Grand Prix USA v Laguně Seca vyhrál Dani Pedrosa

[GP USA - MotoGP, závod]

Zatímco se v GP USA očekával další souboj tří vedoucích jezdců šampionátu, v Laguně Seca nakonec stylem start - cíl zvítězil Dani Pedrosa. Na stupně vítězů ho doprovodili Valentino Rossi a Jorge Lorenzo.

Dani Pedrosa se ujal vedení hned po startu závodu, za něj se zařadili Stoner, Rossi a Dovizioso. Vítěz kvalifikace Lorenzo se propadl až na šesté místo. V úvodní fázi závodu se pak největší souboje odehrály mezi Stonerem a Rossim.

Italský jezdec svého rivala zdolal hned v prvním kole při nájezdu do Corkscrew, ale v druhém kole si oba pozice znovu vyměnili. Mezitím se na čele závodu začal pozvolna vzdalovat Dani Pedrosa. Rossi proto znovu úspěšně zaútočil na Stonera a vydal se stíhat Španěla na Repsol Hondě.

Nepodařilo se mu ale odpoutat od Stonera a ztráta na Pedrosu narůstala až nad hranici tří sekund. V té době se už ale ke Stonerovi zezadu blížil Jorge Lorenzo, který se po propadu ze startu závodu postupně probojoval dopředu. Španěl Australana na Ducati poměrně rychle zdolal a vydal se za svým týmovým kolegou Rossim, který se mezitím trochu přeci jen vzdálil.

Dani Pedrosa stále pokračoval na čele závodu nikým neohrožen a o druhé místo vypukl souboj mezi Lorenzem a Rossim. Jenomže Lorenzo při svém pokusu o předjetí nedobrzdil do zatáčky a týmový kolega mu znovu poodjel. Rozestupy mezi jezdci byly poté natolik velké, že se o pořadí na stupních vítězů zdálo být rozhodnuto.

Ale Valentino Rossi se v posledních dvou kolech dotáhl až těsně za Pedrosu a samotný závěr zdramatizoval, když v poslední zatáčce naznačil pokus o předjetí. Byl však příliš daleko a Pedrosa si první místo uhlídal.

Za Rossim a Lorenzem dojel s větší ztrátou Casey Stoner, ale senzací se stalo páté místo Nickyho Haydena. Američan využil znalostí domácí trati pro zisk nejlepšího výsledku v barvách Ducati.

S menší ztrátou na Haydena dojel šestý Toni Elías, následoval druhý domácí jezdec Colin Edwards. Cíl nakonec vidělo jen 12 jezdců, důvodů bylo hned několik.

V úvodní fázi závodu upadli Gábor Talmácsi, Sete Gibernau a z nadějné čtvrté pozice Andrea Dovizioso. Loris Capirossi odstoupil z technických důvodů a James Toseland uviděl černou vlajku za to, že si nejel odpykat trest průjezdu boxovou uličkou za ulitý start do závodu.