Holandskou kvalifikaci vyhrál Marc Marquez

Pole position ve stopětadvacítkách vybojoval v Assenu Marc Marquez, do první řady se dále postaví Bradley Smith, Nicolas Terol a Pol Espargaro.

Španělský jezdec Marquez tak bude z pole position, jíž získal s více než půlsekundovým náskokem, útočit na třetí vítězství v řadě.

Nadějnou 16. pozici obsadil v holandské kvalifikaci Jakub Kornfeil, a odstartuje tak těsně za bodovanými pozicemi.

V kvalifikaci upadli Alberto Moncayo a Randy Krummenacher.

TT Holandska - 125 ccm, kvalifikace

P. Jezdec Tým Motocykl Čas Ztráta
1 Marc MARQUEZ Red Bull Ajo Motorsport Derbi 1'42.191  
2 Bradley SMITH Bancaja Aspar Team Aprilia 1'42.775 0.584 
3 Nicolas TEROL Bancaja Aspar Team Aprilia 1'42.865 0.674 
4 Pol ESPARGARO Tuenti Racing Derbi 1'43.299 1.108 
5 Sandro CORTESE Avant Mitsubishi Ajo Derbi 1'43.480 1.289 
6 Jasper IWEMA CBC Corse Aprilia 1'43.670 1.479 
7 Efren VAZQUEZ Tuenti Racing Derbi 1'43.752 1.561 
8 Esteve RABAT Blusens-STX Aprilia 1'43.934 1.743 
9 Alberto MONCAYO Andalucia Cajasol Aprilia 1'44.106 1.915 
10 Simone GROTZKYJ Fontana Racing Aprilia 1'44.224 2.033 
11 Danny WEBB Andalucia Cajasol Aprilia 1'44.225 2.034 
12 Randy KRUMMENACHER Stipa-Molenaar Racing GP Aprilia 1'44.282 2.091 
13 Alexis MASBOU Ongetta Team Aprilia 1'44.427 2.236 
14 Tomoyoshi KOYAMA Racing Team Germany Aprilia 1'44.671 2.480 
15 Luis SALOM Stipa-Molenaar Racing GP Aprilia 1'44.671 2.480 
16 Jakub KORNFEIL Racing Team Germany Aprilia 1'45.193 3.002 
17 Johann ZARCO WTR San Marino Team Aprilia 1'45.204 3.013 
18 Marcel SCHROTTER Interwetten Honda 125 Honda 1'45.321 3.130 
19 Sturla FAGERHAUG AirAsia - Sepang Int. Circuit Aprilia 1'45.365 3.174 
20 Adrian MARTIN Aeroport de Castello - Ajo Aprilia 1'45.731 3.540 
21 Louis ROSSI CBC Corse Aprilia 1'46.201 4.010 
22 Toni FINSTERBUSCH Freudenberg Racing Team KTM 1'46.257 4.066 
23 Luca MARCONI Ongetta Team Aprilia 1'46.725 4.534 
24 Michael VAN DER MARK Lambretta Reparto Corse Lambretta 1'46.882 4.691 
25 Zulfahmi KHAIRUDDIN AirAsia - Sepang Int. Circuit Aprilia 1'46.941 4.750 
26 Lorenzo SAVADORI Matteoni CP Racing Aprilia 1'46.960 4.769 
27 Marco RAVAIOLI Lambretta Reparto Corse Lambretta 1'47.760 5.569 
28 Ernst DUBBINK RV Racing Honda 1'48.385 6.194 
29 Jerry VAN DE BUNT Jerrys Racing Honda 1'48.711 6.520 
30 Pepijn BIJSTERBOSCH RacingTeam Bijsterbosch Honda 1'49.044 6.853 
  Roy POUW Team Holland Mototechnic Aprilia 1'49.871 7.680 
  Jonas FOLGER Ongetta Team Aprilia 1'51.839 9.648 
17. října | Maria Herrera v Austrálii nahradí zraněného Arenase.
16. října | Dominique Aegerter byl dodatečně diskvalifikován z GP San Marina kvůli použití nepovoleného oleje. Přijde tak o vítězství.
16. října | Nemocný Folger nepojede ani v Austrálii. Nahradí jej Broc Parkes.
16. října | Narozeniny dnes slaví Casey Stoner (32 let), Andrea Locatelli (21 let) a Nicolo Bulega (18 let).
15. října | Závod Moto3 vyhrál Fenati, Mir bez bodů, takže o titulu ještě není rozhodnuto.

Harmonogram

GP Austrálie, Phillip Island
Pátek 20. října
Moto3 1. trénink   01:00–01:40
MotoGP 1. trénink   01:55–02:40
Moto2 1. trénink   02:55–03:40
Moto3 2. trénink   05:10–05:50
MotoGP 2. trénink   06:05–06:50
Moto2 2. trénink   07:05–07:50
Sobota 21. října
Moto3 3. trénink   01:00–01:40
MotoGP 3. trénink   01:55–02:40
Moto2 3. trénink   02:55–03:40
Moto 3 kvalifikace   04:35–05:15
MotoGP 4. trénink   05:30–06:00
MotoGP 1. kvalifikace   06:10–06:25
MotoGP 2. kvalifikace   06:35–06:50
Moto2 kvalifikace   07:05–07:50
Neděle 22. října    
Moto3 warm up   01:40–02:00
Moto2 warm up   02:10–02:30
MotoGP warm up   02:40–03:00
Moto3 závod   04:00
Moto2 závod   05:20
MotoGP závod   07:00