12
Fotogalerie

Enea Bastianini - šampion Moto2 pro rok 2020

Šampionem třídy Moto2 se v roce 2020 stal Ital Enea Bastianini z týmu Italtrans Racing.

Enea Bastianini se narodil 30. 12. 1997 v italském Rimini. Svou závodnickou kariéru začínal v Itálii v kategorii minibike. Když si Bastianini poprvé sedl na motocykl, měl 3 roky a 3 měsíce, proto si jako své startovní číslo zvolil právě číslo 33.

V roce 2013 jezdil Bastianini v Red Bull Rookies Cupu a vybojoval tak dvě vítězství. Na konci roku 2013 oslavil šestnácté narozeniny, takže splnil minimální věk pro to, aby v roce 2014 mohl začít startovat v MS silničních motocyklů. Svůj první rok v Moto3 absolvoval Bastianini u týmu Gresini. A hned ve svém prvním roce se třikrát probojoval na podium (poprvé v Katalánsku a pak ještě v Brně a ve Velké Británii).

Roku 2015 pokračoval v Moto3, přičemž v tomto roce už dojel na podiu šestkrát a jednou z toho (v Misanu) na stupínku nejvyšším. V celkovém pořadí šampionátu obsadil třetí místo. Stejný počet umístění na podiu vybojoval i v roce 2016, kdy se stal vicemistrem ve třídě Moto3.

I v letech 2017 a 2018 pokračoval Bastianini v kategorii Moto3. V obou těchto sezónách dokázal vystoupit na stupně vítězů, ale v celkovém pořadí šampionátu se ani jednou nedostal do první trojky. V roce 2017 skončil šestý a o rok později čtvrtý.

Roku 2019 už se posunul do třídy Moto2. V Brně pak poprvé v prostřední třídě vystoupil na podium a svou první sezónu v této kategorii uzavřel na desátém místě.

První výhru v Moto2 si zajistil až letos v Andalusii. Celkově vyhrál třikrát, jednou byl druhý a třikrát třetí. S počtem 205 bodů se nakonec stal světovým šampionem třídy Moto2. Do posledního závodu ovšem nebylo ještě vůbec nic jisté. Se šancí na zisk titulu totiž do Portugalska přijeli ještě Marini, Lowes a Bezzecchi. Nicméně páté místo v cíli portugalského závodu Bastianinimu stačilo na pojištění titulu. Vicemistrem se stal Marini, který shodou okolností bude příští rok Bastianiniho týmovým kolegou v MotoGP.

Zdroj: motogp.com, foto: Václav Duška Jr.

Doporučujeme

Články odjinud