Fantastický závod 125ccm vyhrál Cortese, Kornfeil sedmý

Fantazie v podání jezdců nejnižší kubatury. Závod vyhrál Sandro Cortese, druhý skončil Johann Zarco a třetí místo obsadil Alberto Moncayo. Jakub Kornfeil skvěle sedmý, Miroslav Popov sedmnáctý.

Z první řady startovního roštu odstartovala do devatenácti kol závodu třídy 125ccm trojice Nicolas Terol (Bankia Aspar), Johann Zarco (Avant-AirAsia-Ajo), Sandro Cortese (Intact-Racing Team Germany). Jakub Kornfeil (Ongetta Centro Seta) startoval dvacátý, Miroslav Popov (ElleGi Racing) sedmadvacátý a Ladislav Chmelík (RJR Racing) třiatřicátý. Poslední dva jmenovaní Češi jeli v Brně na divokou kartu.

Po startu šel do vedení Nicolas Terol, druhý jel Johann Zarco a třetí byl Héctor Faubel (Bankia Aspar), jemuž se velmi dobře podařil start a všichni tři postupně ujížděli zbytku závodního pole. Super start se podařil Jakubovi Kornfeilovi, který z dvacátého místa poskočil na dvanácté a ve druhém kole už jel jedenáctý. Polepšil si také Miroslav Popov a Ladislav Chmelík.

Hned v úvodních kolech zajel do boxů Aleix Masbou (Caretta Technology) a pádem ukončila závod dvojice Adrian Martin (Bankia Aspar) a Danny Kent (Red Bull Ajo Motorsport). Oba pád přestáli bez zranění.

Ve čtvrtém kole se zapojil do souboje o zlato Němec Sandro Cortese a v pátém kole už společně s vedoucím Terolem a druhým Zarcem ujížděli čtvrtému Viñalesovi, na kterého měli náskok v podobě 1,5 sekundy. Jakub Kornfeil jel desátý a na devátého Oliveiru ztrácel v šestém kole tři sekundy. Miroslav Popov figuroval na dvaadvacáté pozici, Ladislav Chmelík byl osmadvacátý.

V osmém kole zastavila suverénního Nicolase Terola technická závada na motocyklu a vedení závodního pole 125ccm převzal Francouz Johann Zarco. Druhé místo patřilo Cortesemu a třetí jel s odstupem pěti sekund Španěl Viñales. Jezdec týmu Blusens by Paris Hilton zároveň o třetí místo bojoval s Héctorem Faubelem a týmovým kolegou Gadeou.

Ve dvanáctém kole bylo pořadí v první desítce – 1. Zarco, 2. Cortese, 3. Faubel, 4. Gadea, 5. Viñales, 6. Moncayo, 7. Oliveira, 8. Vázquez, 9. Kornfeil a 10. Grotzkyj. Miroslav Popov držel devatenáctou příčku a Ladislav Chmelík sedmadvacátou.

Třinácté kolo se stalo osudným pro Efréna Vázquez, který havaroval z osmé pozice v době, kdy se snažil atakovat sedmého Oliveiru. Pořadí se opět posunulo a Jakub Kornfeil byl na osmém místě. Jezdil sám a na sedmého Oliveiru ztrácel osm sekund. Jezdec za ním byl čtrnáct sekund daleko.

V posledních kolech bojovali o zlato Zarco s Cortesem a o třetí místo pětice jezdců Viñales, Faubel, Moncayo, Oliveira a Gadea. Poslední dvě kola to byly souboje, které zvedaly diváky a vyvolávaly na tribunách nadšené ovace. V předposledním kole Cortese předjel Zarca, Francouz málem před cílovou rovinkou spadl, ustál to, ale na své první vítězství si opět bude muset počkat. Němec Cortese předvedl skvělý výkon a po zásluze vyhrá. Třetí místo obsadil po nervy drásajícím souboji až na cílové rovince Španěl Alberto Moncayo.

Výkon Jakuba Kornfeila byl skutečně velmi vydařený a po startu z dvacátého místa si z Brna odváží body za sedmou příčku. Miroslav Popov závodil v Brně vůbec poprvé s jezdci mistrovství světa a cílem projel sedmnáctý. Je to ještě lepší umístění než jaké zaznamenal při svém premiérovém závodu v Mugellu, kde jel začátkem července také na divokou kartu. Ladislav Chmelík obsadil pětadvacáté místo a rozhodně se mezi jezdci top šampionátu neztratil.