozice. Pro Itala je San Marino domácím podnikem a okruh Misano místem, které leží jen nedaleko jeho bydliště. Motivovaný je tak víc než dost,ale jak uvedl v jednom z rozhovorů, situace kolem prodloužení smlouvy s HRC mu v žádném případě na klidu nepřidá a to se pak těžko závodí. Nicméně tento víkend musí zatnout zuby a postarat se o parádní výsledek, který mu snad přejí všichni. V trénincích dokazuje, že je rychlý, ale v samotných závodech se mu pak nedaří udržet konstantní rychlost a tím se mu vzdaluje šance bodovat v první trojce. Dovizioso je ale odhodlaný v Misanu vše obrátit k lepšímu a to znamená, že bere pouze pozice do třetího místa. Vzhledem k jeho situaci se mu není co divit.

Indianapolis nedopadl tak, jak si Casey Stoner přál, protože figuroval na průběžné třetí příčce a dalším bodovaným závodem by si tuto pozici jen pojistil. Pádem tak všechny plány vzaly za své a Australan je znovu čtvrtý. Bohužel v jeho případě se znovu objevily problémy s přední části motorky, což bylo příčinou jeho pádu už v úvodním podniku v Kataru. Situace se ale postupně zlepšovala a od Velké ceny Nizozemska se Stoner pravidelně umisťoval na stupních vítězů. Na kontě má sto devatenáct bodů, na Doviziosa ztrácí bodů sedm, takže v jeho případě zatím není nic ztraceno. Navíc se blíží závody, kde loni naprosto exceloval, takže se ještě může s Ducati rozloučit konečným třetím místem.

Dalším z domácích závodníků je italská hvězda Valentino Rossi. V posledních dvou letech vítěz Velké ceny San Marina, i když loni to bylo po pádu v Indianapolisu s oslíma ušima, které si vzal sebou na slavnostní ceremoniál předávání cen jezdců MotoGP. Tehdy byl ve vedení šampionátu a směřoval k devátému titulu mistra světa. Letos je situace naprosto jiná. Rossi zatím není po zranění z Mugella ve stoprocentní kondici a svého stavu si je vědom. Zda se jedná o taktiku, aby své soupeře držel v naději, že si s ním nemusí dělat starosti nebo je to holá skutečnost se uvidí už tuto neděli odpoledne. Každopádně je nyní v průběžném pořadí pátý a na Lorenza ztrácí sto třicet sedm bodů, což je tedy slušná porce, ale ani pro něho není nemožné šampionát dokončit třetí. Ohledně souhlasu Yamahy s jeho testováním Ducati už po Valencii není dosud nic známo stejně jako s tím, jak se nakonec rozhodne jeho šéfmechanik a přítel Jeremy Burgess. Pokud ho něco štve, tak si myslím právě ta nejistota, že u Ducati bude muset začít s novými lidmi. Takový Burgess už po tolika letech zná Rossiho natolik, že když přijde a bouchne rukavicemi o zem, přenastaví mu M1 tak, že je to hned lepší a to nemusí spolu prohodit ani slovo.

Ben Spies nám v mistrovství poskočil na šesté místo po naprosto skvělém výkonu, který převedl na domácí půdě okruhu IMS. To, že jede na satelitní Yamaze bylo poznat jen podle toho, že byla v barvách Monster Tech 3, jinak s klidem převálcoval oba tovární stroje a v kvalifikaci i obě tovární Hondy. Spekuluje se, že snad dostal od Yamahy lepší materiál, snad to byla špetka nitrometanu v nádrži, ale zaručeně a na 100% je to hlavně Ben Spies, kdo je velmi talentovaným závodníkem, který postupně plní, co si ve své kariéře předsevzal. Ano, tento Američan je velmi cílevědomý člověk a v MotoGP bude brzy bojovat jen a pouze o ty nejvyšší příčky. V příštím roce má plnou tovární podporu Yamahy, takže Jorge Lorenzo to po odchodu Valentina Rossiho nebude mít vůbec jednoduché.

Klepněte pro větší obrázek

Sedmý Nicky Hayden v Indianapolsu prodloužil smlouvu s Ducati, kde se Italům upsal na další dva roky a vytvoří tak jezdeckou dvojici s Valentinem Rossim. Zajímavé spojení, z kterého může Američan v příštích dvou letech těžit. V poslední Grand Prix v Indianapolisu se mu ale nedařilo. Hayden měl na to, aby obhájil stupně vítězů z předchozích dvou ročníků, ale utržený levý kolenní ´slider´mu tuto příležitost ukončil hned v úvodu, protože s takovým hendikepem byl problém vůbec závod dokončit.

Randy De Puniet je v průběžném hodnocení osmý. LCR Hondu RC212V se jim pro hrbolatou dráhu Indianapolisu nepodařilo nastavit tak, aby dokázal podat konkurenceschopný výkon a ve spojení s problémy s ještě ne stoprocentní kondicí skončil až poslední. Cílem ale projelo jen třináct jezdců, takže body si z IMS odvezl. Před závodem v Misanu si Francouz moc neodpočine, ale ostatní jsou na tom stejně jako on a o víkendu bude muset zabrat, protože status nejlepšího netovárního závodníka se mu nyní pomalu, ale jistě vzdaluje.

Dvojice jezdců San Carlo Hondy Gresini uzavírá první desítku. Devátý Marco Simoncelli má šedesát tři bodů a jeho kolega Marco Melandri je s   šedesáti jedna body desátý. Simoncelli je v pozici nováčka úspěšný a také nejlepší z bývalých jezdců čtvrtlitrů. Kdo ví ale, jak to dopadne s Marcem Melandrim, protože jeho výkony jsou celkem za očekáváním jeho i týmu. Druhá věc je, že letos řeší oba Italové stejné problémy jako loni Elías s De Angelisem a to také není samo sebou.

Časový harmonogram Velké ceny San Marina:

Pátek – 3. září 2010
Čas Jízdy Televize
12:40 – 13:40 125ccm: 1. Volný trénink
13:55 – 14:55 MotoGP: 1. Volný trénink
15:10 – 16:10 Moto2. 1. Volný tréninkSobota – 4. září 2010
Čas Jízdy Televize
09:00 – 09:40 125ccm: 2. Volný trénink
09:55 – 10:55 MotoGP: 2. Volný trénink
11:10 – 12:10 Moto2: 2. Volný trénink
13:00 – 13:40 125ccm: Kvalifikace Nova Sport (živě)
13:55 – 14:55 MotoGP: Kvalifikace Nova Sport (živě)
15:10 – 15:55 Moto2: Kvalifikace Nova Sport (živě)Neděle – 5. září 2010
Čas Jízdy Televize
08:40 – 09:00 125ccm: Warm Up
09:10 – 09:30 Moto2: Warm Up
09:40 – 10:00 MotoGP: Warm Up11:00 125ccm: Závod Nova Sport (živě)
12:15 Moto2: Závod Nova (živě)
14:00 MotoGP: Závod Nova Sport (živě)

15:40 | Druhá kvalifikace třídy Moto2 byla odložena z důvodu technických problémů. odkaz
9:53 | Kaito Toba se dnes dopoledne postaral o hodně dramatický moment, ale naštěstí všechno dobře dopadlo. odkaz
9:18 | V Rakousku přes noc pršelo. Jezdci Moto3 se tedy vydali na mokrou dráhu. odkaz
14. srpna | Očekávaný déšť už dorazil. odkaz
14. srpna | Jorge Martin měl v prvním tréninku divoký moment, ale ustál to. odkaz