Fabio Quartararo: Náročné období mě udělalo silnějším

Před zahájením letošních předsezónních testů poskytl Fabio Quartararo rozhovor pro server crash.net, v němž promluvil nejen o svých přípravách na první rok v MotoGP a o svých cílech, ale i o náročných sezónách, které má za sebou.

Fabio Quartararo má teprve 19 let a v letošním roce tedy bude nejmladším jezdcem v kategorii MotoGP. V rozhovoru pro crash.net se rozpovídal o přípravách na svůj první rok v MotoGP, prozradil, jaké má pro letošní rok cíle a také se vyjádřil k náročnému období, které měl především v roce 2016. Dle jeho vlastních slov jej toto období učinilo silnějším.

Nejprve Quartararo odpovídal na otázky týkající se jeho zimní přípravy a předsezónních testů.

Jaká byla tvá zimní přestávka?

Náročná. Hodně jsem pracoval na své fyzické kondici. Byl jsem s Jackem (Millerem) a Marcelem (Schrötterem) tři týdny v Kalifornii. Hodně jsme se tam věnovali motokrosu, jízdě na horském kole, cvičili jsme a dělali jsme maximum pro to, abychom byli fit.

Tvým cílem je získat více síly v horní části těla?

Ano, po čtyřech dnech testů jsem pocítil, kde musím více zabrat a byla to hlavně horní část paží a ramena. Zároveň jsem se ale musel snažit, aby se mi příliš nezvětšily svaly, protože to není žádoucí. Myslím, zimní přestávka proběhla dobře a já se cítím dobře.

Během předchozích dvou testů ses neustále zlepšoval. Co bude dalším krokem? Na čem budeš pracovat teď v Sepangu?

Nejprve si budu muset znovu přivyknout na stroj MotoGP. Po více než dvouměsíční přestávce bude první den určitě náročný. Hlavním cílem bude nic neuspěchat a dobře se připravit na závod v Kataru.

AFB_5978.jpgAFB_6043.jpgAFB_6045.jpg

Po otázkách týkajících se přípravy na letošní rok, přišly i otázky směřující k letošnímu ročníku. Quartararo je letos jedním ze čtyř nováčků v královské kubatuře. Kromě něj nově vstupují do MotoGP i Francesco Bagnaia, Miguel Oliveira a Joan Mir. Pochopitelně tedy nemohla chybět ani otázka, zda by si Quartararo přál zabojovat o titul nováčka roku. Jezdec přiznal, že ano, nicméně nechce se tím nijak stresovat. Chtěl by se především učit a postupně zlepšovat.

Do mistrovství světa silničních motocyklů vstoupil Quartararo v roce 2015 jako dvojnásobný šampion španělského šampionátu CEV. V té době se o něm hovořilo jako o novém Márquezovi a očekávaly se od něj velké výsledky. Hned ve svém druhém závodě (v USA) vystoupil na stupínek vítězů, pak dvakrát startoval z pole positon a o něco později (v Assenu) se ještě jednou podíval na stupně vítězů. Pak ovšem následovalo náročné období bez výraznějších výsledků, které skončilo až Velkou cenou Katalánska roku 2018, kdy se mladý Francouz dočkal prvního vítězství v MS silničních motocyklů.

V rozhovoru se Quartararo vyjádřil i k tomuto náročnému období, které má za sebou.

Tvá kariéra v mistrovství světa nebyla zrovna jednoduchá. Měl jsi i hodně těžká období. Myslíš si, že to všechno, co se ti stalo, ti může pomoci být v MotoGP klidnější?

Ano, určitě mě to učinilo silnějším. Měl jsem i opravdu hodně těžké sezóny, rok 2016 u Leopardu byl tím nejtěžším. Byla to opravdu špatná sezóna, ale nakonec mi to pomohlo získat zkušenosti. Ze všeho, co se mi během mé kariéry stalo, se snažím brát si jen to pozitivní a na to negativní zapomenout.

A nakonec přišla řeč i na Formuli 1. Fabio Quartararo se nijak netají tím, že má rád i Formuli 1 a prozradil i to, že je jeho snem si jednou monopost Formule 1 vyzkoušet.

Tým, v němž letos bude Quartararo závodit, má stejného sponzora (Petronas) jako tým Mercedes ve Formuli 1 a za Mercedes jezdí Lewis Hamilton, který se v minulosti zmínil, že by si rád vyzkoušel motocykl MotoGP. Poslední otázka pro Quartarara tedy byla následující:

A ty bys nechal Lewise, aby řídil tvůj motocykl?

Ano, ano, neměl bych s tím žádný problém.

Zdroj: crash.net, foto: Sic Racing Team

Doporučujeme

Články odjinud