Dvojité vítězství Fiat Yamahy vedl v Japonsku Jorge Lorenzo

[GP Japonska - MotoGP, závod]

Tým Fiat Yamaha si v Grand Prix Japonska připsal absolutní triumf v podobě dvojitého vítězství, které vedl Jorge Lorenzo před Valentinem Rossim. Třetí skončil Dani Pedrosa s tovární Hondou.

Start závodu vyšel překvapivě dobře Valentinu Rossimu, který žádnou pozici neztratil a udržel vedení. Propad naopak zaznamenal Casey Stoner, kterému po prvním kole patřila sedmá pozice.

Brzy po startu se od zbytku startovního pole oddělily dvojice jezdců továrních týmů Yamahy a Hondy. Na čele vedl Rossi Lorenza, s menším odstupem následovali Pedrosa s Doviziosem.

Tento stav vydržel do poloviny závodu, kdy Lorenzo zaútočil na Rossiho a ujal se vedení. Ital svého týmového kolegu vydržel několik kol těsně pronásledovat, ale pak své úsilí musel vzdát. Navíc šest kol před koncem musel bránit svoji druhou pozici před Danim Pedrosou. Oba jezdci si několikrát vyměnili pozice, ale Rossi druhé místo udržel a Pedrosovi nakonec znovu poodjel.

Mezitím se dopředu posouval Casey Stoner a dvě kola před cílem zaútočil na Doviziosa, který nebyl schopen držet tempo Pedrosy. Australan byl úspěšný a získal čtvrté místo. Ztráta na další jezdce však již byla příliš velká, aby se mohl pokusit o další postup.

Pro skvělé šesté místo si dojel Marco Melandri, který v průběhu závodu sváděl souboje i s bývalým kolegou Stonerem. Zklamání zavládlo u Suzuki, Capirossi stačil až na sedmé místo, Vermeulen uzavřel první desítku.

Naopak radost zavládla u satelitní Ducati Pramac, po startu z konce startovního roštu se na osmé místo probojoval Mika Kallio. Canepa ho napodobit nedokázal a skončil čtrnáctý. Po potížích z úvodu závodu skončil na devátém místě James Toseland.

Nicky Hayden v Motegi nemohl ukázat, jestli se mu již podařilo zvládnout Ducati GP9, protože do něj hned v úvodu závodu zezadu narazil Yuki Takahashi, pro oba to znamenalo konec. V závodě dále upadli Toni Elías, který si však zvládl dojet do cíle pro jeden bod, a Sete Gibernau.