Francouzská revoluce v nižších třídách

Francouzští závodníci zaznamenali rekordní start do sezóny 2015. Bude se jim obdobně dařit i při jejich domácím závodě v Le Mans?
Francouzská revoluce v nižších třídách

Francouzským závodníkům se v prvních čtyřech závodech sezóny podařilo překonat několik rekordů.

Moto3: První start z pole position má před sebou Quartararo

Moto3: První start z pole position má před sebou Quartararo

  • V Kataru se Alexis Masbou při svém 141. startu poprvé probojoval na pole position.
  • Alexis Masbou v Kataru zvítězil a stal se tak prvním Francouzem od roku 2002, kdo dokázal zvítězit v prvním závodě sezóny. Naposledy to dokázal Arnaud Vincent.
  • Fabio Quartararo skončil v Austinu druhý. V té době mu bylo 15 let a 357 dní. Stal se tak nejmladším Francouzem na podiu v sedmašedesátileté historii světového šampionátu. Dosud tento rekord držel Mike di Meglio. Když 24. 7. 2005 dokončil GP Velké Británie na druhém místě, bylo mu 17 let.
  • Johann Zarco vystoupil na nejvyšší stupínek při závodě kategorie Moto2 v Argentině. Jednalo se o jeho celkově druhou výhru. Poprvé zvítězil v Motegi roku 2011 – tehdy ještě závodil v kategorii 125 ccm a do posledního závodu bojoval s Nicolasem Terolem o vítězství v šampionátu. Po svém argentinském vítězství je Zarco prvním Francouzem, který dokázal vyhrát v obou slabších kubaturách – tedy jak v nejnižší kategorii (125 ccm/Moto3), tak i v té prostřední (250 ccm/Moto2).
  • Zarco je teprve druhým Francouzem, který dokázal ovládnout některý ze závodů Moto2. Tím prvním byl Jules Cluzel v Silverstone roku 2010.
  • Po výhře v Argentině se Johann Zarco stal prvním Francouzem od dob Randyho de Punieta, kdo se ocitl v čele průběžného pořadí šampionátu. De Puniet roku 2004 vedl šampionát třídy 250 ccm po závodě v Nizozemsku.
  • Poprvé od roku 2005 se stalo, že Francouzi v jedné sezóně vyhráli závody ve dvou rozdílných kategoriích. Letos to dokázali Alexis Masbou (Moto3) a Johann Zarco (Moto2). Roku 2005 se totéž podařilo dvojici Mike di Meglio (125 ccm) a Randy de Puniet (250 ccm).
  • Fabio Quartararo se při španělském závodě postavil na pole position poprvé ve své kariéře. Stalo se tak v jeho čtvrtém závodě. V té době mu bylo 16 let a 13 dní. Stal se tak druhým nejmladším jezdcem všech dob, kdo startoval do závodu z prvního místa. Tím historicky nejmladším je Marco Melandri – ten vyrážel jako první při závodě stopětadvacítek na Sachsenringu roku 1998 ve věku 15 let a 346 dní.
  • Johann Zarco vystoupil na podium v Austinu, Argentině a Jerezu. Díky tomu se stal prvním Francouzem od roku 2004, který se ve třech po sobě jdoucích závodech prostřední třídy dostal na stupně vítězů. Naposledy podobný počin zaznamenal Randy de Puniet.
Moto2: Poprvé v prostřední kategorii vyhrává Zarco

Moto2: Poprvé v prostřední kategorii vyhrává Zarco

Nyní mají Francouzi před sebou domácí závod. Zarco na něj přijíždí jako vedoucí muž průběžného pořadí s náskokem 16 bodů před Jonasem Folgerem. V nejnižší kubatuře je nejlépe umístěným Francouzem Fabio Quartararo na třetí pozici. Zda se Francouzům v domácím závodě podaří navázat na jejich dosavadní úspěchy, uvidíme již o nejbližším víkendu.

(Zdroj: motogp.com)

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře