Hvězdy MotoGP zahájily v Silverstonu hon na titul

Vedoucí jezdec průběžného pořadí Jorge Lorenzo spolu s úřadujícím mistrem světa Caseym Stonerem, Héctorem Barberou a domácími borci Calem Crutchlowem a Jamesem Ellisonem vystoupili ve čtvrtek na tiskové konferenci k Velké ceně Velké Británie před novináře.
Hvězdy MotoGP zahájily v Silverstonu hon na titul

Svůj aktuální náskok na prvním místě bodování bude chtít v Silverstonu prohloubit jezdec týmu Yamaha Factory Racing Jorge Lorenzo. V úterý tým oficiálně oznámil, že s Lorenzem podepsal další dvouletou smlouvu. Lorenzo ve svém prohlášení potvrdil, že spekulace o jeho možném odchodu k Hondě nebyly pouhým výmyslem, ale že jej Repsol Honda skutečně oslovila a nabídla mu místo po odstupujícím Stonerovi. Španěl však tuto nabídku ještě před podpisem s Yamahou odmítl. V Silverstonu loni zažil pád na promáčené trati, ale rok předtím zde ochutnal úspěch v podobě vítězství.

„Jak víte, podepsal jsem s Yamahou smlouvu na další dva roky a cítím se opravdu šťastný, že zůstanu u této značky. Přiznávám, že tentokrát to bylo těžké rozhodování, neboť jsem dostal nabídku i od Hondy. Nakonec jsem poslechl své srdce, které bije pro Yamahu," řekl Lorenzo a zavtipkoval: „navíc jsem čekal, že Casey změní názor, tak jsem mu nechal to místo u Hondy volné."

Co se týká závodu a předešlých testů, Jorge uvedl: „V roce 2010 jsem si tu závod skutečně vychutnal. Od začátku jsem se cítil velmi jistě. Zdejší trať mi dává tu nejlepší možnost být rychlý. Naopak loni jsem zde havaroval, když jsem se v dešti snažil dohonit Caseyho. O víkendu pojedeme se stejnými parametry jako v Montmeló, jelikož jsme pro motocykl zatím nenašli nic lepšího. Inženýři ale na tom stále pracují."

Australan Casey Stoner pokořil loňský mokrý Silverstone  svou velkolepou profesorskou jízdou. Jezdec týmu Repsol Honda bude v neděli usilovat o to, aby ukrojil co největší porci bodů z Jorgeho současného náskoku a zachoval si tak naději na zisk titulu ve své poslední sezóně. V komentáři k závodu a k úsilí svého týmu řekl: „Jediným naším cílem bylo eliminovat vibrace zádi motocyklu, což se nám, myslím, docela výrazně podařilo. Vylepšení, která jsme provedli, nám pomohla pochopit podstatu problému a jsem si jistý, že o tomto víkendu se nám podaří snížit vibrace na minimum nebo je úplně odstranit. Silverstone je jedním z mých oblíbených tratí ještě z dob, kdy jsem zde jezdil britský šampionát. Bohužel už se nebude závodit na některých původních částech trati. Právě zde byly jedny z mých nejoblíbenějších zatáček na světě. Těším se na návrat."

V reakci na předpovídaný déšť nehýří Casey optimismem a vírou v to, že by mohl zopakovat svůj loňský vítězný únik: „V letošní sezóně s litrovým strojem na mokru víc bojujeme. Snažíme se získat, hlavně při nájezdu do zatáčky, jistotu na předku. Při výjezdu už to pak vypadá líp."

Závodník týmu Monster Yamaha Tech3 Cal Crutchlow byl loni zraněním ze závodu vyřazen. Letos chce pokračovat ve skvělých výkonech a hlavně předvést svému domácímu publiku pořádnou podívanou: „Je hezké přijet sem v ne tak špatné formě. Letos bylo naším nejhorším výsledkem osmé místo po pádu v Le Mans. V loňském roce bych za osmé místo dal nevím co, takže teď na tom nejsme opravdu špatně. Třebaže nejsme po celou dobu závodu v kontaktu se špičkou, bojujeme blízko pódiových pozic. Je hezké přijet zpátky na britskou Grand Prix a já doufám, že zde uděláme dobrý výsledek."

Brit měl při testech v Barceloně těžký pád: „Ještě to trochu bolí. Minulý týden se mi špatně dýchalo, ale myslím si, že jen kvůli otokům a pohmožděninám. Začal jsem trénovat, jak jsem zvyklý, a měl bych být v pořádku."

Héctor Barberá (Pramac Racing Team) předvedl v této sezóně několik nadějných soubojů s Valentinem Rossim. Po nepovedené domácí Velké ceně v Katalánsku, očekává v Silverstonu dobrý závod: „Letos mám velmi dobrý motocykl, lepší než ten loňský. Pro celý tým je to obtížné, protože Ducati není v tuto chvíli nejlepší motocykl. Tým ale pracuje tvrdě a já jsem schopen zajíždět stejné výsledky jako tovární prototyp Ducati a možná i lepší."

Pětici účastníků tiskové konference uzavírá další domácí jezdec  - James Ellison z týmu Paul Bird Motorsport. James  doufá, že se znovu objeví na špici CRT jezdců, stejně, jak se mu to povedlo v mokrém závod v Le Mans.

„Věděli jsme, že to bude pro nás v této sezóně těžké. Aprilia ART je zbrusu nový stroj, takže všichni čtyři jezdci se podílejí v průběhu sezóny na vývoji. Na začátku jsme přišli o spoustu testů, takže v podstatě testujeme v každém závodě. Pokaždé docházelo ke zlepšení. V Le Mans jsme si na vodě dojeli pro velmi dobrý výsledek a v Barceloně jsme stoupající výkonnost potvrdili nejlepším výsledkem na suchu. Závod od závodu se nám daří líp. Doufáme, že se v naší domácí Grand Prix můžeme zase o kousek zlepšit. Pochopitelně je naším cílem být nejlepším z CRT strojů."


18:38 | Francesco Bagnaia dnes slaví 24 let. odkaz
12. ledna | Maverick Viňales dnes slaví 26 let. odkaz
6. ledna | Iker Lecuona dnes slaví 21 let. odkaz
12. prosince | Filip Salač dnes slaví 19 let.
10. prosince | Shoya Tomizawa by dnes měl 30 let.