Francesco Bagnaia – šampion Moto2 pro rok 2018

Francesco Bagnaia si před týdnem zajistil mistrovský titul v Moto2. Ve Valencii, kde se za týden jede poslední závod sezóny, už jej tedy nemůže žádný jezdec o titul připravit.

Ital Francesco Bagnaia (zvaný Pecco) se narodil 14. ledna 1997 v Turíně. Před svým vstupem do Mistrovství světa silničních motocyklů vyhrál Evropský šampionát v Minimotu. To bylo v roce 2009. Později působil v CEV Moto3 a stal se členem Rossiho akademie VR46, což je akademie na podporu mladých jezdců.

V MS silničních motocyklů se Bagnaia poprvé objevil v roce 2013. Tehdy závodil s týmem San Carlo Team Italia. Za celý rok však nezískal žádný bod. O rok později se přesunul do týmu SKY Racing VR46, kde už za sezónu posbíral 50 bodů a v celkovém pořadí šampionátu obsadil šestnácté místo. Na podium se ovšem v tom roce ještě nedostal. Nejlépe dojel čtvrtý ve Francii. První podium přišlo sice také ve Francii, ale až o rok později. Závod v Le Mans tehdy Bagnaia dokončil na třetí pozici. Zároveň to bylo Bagnaiovo jediné podium roku 2015. Rok 2015 byl rokem, kdy Bagnaia jezdil u Asparova týmu a jeho kolegy byli Juanfran Guevara a také Jorge Martin, který se letos stal šampionem v Moto3.

U Aspara pak zůstal i v roce 2016. To už byl jeho poslední rok v nejnižší kubatuře a zároveň i nejúspěšnější. Na podium se podíval celkem šestkrát. Dočkal se svého prvního vítězství v Assenu a pak přidal ještě jedno vítězství v Malajsii. Stal se historicky prvním jezdcem, který dokázal zvítězit na motocyklu značky Mahindra. Sezónu ukončil na celkově čtvrtém místě.

Roku 2017 Bagnaia přestoupil do kategorie Moto2. Stal se jezdcem týmu SKY Racing VR46, který v tom roce nově vstoupil do prostřední třídy. Ve čtvrtém závodě roku (v Jerezu) dojel Bagnaia druhý, což bylo jeho první podiem v Moto2 a zároveň i prvním podiem týmu SKY Racing VR46 v prostřední třídě. Hned o dva týdny později Bagnaia ve Francii toto umístění zopakoval a později během roku přidal ještě dvě další podia (v Německu a San Marinu). Celkově obsadil páté místo a stal se Nováčkem roku.

Jak nyní Bagnaia prozradil, mohl už letos jezdit v MotoGP, ale rozhodl se nabídku nevyužít a raději tedy zůstal v Moto2 u týmu SKY Racing VR46. Letošní sezónu zahájil vítězstvím v Kataru. Jednalo se o první vítězství v Moto2 pro Bagnaiu i pro jeho tým. Poté zvítězil ještě v Texasu, Francii, Nizozemsku, Rakousku, San Marinu, Thajsku a Japonsku. Na podium se celkem dostal dvanáctkrát. Do závodu v Sepangu přijel s náskokem 36 bodů před Oliveirou. Oliveira dojel druhý a Bagnaia až třetí, nicméně vzhledem k tomu, že do konce roku zbývá už jenom jeden závod, už nemůže Bagnaiu ve Valencii nikdo ohrozit a třetí místo v Sepangu mu tedy na zajištění titulu stačilo.

Příští rok se Bagnaia přesune do MotoGP. Již před několika měsíci podepsal s týmem Pramac Ducati. Nebude to ovšem jeho úplně první kontakt se strojem MotoGP, protože už na konci roku 2016 měl možnost otestovat motocykl MotoGP od Aspara. Test se strojem MotoGP tehdy dostal jako dárek od Asparova týmu za vítězství v závodech Moto3 a také jako poděkování za skvělou spolupráci.

Foto: MotoGP

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře