Herve Poncharal: Potřebujeme být levnější

Šéf Tech 3 se na věci dívá realisticky, ale zůstává optimistou.
Herve Poncharal chápe současné problémy, které panují v mistrovství světa hned ze dvou pohledů a to jak z pozice šéfa týmu Tech 3, tak z pozice prezidenta Mezinárodní asociace závodních týmů (IRTA). Možná i z toho důvodu předpokládá, že MotoGP nejen ekonomickou situaci ustojí, ale nakonec bude ještě mnohem silnější v konkurenceschopném šampionátu.

Dvacet let manažerských zkušeností ve světovém šampionátu tak Poncharal využívá nejen k vedení úspěšného týmu Tech 3, ale rovněž v Komisi Grand Prix, kde spolu s Carmelo Ezpeletou z Dorny, Claude Danisem z FIM a Takanao Tsubouchim z MSMA, hledají cesty ke zvýšení prosperity šampionátu a v tomto duchu pracují i na změnách pravidel.

V reakci na současnou ekonomickou situaci tak dochází ke snížení počtu testovacích dnů, ale zásadní změna v předpisech MotoGP přišla s pravidlem jednotného dodavatele pneumatik, což bude mít za následek tolik požadované snížení nákladů u všech týmů na startovním roštu a zároveň se pozitivně odrazí ve zvýšení konkurenceschopnosti závodního pole.

Navzdory dopadům krize na celosvětovou ekonomiku stojí světový šampionát na silných základech a rozhodnutí nahradit čtvrtlitrovou kategorii, od roku 2011 novou třídou Moto2, má její budoucí pozice ještě posílit.

Herve Poncharal se účastní všech důležitých rozhodnutí v mistrovství světa silničních motocyklů a je velmi spokojen jakým způsobem šampionát čelí současným výzvám, když pro motogp.com uvedl: „V současné době se uvažuje nad řešením problémů a hodně nápadů přichází od výrobců. Byl jsem překvapený s výsledky jejich schůzky, kterou měli začátkem ledna v Japonsku. Viděl jsem některé myšlenky, o kterých bych si ještě před třemi, čtyřmi měsíci nemyslel, že s nimi přijdou. To je důsledek ekonomické ´krize´. Jsou to věci, které by pro mistrovství byly velmi prospěšné.“

„Příští týden máme v Itálii schůzku všech nezávislých týmů, spolu s panem Ezpeletou a uvidíme, co všechno můžeme společně udělat. Vypadá to tak, že všichni, jako Dorna, IRTA, FIM i MSMA chtějí změnu. Potřebujeme být levnější.“

Na výzvy, kterým budou muset všichni v mistrovství nějakým způsobem čelit, se Poncharal dívá realisticky, ale zároveň zůstává optimistou. „Je tu celosvětová ekonomická krize, která má vliv na celý svět, takže tu není žáden důvod, proč bychom zrovna my, neměli být krizí ovlivněni. Žijeme samozřejmě díky sponzorování a naši partneři se musí v první řadě starat o svoje obchody. Jejich problémy musíme sdílet i my a pokud mají pokles v jejich podnikání o dvacet nebo třicet procent, potom i jejich investice do nás se zákonitě zmenší. Musíme se to snažit chápat, protože my jako partneři chceme získat co nejvíc, ale musíme rovněž brát ohled na jejich problémy.“

„Ve sdělovacích prostředcích jsem četl hodně negativních informací. Můžu vám říct, že závodit budeme určitě dál. Máme štěstí, že nás vlastní a podporuje Dorna, která je absolutně zamilovaná do svého produktu. Vím, že pan Ezpeleta je velmi zainteresován šampionátem 2009. Určitě tam jsou věci, které je třeba změnit, celý svět se mění a MotoGP se změní také. Ale za současné situace si musíme říct: ´Využijme tuto situaci k tomu, abychom učinili některé radikální změny pro budoucnost.´Potřebujeme z této krize vyjít silnější, mnohem víc konkurenceschopnější a dokonce ještě víc divácky atraktivnější,“ uvedl závěrem Herve Poncharal.

16. července | Johann Zarco dnes slaví 29 let. odkaz
14. července | John McPhee dnes slaví 25 let.
7. července | Za 10 let získal Márquez 10 pole position a 10 vítězství na Sachsenringu. odkaz
7. července | Marc Márquez slaví desáté vítězství na Sachsenringu (včetně výher v nižších třídách). odkaz
7. července | Dnes opět dokázali zvítězit oba bratři Márquezovi a oba nyní vedou šampionát ve své třídě. odkaz